Centrály veľkých firiem sú prvkom, ktoré sa mestá snažia intenzívne lákať - a to aj napriek otmu, že môžu u obyvateľov niekedy vyvolávať obavy. Asi najznámejším príkladom je boj o umiestnenie druhej severoamerickej centrály spoločnosti Amazon. Lokálny odpor sa podarilo utlmiť v dôsledku obrovských benefitov, ktoré svojmu okoliu aj sídelnému mestu prinesie.
Spoločnosť Amazon oznámila svoje plány na výstavbu noého sídla v Severnej Amerike ešte v roku 2017, čo bolo spojené s bojom desiatok miest o jej získanie. Rozhodnutie padlo v roku 2018 - a Amazon sa rozhodol rovno pre dve mestá, New York a Arlington v susedstve Washingtonu D.C. Toto oznámenie sa stretlo s nevôľou niektorých mestských zastupiteľov aj občanov, a to aj napriek tomu, že projekty mali do spomínaných miest priniesť viac ako 25-tisíc nových pracovných miest. Protesty vychádzali najmä z obavy o to, že mestá po vybudovaní nových sídel prídu o vzácne metre štvorcové, ktoré by radšej mali byť využité tak, aby slúžili všetkým obyvateľom.
Necelý rok po vyhlásení svojich pôvodných zámerov spoločnosť oznámila, že plány na výstavbu nového sídla v New Yorku ruší. Dôvodom bola práve nevôľa štátnych aj miestnych politikov. Po počiatočných problémoch sa napokon Amazon rozhodol svoje sídlo vybudovať len v Arlingtone.
Veľkolepé plány však o niekoľko rokov na to zasiahla ďalšia vlna kritiky, keď medzinárodná architektonická firma NBBJ predstavila svoj návrh sklenenej špirálovej veže s názvom The Helix. Tá sa mala stať súčasťou komplexu troch kancelárskych budov, ktoré budú tvoriť Amazon HQ2. Súčasťou tejto kontroverznej budovy mali byť vonkajšie zelené chodníky, umiestnené na fasáde budovy.
Výrazný sklenený objekt nemal byť len sídlom kancelárií. V snahe prinavrátiť mestu stratený verejný priestor mali byť jeho súčasťou aj obchody, reštaurácie, farmársky trh či nové vonkajšie zhromažďovacie priestory. Projekt The Helix získal stavebné povolenie v roku 2022, no v marci roku 2023 bola jeho výstavba pozastavená na neurčito.
Aj napriek prvotným komplikáciám sa v tomto roku podarilo dokončiť aspoň prvú fázu Amazon HQ2. Za jej návrhom stojí štúdio ZGF, ktoré navyše spolupracovalo so spoločnosťou James Corner Field Operations. V tejto fáze boli postavené prvé dve kancelárske budovy. Obe disponujú 22 podlažiami s prevažne kancelárskymi priestormi, ktoré sú doplnené o obchodné prevádzky a verejnú zeleň. Architekti navyše tvrdia, že jedným z nosných bodov návrhu bola snaha o vytvorenie kvalitného verejného priestoru v okolí budovy. „Tieto budovy sú prvým krokom k vybudovaniu mestského kampusu, v ktorom môžu žiť, pracovať a tráviť svoj voľný čas nielen naši budúci zamestnanci, ale aj miestna komunita," tvrdí John Schoettler.
Riešenie fasád oboch nových objektov vychádza z okolitej architektúry štvrte, v ktorej možno nájsť predovšetkým kancelárske a obchodné komplexy. Ako tvrdia autori projektu, stvárnenie budov sa navyše snaží o to, aby napriek svojej mierke pôsobili v mestskom prostredí odľahčene a inkluzívne. Architekti zároveň zdôrazňujú, že použitie terakotovej farby na niektorých dôležitých stavebných prvkoch odkazuje na históriu lokality. Kedysi sa na mieste nového sídla Amazonu totiž nachádzali tehelne.
Projekt vo výsledku priniesol reálne zlepšenia celej lokality. Amazon už v prvej fáze výstavby financoval renováciu a rozšírenie neďalekého Met Parku. Dovtedy nedostatočne využívané zelené priestory parku sa vďaka projektu premenili na kvalitný verejný priestor s detským ihriskom, umeleckými dielami, psím parkom aj piknikovou lúkou.
Súčasťou prvej fázy bolo aj rozšírenie cyklistických pruhov. Dôkazom, že projekt reaguje na klimatické problémy, je tiež jeho snaha znižovať dopad na životné prostredie. Okrem výsadby nových stromov a rastlín v neďalekom parku sú súčasťou projektu aj zelené strechy, energeticky efektívne fasády, drevené konštrukcie či nízkouhlíkový betón, použitý v konštrukciách oboch budov.
Výstavba nového ústredia Amazon HQ2 v americkom meste Arlington poukazuje na pozitívne aj negatívne aspekty podobných projektov. Aj napriek tomu, že prvotné reakcie obyvateľov a zastupiteľov mesta neboli práve prívetivé, projekt napokon vo výsledku skutočne posilnil verejný priestor v okolí novovybudovaných budov.
Okrem toho treba pripomenúť hlavný dôvod, prečo malo toľko miest o umiestnenie Amazonu záujem - v centrále sa koncentrujú tisíce vysokokvalifikovaných pracovných pozícií, čo do miest láka talent. Ten je v súčasnosti najvzácnejším kapitálom, s akým metropoly operujú. Práve prítomnosť vzdelaných, inovatívnych a podnikavých ľudí je základom pre ekonomický, kultúrny a spoločenský rozvoj, vďaka čomu mesto prosperuje a rastie. Prítomnosť centrál významných firiem je preto považovaná za jedno z hlavných kritérií pri určovaní postavenia metropolí.
Je v tom poučenie aj pre Bratislavu, ktorá zaostáva za svojimi konkurentmi v regióne. Ak chce zvýšiť svoj význam, dosah a prosperitu, musí vytvárať vhodné podmienky pre firmy, ktoré by mohli mať záujem tu pôsobiť. K týmto podmienkam patrí aj vysoká kvalita života. Z prítomnosti veľkých spoločností tak môže profitovať nielen ekonomika, ale aj priamo obyvatelia mesta.
(ZGF, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac