Keď na konci roku 2018 vyhorela spodná časť Paláca Kooperativy na Hlavnom námestí, pre mnohých obyvateľov to bola tragédia – poškodená totiž bola jedna z najkrajších budov Bratislavy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou centrálneho námestia. Všetko zlé je však na niečo dobré, čo potvrdzuje aj aktuálna rekonštrukcia budovy, ktorá je komplexná a prinesie výrazné zlepšenie jej podoby.
Budova vznikla v roku 1911 ako Palác uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, kedy nahradila pôvodný tzv. Auerov dom, ktorých pochádzal ešte zo stredoveku. Dielo architektov Alberta Kálmána a Gejzu Kissa bolo postavené v eklektickom štýle s prevažujúcimi secesnými prvkami. V priebehu desaťročí budova menila majiteľov, v pôvodnej bankovej hale sa usadila známa kaviareň a reštaurácia Roland.
Tá tu sídlila až do konca roka 2018, kedy výbuch propán-butánovej fľaše v stánku počas Vianočných trhov spôsobil požiar, po ktorom vyhorela celá prevádzka a poškodila sa fasáda. Majiteľ budovy, poisťovňa Kooperativa, po prieskume zistil, že devastácia je výraznejšia a bude potrebné zrealizovať masívnejšiu rekonštrukciu. Zdá sa, že investor ju poňal ako príležitosť pre výrazné zlepšenie jej podoby, funkčnosti aj miery ochrany a obnovy pamiatkových hodnôt.
Pre tento účel Kooperativa najala jedného z popredných slovenských architektov – Tomáša Čechvalu so svojim tímom – ktorý vypracoval štúdiu, založenú na snahe o oživenie budovy, obnovu všetkých dosiaľ zachovaných prvkov z pôvodnej budovy a odstránenie nepôvodných prístavieb a dostavieb. Takisto by sa mal zjednotiť materiálový koncept v interiéri, ktorý sa vráti do podoby pred rekonštrukciou z roku 1986.
Interiérové priestory tak budú presvetlenejšie, štuková výzdoba bude výtvarnejšia a použité budú prírodné materiály (drevo, kov, kameň, terazzo). Majiteľ dal zrealizovať pamiatkový prieskum, ktorý odhalil ďalšie poznatky o originálnom stvárnení budovy, čo bude do nového projektu zapracované.
Zmenou by však mala prejsť hlavne dispozícia, ktorá musí byť schopná flexibilne reagovať na požiadavky a potreby majiteľa. V budove sa nachádzajú kancelárie, prechodné ubytovanie a reštaurácia, nanovo využité má byť podkrovie. Dôležité je, že štúdia hľadá aj možnosti aktivácie nádvorí, ktoré sú dve – hlavný s prístupom od Panskej a zadný dvor. Vysoký potenciál pre rozšírenie prístupu verejnosti má hlavné nádvorie, ktoré bolo doteraz v zlom stave.
Podľa architektov by sa sem mohla rozšíriť prevádzka reštaurácie, ktorá je (bude) orientovaná do Hlavného námestia. To by si však vyžadovalo asanáciu nepôvodnej prístavby kuchyne, pravdepodobne by muselo vzniknúť aj prestrešenie dvora. Ráta sa aj s variantou, kedy by sa prístavba nebúrala, v takom prípade by však dvor pobytovú funkciu nemal.
Rekonštrukcia prinesie aj zmeny v podobe fasád a parteru. Dnes už odhalená predná fasáda má historickú farebnosť, doplnený ešte bude žulový obklad. Hlavný vstup sa oproti nedávnej minulosti mierne posunie. Zrevitalizované budú aj dvorové časti, čím sa zásadne zvýši úroveň celého objektu.
Obnova by podľa všetkého mala byť dokončená ešte v priebehu tohto roka, kedy sa sem nasťahuje nová gastronomická prevádzka. Podľa doteraz známych informácií by malo ísť o pobočku známej kaviarensko-reštauračnej siete, ktorá už má prevádzky v blízkosti na Laurinskej a Panskej ulici. Dá sa predpokladať, že v Paláci uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, resp. Paláci Kooperativy, vznikne jej vlajková prevádzka.
Rekonštrukcia budovy prinesie nielen jej okrášlenie, ale možno aj oživenie ďalšieho staromestského dvora. Paradoxne sa tak ukazuje, že to, čo sa na prvý pohľad javí ako katastrofa, môže v konečnom dôsledku priniesť zlepšenie finálneho stavu budovy. V tomto prípade je namieste, aby bol Palác Kooperativy v čo najlepšej kondícii, keďže ide o extrémne exponovanú budovu v úplnom jadre mesta, kde patrí k najviac fotografovaným objektom.
To isté platí aj o ostatných budovách na Hlavnom námestí, ktoré sú v zrekonštruované, naplno využité a dodávajú mu príjemný vzhľad. Stačí však prejsť len o niečo ďalej a stav niektorých budov sa radikálne zhoršuje. Najhoršie je na tom trojica domov, tvoriacich nárožie Bielej ulice a Františkánskeho námestia, pričom jeden z objektov patrí k tzv. vežovým domom, stredovekým štruktúram, ku ktorým majitelia pristavovali veže, podobne ako sa to kedysi robilo napríklad v Bologni alebo San Gimignane.
Zástavba bola dlhšie vlastnená spoločnosťou Euro MAX Slovakia a.s., blízkej známemu podnikateľovi Vladimírovi Poorovi. V roku 2010 usporiadala architektonickú súťaž, no bez definitívneho výsledku. Prvé miesto nebolo ďalej rozpracovávané, budovy dodnes chátrajú a priebežne sa ich stav ďalej zhoršuje.
Medzičasom získali nového majiteľa, ktorá je spojená s IT Firmou AGEM Computers. Z tohto prostredia zatiaľ nezazneli žiadne informácie o tom, že by sa v dohľadnej dobe pripravovali zmeny. Narozdiel od iných staromestských objektov, kde sa už črtá nádej na skorú rekonštrukciu – napríklad u Esterházyho paláca alebo domu Salvator na Panskej – tak je celkom možné, že vzácne pamiatky na Františkánskom námestí a Bielej ulici v súčasnom smutnom stave ostanú dlho.
Našťastie, podobných osudov je v jadre mesta čoraz menej. Nové rekonštrukcie zv&čajne prinášajú skutočne výrazné zvýšenie kvality aj využiteľnosti budov. Čoraz viac sa otvárajú dvory, ktoré predstavujú nevyužitý potenciál pre rozšírenie tradičného Korza, a rozvíjajú koncepty, ktoré majú do mesta vniesť nielen „turistické pasce“, ale aj atraktívne miesta, lákajúce domácu komunitu. Viacero domov by mala opraviť aj verejná správa, vrátane pamiatok ako je Michalská brána alebo Dom u dobrého pastiera.
Bratislava je takto čoraz krajším mestom. Len málo chýba, aby bolo jej jadro v špičkovom stave.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre