Nový funkčný aj estetický prvok pripomínajúci oceľový plech rozdelil celý objekt skladu v holandskom Utrechte na menšie časti a v rámci dispozície vytvoril výrez, pod ktorým mohlo vzniknúť podzemné parkovisko. Projekt v obytnej štvrti teda nepriniesol len komunitné priestory, ale aj nové parkovacie miesta a verejné priestranstvá.
Časť Bratislavy v priestore medzi Dunajom, Starým mostom, Einsteinovou a Prístavným mostom je dlhodobo považovaná za jedno z najvýznamnejších strategických rozvojových území. Rozšíriť sa sem má nové centrum mesta, z čoho pochádza aj názov lokality v oficiálnych dokumentoch – Celomestské centrum Petržalka. Magistrát práve formálne potvrdil súhlas s jej urbanizáciou.
Jedna z najodľahlejších bratislavských štvrtí sa v poslednom období začína výraznejšie rozvíjať. Lokalita Východné (alebo Rendez) v Rači prechádza dôležitými zmenami – pripravuje sa revitalizácia verejných priestorov a prebieha výstavba nových developmentov. Najnovší sa pripravuje v dnes pustej oblasti Nad Šúrom, čím jej dodá mestskejší charakter.
Slovenská metropola bola donedávna mestom s typickým silným centrom a prstencom okolitých štvrtí, naviazaných na jadro. To sa však v poslednom období mení. Z Bratislavy sa stáva polycentrické mesto, pričom nové lokálne centrá budú samé na seba viazať rušný život. Kde sa takéto oblasti budú nachádzať a ako budú vyzerať?
Projekt Wild Mile v americkom Chicagu je jedným z možných prístupov, ako navrhovať nábrežia zanedbaných vodných tokov uprostred miest. Spája v sebe ekologickú, vzdelávaciu aj rekreačnú funkciu a vďaka svojmu charakteru jednoducho nadviaže na okolitú zástavbu. Ide o súčasť trendu obnovy vodných tokov v ich pôvodnej podobe.
Rozostavaný komplex v Slávičom údolí straší miestnych obyvateľov už vyše dve desaťročia. Skelet polyfunkčného objektu je v realizácii od roku 2000, stavba bola spájaná so zločineckými skupinami a tiež postavená načierno. Dnes sa však zdá, že sa „hirošima” Starého Mesta po dlhých rokoch čakania dobuduje.
V Bratislave sa aktuálne rozširuje viacero základných škôl. Budovy získavajú nové podlažia i pavilóny, len zriedka však možno hovoriť o vysokej kvalite jednotlivých realizácií. Isteže, technicky sú na dobrej úrovni, po stránke architektonickej však porovnanie kríva. Svetlou výnimkou je v tomto prípade prístavba a nadstavba školskej jedálne v Záhorskej Bystrici, kde pribudli nové priestory pre miestnu školu.
Neľahké úsilie o obnovu národných kultúrnych pamiatok na Slovensku je už niekoľko rokov oceňované v rámci súťaže Fénix. Spopularizovanie obdobných ocenení prispieva k udržiavaniu nášho architektonického dedičstva.
Oficiálne otvorenie nemocnice v Boroch je mimoriadnou udalosťou. V istom ohľade je porovnateľné s otvorením zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie – v oboch prípadoch ide o mimoriadne projekty s výrazným dosahom na kvalitu života obyvateľov mesta. No kým jedna realizácia vyvoláva pocity hrdosti, druhá nám pripomína skôr hanbu.
Lamač je mestskou časťou Bratislavy s tradičným zachovaným jadrom pôvodnej samostatnej obce. Sídlisko naň nadviazalo v podstate organicky a bez problémov. Rovnakou výzvou to je aj pre viaceré developerské projekty, ktoré sa dnes v Lamači pripravujú. Jedným z takých je nový polyfunkčný projekt Rázsochy Residence.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac