Author photoMartina Gregová 28.12.2024 11:15

Elegantné bývanie v náručí prírody. Výnimočná rezidencia na okraji Prahy spája súčasný dizajn s prírodným prostredím

Špecifické prostredie Libockej ulice v mestskej časti Praha 6 sa vo veľkej miere podpísalo na výslednej podobe jedinečného projektu Rezidencia pod hviezdou. Luxusné obytné objekty tu svojim obyvateľom ponúkajú pokojné zázemie, moderné vybavenie a úchvatné výhľady do okolia. To všetko v duchu minimalizmu a súčasných architektonických trendov.

Autor: Martin Cenek

Autor: Martin Cenek

Neďaleko krajinnej oblasti Divoká Šárka a prírodnej pamiatky Obora Hvězda v mestskej časti Praha 6 sa nachádza oblasť Liboc. Vďaka dobrému spojeniu s centrom mesta a blízkosti prírody sa táto lokalita stáva čoraz vyhľadávanejším miestom pre život v českom hlavnom meste. Pre Libockú ulicu je v súčasnosti charakteristická existujúca radová zástavba rodinných domov a niekoľko veľkolepých mestských víl postavených prevažne na konci 19. storočia.

V roku 2022 v tejto pomerne nezvyčajnej lokalite vznikol projekt Rezidencia pod hviezdou. Obytný komplex navrhlo štúdio Martin Cenek Architecture, ktoré už má s projektmi v tejto lokalite predošlú skúsenosť. V roku 2018 tu pod vedením štúdia vznikol projekt Tri domy na Libockej, ktorý záujemcom poskytuje bývanie v pasívnom štandarde.

Zatiaľ čo zámer Tri domy vhodne doplnil existujúcu heterogénnu zástavbu rodinných domov, v prípade Rezidencie pod hviezdou išlo skôr o projekt pozostávajúci z viacerých solitérnych objektov. Pri ich návrhu museli architekti v prvom rade vhodne reagovať na danosti pozemku. Výškový rozdiel medzi existujúcou ulicou a priľahlou prírodnou rezerváciou, ktoré riešené územie ohraničujú, bol a dodnes je až 14 metrov. Práve toto špecifikum do veľkej miery formovalo tvar a dispozičné riešenie novonavrhovaných objektov.

Galéria

  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek
  • Autor: Martin Cenek

Rezidencia pod hviezdou pozostáva z troch objektov – rodinnej vily investora, bytového domu so štyrmi obytnými jednotkami a menšieho rodinného domu. „Umiestnenie troch domov vychádzalo zo snahy vhodne doplniť existujúcu štruktúru územia. Tvar, veľkosť a orientácia domov odrážajú obvyklé formy v lokalite,“ popisuje architekt.

Strechy dvoch domov boli navrhnuté ako valbové. Na fasádach bola použitá biela vápenná omietka v kombinácii s prírodným drevom, bielym perforovaným plechom a zasklením. To všetko, spolu s riešením okenných otvorov a tvaroslovím, komplex zaradilo do kategórie architektonického minimalizmu.

Všetky objekty majú dve obytné podlažia a každý z nich disponuje aj podkrovným priestorom. Pri rodinných domoch prízemie slúži ako hlavný vstup do domu a tiež ako jeho denná časť. Výrazným priestorovým a architektonickým prvkom sa v nich stáva schodisko. V prípade rodinnej vily investora je schodisko riešené ako monolitické železobetónové. Menším rodinným domom zas prechádza subtílne oceľové, na bielo lakované schodisko. Pri menšom bytovom domu sú byty umiestnené na dvoch podlažiach aj v podkroví objektu.

Zaujímavý je tiež citeľný rozdiel medzi riešením predných a zadných fasád a exteriérových priestorov jednotlivých domov. „Čelo budov smerom do ulice má mestskejší charakter (kamenná dlažba, novovysadené stromy), zatiaľ čo strmo sa zvažujúca záhrada na brale nad domami je divokejšia,“ popisuje architekt. 

Tento rozdiel možno vnímať aj pri riešení okenných otvorov. Z jednej strany boli navrhnuté s cieľom poskytovať obyvateľom domu konkrétne výhľady do ulice. Na opačnej, smerom do prírodného prostredia, bolo presklenie maximalizované, a to z dôvodu zabezpečenia ničím nerušeného výhľadu.

Ako hlavný stavebný materiál bol zvolený železobetón v kombinácii s oceľovými stĺpmi. Vďaka tomu mohli vzniknúť naozaj priestranné vnútorné priestory a voľné dispozície. Materiálové riešenie interiérov nadväzuje na riešenie vonkajších častí domu. Prevládajú v nich biele omietky, dubové podlahy a priznané betónové stropy.

„Cieľom bolo vytvoriť pokojné a jednoduché zázemie pre život obyvateľov domov a priestor pre kvalitné prvky samostatne stojaceho nábytku. Vila investora je aj pre zbierku súčasného českého umenia charakteristická svojou výraznou farebnou schémou,“ tvrdí architekt. Všetky domy boli postavené v pasívnom štandarde.

Výslednú podobu projektu ovplyvnil vo veľkej miere komplikovaný terén v jeho tesnej blízkosti. S ním sa bolo potrebné vysporiadať predovšetkým pri riešení exteriérových priestorov domu či výstupov a priehľadov do jeho okolia. Vďaka minimalistickej podobe všetkých navrhovaných objektov sa architektom podarilo vytvoriť kompaktný obytný komplex, čo sa prejavilo v exteriéri aj v interiéri samotných budov.

 

(archdaily, Martin Cenek Architecture, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube