Author photoMartina Gregová 03.11.2024 21:30

Keď je architekt investorom. Ako vyzerá premena funkcionalistického bytu z 30. rokov na unikátne bývanie

Keď architekt rieši vlastný domov, výzvy sa menia na príležitosti. Rekonštrukcia funkcionalistického bytu priniesla spojenie historických prvkov s moderným dizajnom. Vďaka citlivým zásahom sa podarilo zachovať pôvodnú atmosféru bytu, no zároveň vytvoriť funkčný a esteticky nadčasový priestor. Tento projekt je zároveň dôkazom toho, že aj malé byty môžu ponúknuť veľkú architektonickú hodnotu.

Autorka: Alex Shoots Buildings

Autorka: Alex Shoots Buildings

20. a 30. roky minulého storočia sa v metropolách Československa niesli v duchu funkcionalizmu. Architektonický štýl, ktorý sa vyznačuje absenciou ornamentov, modernými konštrukčnými riešeniami či stavebnými detailmi, ako sú pásové okná a plochá strecha, si obľúbili predovšetkým bohatí a scestovaní obyvatelia týchto miest. V Prahe, Bratislave či Brne bolo preto v tom čase postavené množstvo rodinných domov a víl, ktoré dodnes nesú jasné znaky funkcionalizmu. V Bratislave ich nájdeme predovšetkým v okolí hradu a na Slavíne.

Nezaostávali však ani verejné projekty, vrátane bytových domov. V Bratislave medzi najznámejších predstaviteľov tohto štýlu možno zaradiť napríklad bytový dom Marienhof. Ide o v slovenskom prostredí ojedinelý príklad mestského bloku so súvislým parterom, ktorý sa vo vyšších podlažiach mení na čiastočne otvorenú obytnú časť. Dokončený bol v roku 1934.

V Prahe sa funkcionalizmus uchytil ešte vo väčšej miere ako u nás. Ojedinelé dnes preto nie sú ani rekonštrukcie starších funkcionalistických bytov s jedinečným geniom loci. Jedna z nich bola nedávno dokončená aj v mestskej časti Praha – Nové Město. Novú podobu bytu navrhol architekt Martin Čenek.

Galéria

  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Zdroj: Martin Čenek
  • Zdroj: Martin Čenek

Riešená bytová jednotka sa nachádza v obytnom dome z 30. rokov minulého storočia. Jej podlažná plocha dosahuje necelých 50 metrov štvorcových. Majiteľom bytu je sám architekt, ktorý zároveň riešil aj realizáciu vlastného návrhu. „Byť sám sebe klientom je v mnohom náročnejšie ako plniť zadanie formulované niekým iným,“ tvrdí. „Neostáva nič iné, ako sám prijať zodpovednosť za všetky rozhodnutia a vystaviť sa tak riziku, ktoré bežne ako architekti starostlivo konzultujeme s investormi,“ dodáva.

Pôvodne byt pozostával z pomerne rozsiahlej vstupnej haly, jednej hlavnej obytnej miestnosti, samostatnej kuchyne, WC, menšej špajze a kúpeľne. Po novom sa dispozícia bytu výrazne zmenila a vďaka niekoľkým šikovným detailom sa architektovi podarilo vytvoriť naozaj funkčný a priestorovo výborne vyriešený obytný priestor. Na mieste pôvodnej kuchyne sa teraz nachádza spálňa. Obytná miestnosť tak v sebe spája kuchyňu, jedáleň aj obývaciu izbu. Okrem toho je doplnená o menší pracovný kútik.

Zmenou prešla aj kúpeľňa. Z dispozičného hľadiska sa pôvodná kúpeľňa prepojila so špajzou, aby tak mohlo vzniknúť plnohodnotnejšie hygienické jadro so sprchovým kútom. Dispozične nezmenené ostalo len samostatné WC. Vstupná hala teraz získala menší uzavretý šatník.

Počas návrhu a následnej realizácie sa architekt v prvom rade snažil nájsť správny balans medzi zachovaním silného genia loci funkcionalistického bytu a vlastnou intervenciou a identitou. Ako tvrdí samotný architekt, nakoniec zvíťazila snaha zachovať čo najviac pôvodných prvkov. Zrepasované boli pôvodné okná, dvere a v interiéri sa dodnes nachádza niekoľko solitérov z 30. rokov minulého storočia. Pôvodné drevené parkety boli napokon nahradené replikou, takže typický stromčekový vzor ostal zachovaný.

V dennej miestnosti sa napokon autor projektu rozhodol odkryť aj pôvodný betónový strop, ktorý sa stal jednou z hlavných dominánt celého priestoru. Dôležitú úlohu tu zohráva aj nábytok navrhnutý na mieru. Okrem úložných priestorov, ktoré zaberajú celú jednu stenu dennej miestnosti, sa v tejto časti bytu nachádza aj subtílna knižnica. Miestnosť ďalej dotvára menšia sedačka a jedálenský stôl doplnený o drevené stoličky.

V pomerne minimalistickom duchu je zariadená aj spálňa. Dôležitou súčasťou tejto miestnosti sa stali úložné priestory, ktoré tvoria záhlavie postele. Posteľ je do nich čiastočne vnorená, čo dovolilo vzniknúť dodatočným odkladacím priestorom po jej boku. Zaujímavým detailom je organicky tvarovaný okenný parapet, pod ktorým sa nachádza zrepasovaný pôvodný drevený kryt radiátora.

„Celý interiér je zariadený nábytkom, ku ktorému sa viažu osobné príbehy. V kuchyni sú okolo stola rozostavané stoličky Thonet z domu babičky a dedka. Kreslo v obývacej izbe používal vo svojej pracovni môj prastrýko,“ približuje históriu jednotlivých prvkov sám architekt. V interiéri nechýbajú ani dobové svietidlá.

Desať rokov trvajúca rekonštrukcia pražského bytu z 30. rokov minulého storočia je príkladom toho, ako možno vytvoriť interiér, ktorý okrem dobrého funkčného riešenia prináša aj svojrázny dizajn a jedinečnú atmosféru. Kombinácia moderných a minimalistických prvkov spolu s pôvodnými materiálmi a solitérmi dovolila vzniknúť naozaj unikátnemu interiéru so silným geniom loci.

 

(Interiér roku, Label Magazine, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube