Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.
Námestie slobody, významný reprezentačný priestor Bratislavy, ktorý sa rekonštruuje už dlhé roky, je o krok bližšie k finálnemu stavu. Priestranstvo v susedstve dôležitých verejných inštitúcií bolo dlho v zlom stave. Toto sa ale mení a Námestie slobody bude už čoskoro omnoho atraktívnejším miestom.
Kancelársky areál Cuvry Campus na brehu rieky Spréva v Berlíne reflektuje okolitú zástavbu a okrem nájomných kancelárskych priestorov a maloobchodných prevádzok poskytuje obyvateľom mesta aj príjemné verejné priestranstvo s výhľadom na rieku. Je príkladom prístupu, nadväzujúceho na tradičné architektonické motívy.
V centre Bratislavy sa realizuje viacero rekonštrukcií, ktoré prinavracajú budovám ich pôvodný výraz. Viaceré z nich patria medzi známe diela funkcionalistickej alebo ešte staršej architektúry a sú súčasťou koloritu. Jednou z nich bol aj tzv. Edlov dvor alebo Edlhof na nároží Židovskej a Skalnej ulice. Po vydarenej oprave sa vrátil do pôvodnej podoby.
Priestor pred bratislavskou Hlavnou stanicou konečne získal dôstojnejšiu podobu. Toto vysoko frekventované územie sa menilo približne tri mesiace. Nenáročné zmeny, ktoré vykonával Magistrát hlavného mesta spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), skvalitnili inak biedny stav Námestia Franza Liszta.
Bratislava sa blíži ku transformácii ďalšieho priestoru, ktorý zmenu potreboval už dlhodobo. Medzi Dúbravkou a Karlovou Vsou pripravuje developer Penta Real Estate polyfunkčný súbor Medze. Predstavený bol ešte v lete minulého roka, dnes sú známe ďalšie detaily.
V oblasti bývalého veľtrhu, na hranici medzi morom a mestom, vyrastie nová mestská štvrť, ktorá poskytne obyvateľom talianskeho mesta Janov nové príležitosti na prácu a bývanie, ako aj kvalitné verejné priestory a dostatok zelene.
Zväčša platí, že mestské časti nedisponujú masívnymi finančnými zdrojmi a tak nemôžu investovať do veľkých projektov. Tento rok sa k tomu pridáva aj škrtanie peňazí zo strany vlády. Viaceré mestské časti, ako aj samotné Hlavné mesto, začnú rok 2023 v rozpočtovom provizóriu.
V uplynulých dňoch sa primátor Hlavného mesta Matúš Vallo nechal počuť, že po najnovších vládnych zásahoch sa z Bratislavy stane druhé najchudobnejšie hlavné mesto v Európskej únii. Príčinou je daňový bonus, ktorý bude štát financovať z peňazí, pôvodne určených pre samosprávy. Toto rozhodnutie zapadá do kontextu dlhodobých politík, ktoré tlačia metropolu aj celý štát späť do minulosti.
Generálna rekonštrukcia jednej z historických dominánt Bratislavy, Michalskej veže, sa blíži k záveru. Posledný mohykán štyroch vstupných brán do Bratislavy prechádza obnovou už od júla 2021. Od toho času práce na významnej pamiatke výrazne pokročili, vďaka čomu sa odhalila nová podoba vzácnej budovy.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac