V dedinke Nesvačilka vyrástla unikátna drevená kaplnka, ktorá svojím dizajnom a duchovnou atmosférou priťahuje návštevníkov z blízkeho aj širokého okolia. Na jej výstavbu miestni obyvatelia čakali dlhých desať rokov, počas ktorých sa kaplnka stala symbolom vytrvalosti a spoločného úsilia. Kombinácia tradičných stavebných metód a moderných technológií dodáva stavbe jedinečný charakter. Vďaka svojmu umiestneniu na kopci ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu, čím vytvára dokonalé miesto na rozjímanie.
V Juhomoravskom kraji, neďaleko mesta Brno, sa nachádza dedinka Nesvačilka s 346 obyvateľmi. Tí viac ako 100 rokov bojovali za to, aby bola na území obce postavená kaplnka, pričom za patrónku si vybrali Sedembolestnú Pannu Máriu. O výstavbu dnes už takmer ikonickej Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie v Nesvačilke sa okrem miestnych obyvateľov pričinil aj farár a ľudia, ktorí prispeli vo verejnej zbierke.
„Chceli sme priniesť svojmu regiónu budovu, ktorá by nielen formovala okolitú krajinu, ale mala by vplyv na kultúru, spoločnosť a dedičstvo samotného tohto miesta. V tom čase som ešte netušil, že týmto rozhodnutím sa vydáme na 12 rokov dlhú cestu,“ priblížil lokálny farár René Strouhal. Presne toľko totiž trvalo, kým sa ušľachtilý zámer v podobe miestnej kaplnky podarilo zrealizovať.
Dôvodom niekoľkoročnej výstavby bol spôsob financovania projektu. Všetky potrebné finančné prostriedky spojené s realizáciou boli vyzbierané vo verejných zbierkach. „Veľa miestnych sem prišlo pomôcť, nechali tu čas a energiu, zbierali peniaze, hľadali sponzorov. Ľudia z celej krajiny nám posielali dary a podpora bola cítiť v podstate počas celej výstavby," spomínal pre České noviny René Strouhal.
Základný kameň stavby požehnal ešte v roku 2009 pápež Benedikt XVI. O niekoľko rokov neskôr vypracoval architekt Ján Říčný projekt, ktorý v roku 2017 získal ocenenie Drevená stavba roka. So stavbou kaplnky sa začalo v roku 2014, dokončená bola v roku 2024. Táto výnimočná realizácia sa dnes nachádza na vrchole vypínajúcom sa nad obcou Nesvačilka, vďaka čomu je viditeľná už z väčšej diaľky. Pozadie objektu dotvára zvlnená zelená krajina a krásne výhľady.
Stavba, ktorá sa týči nad obcou, je unikátna predovšetkým zvoleným materiálovým riešením. Ide totiž o kombináciu stredovekých stavebných metód a využitia moderných technológií. Hlavným konštrukčným materiálom sa stali drevené prvky, tradične spojené s čapmi a klinmi. Nosná lamelová konštrukcia bola vytvorená pomocou CNC frézy, 15-metrové drevené trámy nesúce strechu boli naopak ručne tesané. Hlavný konštrukčný materiál je priznaný ako v exteriéri, tak aj v interiéri budovy.
Do objektu s kruhovým pôdorysom sa vstupuje cez päť metrov vysoké dvere. Podľa slov architekta zohrala kľúčovú úlohu pri výbere materiálov najmä schopnosť krásne starnúť, aby čas neuberal z ich povrchov, ale namiesto toho pridával na kvalite. „Materiály sú prírodné, haptické, plné remeselného spracovania, snažia sa vás odviesť od každodennej všednosti,“ tvrdí Ján Říčný z ateliéru RCNKSK.
Netradične bol vyrobený aj oltár a podlaha. Obe tieto prvky boli zhotovené zo zhutnenej hliny. V podlahe sa navyše nachádza systém podlahového kúrenia. Vykurovaný je solárnymi panelmi umiestnenými na streche 25 metrov vysokej stavby s 13-metrovou vežičkou. „Rozdelenie priestoru možno chápať ako časť pozemskú (kamennú) a nebeskú (drevenú),“ opisuje architekt. To isté platí aj pre fasádu objektu.
Za zmienku stojí tiež hra svetla a tieňa, ktorá dotvára jedinečnú duchovnú atmosféru kaplnky. Svetlo sa do vnútorných priestorov dostáva jednak cez kruhový otvor v strede strechy, ako aj cez niekoľko menších okenných otvorov, ktoré boli v pravidelnom rastri vložené do drevenej konštrukcie. Svetlíky zohrávajú dôležitú úlohu aj po zotmení, kedy vďaka nim svetlo z kaplnky naopak preniká do okolitej krajiny.
Vnútorné zariadenie bolo navrhnuté tak, aby vyzdvihovalo kruhový pôdorys stavby. Hlavný priestor bol doplnený o sakristiu. Premenou prešlo aj okolie objektu. „Predný priestor bude pozostávať z jabloňovej aleje vedúcej od cesty. Zadný prístup bude tvoriť chodník jabloňovým sadom, ktorý má nováčika upokojiť, vytiahnuť z každodenného zhonu a pripraviť ho na vstup do kaplnky. Po príchode do kaplnky sa človek ocitne v kruhu štrnástich jabloní s krížovou cestou – vonkajším vnútrom kaplnky – chráneným jabloňami so širokým výhľadom na krajinu, ktoré nabádajú k rozjímaniu,“ približuje autor projektu.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v českej obci Nesvačilka je unikátom v mnohých ohľadoch. Ako tvrdí sám architekt, dlhý čas výstavby mu umožnil postupne prehodnocovať návrh a starostlivo zvážiť jeho technické aj symbolické aspekty, čo sa odzrkadlilo na kvalitných stavebných aj koncepčných detailoch. Získanie ocenenia Drevostavba roka 2017 ešte v čase, kedy objekt nebol ani dokončený, zároveň deklaruje, že ide o výnimočný počin v oblasti výstavby z tohto materiálu.
(archdaily, České noviny, RCNKSK, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac