Author photoMartina Gregová 20.01.2025 20:30

Dreva sa netreba báť. Inovatívna spoločnosť stavila na odlišný materiál a získala unikátne sídlo

Drevostavby si postupne získavajú miesto aj v oblasti moderných administratívnych budov. Pri ich realizácii sa doteraz uprednostňovali skôr tradičné materiály ako betón či oceľ, česká spoločnosť Budex však ukázala, že drevo môže byť rovnako funkčným, udržateľným a estetickým riešením. Ich nové sídlo je príkladom inovatívneho prístupu, navyše dokazuje, že aj drevené konštrukcie môžu splniť všetky normy, ktoré dnešná výstavba vyžaduje.

Autor: Ondřej Pavlačík

Autor: Ondřej Pavlačík

Česká holdingová spoločnosť Budex združuje firmy z odborov informačných technológií, mobilnej komunikácie, energetiky, automatizácie a robotizácie. Na českom trhu pod týmto názvom pôsobí od roku 2017. Päť rokov po vzniku firmy sa začala vedľa jej pôvodného sídla v obci Planá na okraji Českých Budějovíc výstavba novej budovy BudexHUB, ktorá mala pod jednou strechou zjednotiť všetky firmy spadajúce pod Budex.

Táto štvorpodlažná administratívna budova sa po svojom dokončení v roku 2024 stala prvou stavbou svojho druhu v celom Česku. A to hneď vďaka viacerým faktorom. Za jej návrhom stojí známe Studio Perspektiv, ktoré v Bratislave navrhlo napríklad šiestu etapu rezidenčného komplexu Bory Bývanie či medzinárodnú školu v rámci pripravovaného nového kampusu, ktorý by mal vyrásť na mieste bývalej továrne na náboje na Patrónke. 

„Na projekte BudexHUB sme začali pracovať, keď sme sa stretli s rodinnými investormi Schwarz, ktorí mali silný osobný a obchodný záujem o udržateľnosť, inovácie a dizajn. Klienti totiž podnikajú v oblastiach, ktoré priamo súvisia s témou udržateľnosti, ako sú fotovoltické panely či robotické poľnohospodárstvo, a sú zarytí fanúšikovia elektromobility,“ približujú architekti.

Galéria

  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík
  • Autor: Ondřej Pavlačík

Výnimočnosť objektu spočíva predovšetkým v jeho konštrukčnom a materiálovom riešení. Administratívna budova BudexHUB dosahuje takmer maximálnu výšku, ktorá je v Česku povolená pri výstavbe budov z dreva. Pri jej výške 17,2 metra ide o jednu z najvýraznejších realizácií tohto druhu v celej krajine. Maximálna povolená výška drevostavieb je v súčasnosti 18 metrov, čo zodpovedá približne štyrom až piatim podlažiam.

Konštrukčné riešenie pozostáva z betónového jadra, drevenej stropnej konštrukcie a stenových systémov NOVATOP, ako aj z CLT panelov. Ako zdôrazňuje spoločnosť, pri výstavbe budovy zároveň neboli použité žiadne plasty ani syntetické materiály. Podľa autorov projektu bolo drevo ako hlavný konštrukčný materiál zvolené najmä pre jeho nízku uhlíkovú stopu a obnoviteľnosť. Zavážila tiež rýchlosť výstavby a možnosť prefabrikácie.

Vzhľadom na nízke povedomie o tomto type výstavby v Česku sa architekti pred samotným návrhom rozhodli navštíviť niekoľko obdobných realizácií v zahraničí, ako aj závody jedného z popredných českých výrobcov drevených stavebných konštrukcií. Projektu podľa ich vlastných slov predchádzala rozsiahla analýza. „Areál sme zároveň navrhli tak, aby klient mohol uplatniť svoj záujem o rozvoj technológií a výrobu či skladovanie čistej energie,“ prízvukujú architekti. Výsledkom je nielen jedna z najvyšších drevených stavieb v Česku, ale aj fakt, že ide o pasívnu budovu.

Na získavanie slnečnej energie slúžia bifaciálne solárne panely, tvoriace prístrešky nad parkoviskom a zabezpečujúce dodávku tepelnej energie na chladenie. Podlahové vykurovanie objektu zabezpečujú predovšetkým geotermálne vrty a tepelné čerpadlá. Súčasťou areálu sú tiež vonkajšie plochy, na ktorých sa pestuje čerstvé ovocie a zelenina.

 

Autor: Ondřej Pavlačík

 

Podľa slov autorov projektu sa pri budove BudexHUB od začiatku zameriavali na splnenie všetkých požiarnych a ostatných noriem. Klientovi chceli dokázať, že realizácia drevostavby môže byť rýchla aj v tomto smere a v rámci možností jednoduchá. „Z pohľadu návrhu drevostavieb štandardne obávané stanovisko hasičov v tomto prípade netvorilo žiaden problém a kladné stanovisko sme bez ďalších pripomienok obdržali hneď v prvom kole,“ dodávajú.

Hlavný konštrukčný materiál možno pozorovať aj pri pobyte vo vnútorných priestoroch budovy. Tie boli navrhnuté ako otvorené, presvetlené a vzdušné. Okrem otvorených kancelárskych priestorov sa v objekte nachádzajú aj menšie kancelárie, zasadacie miestnosti či relaxačný lounge. Na najvyššom podlaží je umiestnené moderné bistro.

Celý interiér je ladený do svetlých tónov, počnúc drevenými komponentmi až po podlahy či steny. Akcentujúcou farbou sa stala čierna, ktorú možno v jednotlivých miestnostiach nájsť v podobe sedacích prvkov, svietidiel či rámov sklenených priečok. Okrem kvalitných materiálov bol v rámci realizácie kladený dôraz aj na precízne remeselné spracovanie. Podlažná plocha celého objektu dosahuje 2,3-tisíc metrov štvorcových.

Vďaka mnohým výhodám sa drevostavby stávajú čoraz obľúbenejšou materiálovou alternatívou pre súčasné stavebné projekty. Jednou z nich je ekologická udržateľnosť, pretože drevo je obnoviteľný materiál s minimálnou uhlíkovou stopou. Ďalšou výhodou je rýchlosť výstavby – prefabrikované drevené panely umožňujú rýchlu montáž priamo na mieste, čo skracuje čas výstavby o týždne či mesiace.

Drevostavby vynikajú aj energetickou efektivitou. Ich vynikajúce izolačné vlastnosti znižujú náklady na vykurovanie a chladenie, čo ich robí ideálnymi pre pasívne či nízkoenergetické budovy. Zároveň pôsobia esteticky, čo vytvára príjemné prostredie na bývanie a prácu. Všetko tak nasvedčuje tomu, že sa ich význam v rámci stavebnej produkcie nielen v Česku bude naďalej zvyšovať. 

 

(Studio Perspektiv, BudexHUB, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube