Menší ružinovský projekt Sofora ide do finále. Z viacerých strán sa už začína odhaľovať nielen fasáda administratívneho objektu, ale aj rezidenčnej budovy orientovanej do Kukorelliho parku. Ide o jeden z najlepších príkladov efektívneho využitia stavebného pozemku a možnej urbanizácie podobných plôch v širšom centre mesta.
Sofora patrí k starším projektom, ktoré boli ohlásené už pred relatívne dlhou dobou – už v roku 2013, kedy ho navrhovala spoločnosť Vencorp, ktorá aj vykopala stavebnú jamu. V takejto podobe však development ostal až do roku 2017, kedy ho nový majiteľ Devak s.r.o. opäť rozostaval. Momentálne je projekt pred dokončením, výstavba bude ukončená pravdepodobne ešte v priebehu tohto roka.
Už od prvotného predstavenia Sofora zaujala schopnosťou naplno využiť stavebný pozemok, hoci aj tu na našlo miesto pre zeleň v rámci menšieho dvora, ako aj príjemnou architektúrou, mierkou a miešaním funkcií. V dvoch hmotách tu vznikajú byty, kancelárie aj obchody v parteri.
Vyššia z hmôt je tvorená osempodlažnou rezidenčnou budovou na južnej strane pozemku, južne orientované byty tak majú výhľad priamo do parku. Rezidencií je tu celkovo 36, vypredať sa podarilo všetky, to veľmi rýchlo. Dobrý výsledok bol do veľkej miery daný dobrou kombináciou lokality, štandardu a relatívnej výmery – tá bola totiž vyššia ako pri bežných projektoch. Cenovo patril v čase spustenia predaja projekt k mierne drahším, dnes by však zapadol viacmenej do priemeru.
Úspešný bol predaj aj pri predaji plôch pre retail, kde je predaných všetkých šesť jednotiek. V prípade kancelárskych priestorov nie je údaj známy, keďže však ide o pomerne komornú plochu (necelých 500 metrov štvorcových), aj menší počet nájomníkov by mohol na obsadenie stačiť. Celkovo bude celému projektu slúžiť 68 parkovacích miest.
Sofora doplní lokalitu nielen funkčne, ale vhodne ju dotvorí aj po architektonickej stránke. Pôvodný koncept ešte v minulosti vychádzal z pera kancelárie Vallo Sadovsky Architects, neskôr však bol prebratý nitrianskou kanceláriou AK Csanda Piterka. Hoci na vizuále projektu sa podpísali viaceré zmeny, vo výsledku ide o moderný, svieži a príťažlivý projekt.
Odovzdávanie bytov klientom sa predpokladá na začiatku budúceho roka.
Sofora je po staršom projekte Gaudí ďalším príjemným doplnkom jednej z najatraktívnejších štvrtí v Bratislave v blízkosti sídliska 500 bytov. Táto časť mesta sa vyznačuje dobrou dostupnosťou do centra mesta, silnou prítomnosťou zelene, ako aj relatívnou hustotou, ktorá umožňuje v uzlových polohách udržiavať aktívny parter. To z nej robí vo veľkej miere nasledovaniahodný príklad urbanizácie niektorých oblastí najmä ďalej od vnútorného mesta.
V oblasti sa však aj naďalej nachádza niekoľko nevyužitých alebo nevhodne zastavaných parciel alebo areálov, ktoré bude pravdepodobne čakať s postupným nárastom cien nehnuteľností zmena. Pre developerov sa totiž stane výhodnejším budovať aj menšie projekty, pri ktorých si však budú môcť zapýtať vyššiu sumu za meter štvorcový, hoci nárast napríklad cien stavebných materiálov alebo miezd zamestnancov na stavbe taký dynamický nebude. To bude viesť k dostavbe prieluk a transformácií zvyšných brownfieldov.
Vyššie ceny za meter štvorcový by zároveň mohli priniesť aj jeden nečakaný efekt – zvýšiť by sa mohla kvalita architektúry a jednotlivých návrhov, čo by bolo v kontexte danej lokality viac než žiadúce. Okrem vyššie spomínaných vydarených projektov sa tu totiž nachádzajú aj nešťastné zámery, najmä prestavba „ŠNOP-u“ v podobe projektu Sara.
Ten do územia navrhuje neprijateľne masívny objekt s absolútne nevhodnou architektúrou, ktorá skutočne nemá v tomto priestore opodstatnenie. Development by absolútne popieral všetky hodnoty lokality a naopak by ju viac zdevastoval. Našťastie, momentálne sa Sara podľa všetkého nehýbe.
Každopádne, snaha developerov o výstavbu daných hmôt je príznakom toho, že o bývanie či prácu v tejto lokalite je a bude záujem. Lokálnu samosprávu by to malo podnietiť k tomu, aby začala o rozvoji územia konštruktívne komunikovať. Teraz je na to najlepšia príležitosť.
Fotografie z 14.9.2019. Viac vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre