Author photoAdrian Gubčo 12.08.2024 16:00

Namiesto skladov mestské prostredie. Na okraji Ružinova vznikne výrazný projekt, ožíva po rokoch spánku

Mlynské luhy boli v minulosti pokojnou lokalitou v susedstve jedného z dunajských ramien. Situácia sa zmenila na začiatku 21. storočia, keď bola v blízkosti ulice vybudovaná diaľnica a domov si tu našli viaceré firmy. Dnes sa tu však objavujú aj rezidenčné projekty väčšieho rozsahu. Jeden z nich smeruje k výstavbe.

Zdroj: AOCR

Zdroj: AOCR

Názov ulice Mlynské luhy odkazuje na prítomnosť Mlynského ramena Dunaja, ktoré bolo v minulosti významnou a širokou vodnou plochou. V 60-tych rokoch 20. storočia bola zasypaná, no jej smerovanie sa čiastočne odrazilo v rozvrhnutí súčasných ulíc. Na mieste ramena vznikla nová zástavba, v minulosti tvorená najmä rodinnými domami, v 21. storočí doplnená skladmi alebo firemnými areálmi.

Jeden z nich vlastní aj spoločnosť AD REAL INVEST s.r.o., spojená s predajcom obkladov a dlažieb ProCeram. Ten tu mal svoje sídlo, spoločne s niekoľkými ďalšími firmami. Napriek tomu je minimálne od roku 2017 v riešení celková prestavba pozemku, ktorá by priniesla odstránenie pôvodnej zástavby a jej nahradenie novou – bytovými domami s výraznou súčasnou architektúrou.

Za ich riešením stojí úspešná a oceňovaná kancelária AOCR. V Bratislave má na konte niekoľko úspešných realizácií, od rekonštrukcií víl a pamiatok cez novostavby bytových domov až po obnovu školy na Cádrovej na Kramároch. Na bytových domoch na prehliadanej ružinovskej ulici pracujú už niekoľko rokov.

Galéria

  • Zdroj: AOCR
  • Zdroj: AOCR
  • Zdroj: AOCR
  • Zdroj: AOCR
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: AOCR

Ako približujú architekti, trojica päťpodlažných domov s najvyšším ustúpeným podlažím bude osadená v zeleni tak, aby vytvorila príjemné prostredie pre budúcich rezidentov. Budovy budú identické, zdieľať budú spoločnú dispozíciu i proporcie.

Navonok budú domy pôsobiť racionálne, podobne ako niektoré úspešné projekty kancelárie. „Riešenie je založené na jednoduchosti a čitateľnosti celého konceptu,“ konštatuje AOCR. „Objekty sú takmer „kocky“, čiže ich proporcie sú symetrické tak, ako aj ich umiestnenie na pozemok zachováva jednoduchý „rytmus“.“ Asymetricky však budú pôsobiť okenné otvory či loggie. Výrazným prvkom bude farebné riešenie, ktoré svojou oranžovou farbou pripomína bytovú vilu Pomaranč vo Vinohradoch.

Veľmi zásadnou časťou konceptu má byť riešenie verejných (resp. polosúkromných) priestorov. „Vnímame ich ako vytvorenie miesta na komunikáciu budúcich obyvateľov od detí po starých rodičov,“ naznačujú autori. Ide o bežné tvrdenie pri rozvoľnenej zástavbe. Úspech komunitného života je ale založený nielen na zeleni, ale aj vybavenosti v rámci týchto priestorov.

O tejto časti projektu je toho ale známeho len málo. Podľa dostupných informácií by v každom z domov malo byť 17 bytov, celkovo ich tak bude 51. Parkovanie má byť riešené priamo na teréne, pričom by tu malo byť umiestnených 76 stojísk. Lokalizované bude popri novej komunikácii pre parkovanie, ako aj popri samotnej ulici. Ide však o podklady z roku 2017, teoreticky sa tak mohli niektoré bilancie zmeniť.

Zámer bol istú dobu statický, teraz sa ale podľa architektov opäť pohol. Detaily neprezrádzajú, rovnako ani nepribližujú, či bude developerom napokon AD REAL INVEST. V každom prípade, oživenie projektu by nebolo takým prekvapením – napokon, v blízkom okolí pripravovaných domov ich v poslednej dobe pribudlo niekoľko a ďalšie sa pripravujú. Termíny výstavby nie sú v tomto momente známe.

 

V susedstve vznikne Rezidencia Štedrá. Zdroj: Hemming

 

Bytové domy Mlynské Luhy prichádzajú s prísľubom vzniku atraktívneho bývania v lokalite, ktorá dosiaľ nebola veľmi spájaná s intenzívnou rezidenčnou funkciou. V páse medzi Mlynskými luhmi a Štedrou sa vyformoval akýsi industriálny pás, ktorý čerpá z blízkosti diaľnice. Dnes je ale vytláčaný bývaním, ktorého má byť v území čoraz viac.

Napospol ide o domy strednej mierky so štyrmi či piatimi podlažiami, bez dodatočnej vybavenosti alebo služieb. Príkladom je Bytový dom Štedrá od spoločnosti HEMMING. Menší komorný zámer s rezidenčnou funkciou by mal vzniknúť aj na Strojníckej ulici. Zo starších projektov možno spomenúť viacero doskových domov pri ulici Na piesku.

Krok po kroku sa tak predmestské alebo priemyselné prostredie mení na mesto. Ide o prirodzený dôsledok vysokého dopytu po bývaní, čo investorov podnecuje k transformácii nedostatočne či nevhodne využívaných pozemkov. Slabou stránkou tohto rozvoja zostáva, že len veľmi zriedkavo investičnej výstavbe sekunduje aj budovanie infraštruktúry. V prípade Mlynských luhov to pravdepodobne nebude inak.

Ulica by si pritom určitú revitalizáciu zasluhovala. V súčasnosti je narušená tým, že ju časť vodičov z Vrakune či Podunajských Biskupíc využíva ako spojnicu s Ružinovom, keď nechce stáť v zápche na Hradskej. Mlynské luhy, Na piesku ani Priehradná ulica ale nie sú na takúto záťaž stavané – ide o nízkokapacitné komunikácie, slúžiacu na obsluhu štvrte rodinných domov.

Práve dopravný ruch by mohol byť prekážkou k vyššej kvalite života. Čiastočne sa tak môže znížiť efekt inak vydarenej architektúry a príťažlivého konceptu od jednej z renomovaných architektonických kancelárií. Ide o potvrdenie, že v mnohých prípadoch je dôležitejší urbanizmus, kvalitný verejný priestor a adekvátna infraštruktúra ako budovy samotné. To však nie je len developeroch a architektoch.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube