V máji tohto roku sa na Mickiewiczovej ulici konal pouličný festival WhatCity?, ktorý na jeden deň premenil rušnú a nepríjemnú ulicu na živý verejný priestor. Súčasťou podujatia bol aj expertný workshop, na ktorom odborníci z domova aj zo zahraničia debatovali o stratégiách premien podobných lokalít. Z tohto workshopu bol zverejnený výstup, z ktorého vyplynulo jasné odporučenie - treba mať odvahu a začať experimentovať.
V rámci projektu, realizovaného pod záštitou spoločnosti ITB Development, občianskeho združenia Punkt a nadácie Green Foundation, do Bratislavy zavítalo viacero významných odborníkov do mesta zo zahraničia, ktorí sa zoznámili s lokalitou okolo Kollárovho námestia a Mickiewiczovej ulice a následne spoločne s domácimi účastníkmi debatovali o skúsenostiach a možnostiach zlepšenia.
V prvej časti workshopu predstavili svoje aktivity Janez Koželj, viceprimátor Ľubľany, Charlie McCabe, ktorý učí súkromný sektor prispievať na tvorbu a údržbu parkov, alebo Willemijn de Boer, ktorá je expertkou na znovuoživovanie opustených budov a areálov. Po tomto zoznámení sa so zahraničnými zdrojmi sa v dvoch krúžkoch diskutovalo jednak o pilotných projektoch a ich realizácii, ako aj o celkovom nastavení spolupráce medzi súkromným a verejným sektorom.
Z diskusií vyplynulo niekoľko veľmi jasných záverov: experimenty treba realizovať najprv v menšom a postupne jednotlivé kroky rozširovať. Treba skúšať pilotné projekty, ktoré by mali trvať dlhšiu dobu, aby si ľudia na nové fungovanie zvykli. Treba vytláčať parkovanie z verejného priestoru, keďže uberá príliš veľa miesta pre širokú verejnosť. Treba prepájať všetkých aktérov v daných územiach - obyvateľov, aktivistov, expertov, súkromný sektor aj verejnú správu. Dôležitá je kvalitná komunikačná stratégia, ktorá by redukovala nepodložené (zdôrazňujem nepodložené) kritiky zo strany kričiacej menšiny. A predovšetkým: treba začať.
Bratislava - hlavné mesto SR malo príležitosť ukázať odvahu a ochotu začať s výraznejšími zlepšeniami verejných priestranstiev v meste. Jeden z organizátorov podujatia, spoločnosť ITB Development, rozpracovala koncept "Bulváru Mickiewiczova", ktorý mal eliminovať tranzitnú dopravu na ulici a zlepšiť jej stav pre chodcov, cyklistov, verejnú dopravu aj miestnych rezidentov. Pilotný projekt zmeny organizácie dopravy bol pripravený a mohol byť implementovaný prakticky okamžite. Nanešťastie, mesto žiadnu odvahu neukázalo, a pilotný projekt uzávierky časti Mickiewiczovej pre individuálnu automobilovú dopravu neschválilo.
Napriek slovným vyjadreniam podpory si tak Bratislava nezobrala z workshopu takmer nič. Ako však pripomenul Janez Koželj, ideálne podmienky nebudú nikdy, to však nemie brániť v realizovaní toho, na čo sú možnosti - postupne sa ľudia naučia to oceniť. A za seba dodávam, že sa náležite aj "odmenia" tým, ktorí bránili svojou slabosťou v zlepšovaní životného prostredia v meste.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre