Author photoMartina Gregová 07.08.2024 18:12

Kde žijú naši športovci: Megalomániu nahradila úspornosť, Olympijská dedina v Paríži je vzorom v udržateľnosti

Dedina pre športovcov, súťažiacich na Letných olympijských hrách, bola vybudovaná na brehu rieky Seina. Po skončení podujatia bude premenená na byty a kancelárie. Koncepčný plán Athletes Village nadväzuje na snahy Paríža o udržateľný prístup pri organizácii olympiády aj rozvoji mesta.

Zdroj: CGTN, Le Monde

Zdroj: CGTN, Le Monde

O tom, že Letné olympijské hry 2024 sa budú konať v Paríži, bolo rozhodnuté už v roku 2017. Krátko nato odhalil známy francúzsky architekt Dominique Perrault masterplan pre takzvanú dedinu športovcov. Projekt nadviazal na obdobný zámer z roku 1924, keď francúzska metropola hostila Letné olympijské hry po prvýkrát.

Dedina postavená pred 100 rokmi pozostávala z drobných drevených objektov pripomínajúcich chaty. Krátko po ukončení hier bola zrovnaná so zemou. Tento rok si však Paríž dal za cieľ stanoviť nové štandardy environmentálnej zodpovednosti. Tie podľa predstaviteľov mesta ukážu, ako možno udržateľne organizovať športové podujatia tak obrovského rozsahu a významu. Tento zámer sa prirodzene odzrkadlil aj na návrhu dediny pre športovcov.

„Táto dedina bola vymyslená ako štvrť, ktorá bude žiť aj po skončení hier. Paríž si ju prenajal len na niekoľko mesiacov,“ povedala o projekte Georgina Grenon, riaditeľka udržateľnosti pre Paríž 2024. Namiesto bývania v bytoch navrhnutých priamo na mieru športovcom tak tento rok súťažiaci bývajú v objektoch, ktoré sa neskôr stanú domovom alebo pracoviskom niekoho iného.

Galéria

  • Autorka: Elise Robaglia
  • Autorka: Elise Robaglia
  • Zdroj: CGTN
  • Zdroj: NST
  • Zdroj: CNN
  • Zdroj: Le Monde
  • Zdroj: UPI
  • Zdroj: designboom.com

Po skončení športového podujatia bude dedina, pozostávajúca z 82 budov, premenená na kancelárske priestory pre vyše 6-tisíc pracovníkov a byty pre ďalších 6-tisíc ľudí. Okrem environmentálnej zodpovednosti tak projekt prispeje k zmierneniu bytovej krízy v Paríži.

Olympijská dedina sa nachádza v mestskej štvrti Seine-Saint-Denis, na brehu rieky Seina. Rozprestiera sa na ploche viac ako 119 tisíc hektárov. Masterplan vychádzal z princípov takzvaného záhradného mesta. Okolie novovybudovaných objektov teda obsahuje sériu parkov a verejných priestorov. Nechýba ani premyslená sieť peších ťahov, verejne prístupných a súkromných terás s výhľadom na rieku či promenáda vedúca pozdĺž vodného toku.

„Masterplan sa nachádza v oblasti, ktorá už niekoľko rokov prechádza významnými mestskými transformáciami. Je navrhnutý tak, aby sa do roku 2050 integroval do zástavby sústredenej okolo Seiny,“ tvrdí štúdio vedené Dominiqueom Perraultom. „Počas hier bude strategická poloha dediny minimalizovať cestovanie športovcov, pričom Stade de France a vodné centrum sú vzdialené len pár minút autobusom a železničná stanica Saint-Denis Pleyel poskytuje rýchly prístup do centra Paríža,“ dodávajú architekti.

Jednotlivé objekty boli v masterplane rozmiestnené tak, aby bol maximalizovaný prísun denného svetla do vnútorných priestorov, zachovali sa nerušené výhľady do okolia a aby mohli v okolí budov vzniknúť menšie nádvoria. Dôležitá bola tiež variabilita dispozičných riešení. Po skončení olympiády totiž budú plniť funkcie rezidencií, kancelárií, hotelov, študentských domov či obchodných prevádzok.

Vzhľadom na celkový prístup francúzskej metropoly k udržateľnosti Letných olympijských hier 2024 bol projekt dediny pre športovcov navrhnutý s dôrazom na vysoké environmentálne štandardy vrátane zelených riešení, podpory ekologickej dopravy či zvýšeného podielu zelene. Okrem toho sa projekt zameriava na minimalizáciu spotreby energie a kladie dôraz na využívanie digitálnych technológií.

Budovy boli postavené prevažne z dreva a recyklovaných materiálov. Pri ich výstavbe boli využité technologické procesy, ktoré podľa Georginy Grenon znížili uhlíkovú stopu celého projektu o 30% na meter štvorcový, čo je viac, ako vyžadujú súčasné francúzske normy v oblasti udržateľnosti. Až jedna tretina všetkých striech je vybavená solárnymi panelmi. Ďalšia tretina bola navrhnutá ako zelená.

Projekt obsahuje aj niekoľko technologických vychytávok. Organizátori OH 2024 ho označujú ako „obrovské testovacie laboratórium". Jeden z chodníkov bol napríklad vyrobený z mušlí. Tie by mali absorbovať dážď, ktorý sa v horúcich dňoch začne vyparovať, čím ochladí okolité prostredie. Súčasťou verejného priestoru je aj séria veží, ktoré fungujú ako vysávače znečisteného vzduchu a ako filtrácia. Jerome Giacomoni, dizajnér veží, sa pre portál CNN vyjadril, že takto navrhnuté zariadenie dokáže vyčistiť až „95% vzduchu od škodlivých častíc všetkých veľkostí.“

Olympijská dedina navyše využíva nový mestský chladiaci systém, ktorý čerpá vodu z rieky Seina a pre potreby OH 2024 bolo jeho pokrytie rozšírené na 250 km. „Budovy zachytávajú chlad z vody, ktorú dodávame, a využijú ju na klimatizáciu. Zároveň vďaka chladiacemu systému dochádza k znižovaniu emisií uhlíka," tvrdí generálna tajomníčka mesta Paríž Raphaelle Nayral.

Vzhľadom na veľkosť a charakter olympijských hier je ich usporadúvanie pre svetové metropoly zakaždým veľkou výzvou. Paríž sa rozhodol k potrebným zmenám v urbanizme mesta postaviť netradične. Francúzska metropola si pri ich usporiadaní dala za cieľ stanoviť nové štandardy environmentálnej zodpovednosti. Stáva sa tak príkladom, ako možno tak obrovské a významné športové podujatie organizovať s prihliadnutím na zmeny klímy. 

 

(Archdaily, Dominique Perrault, CNN)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube