Po dnešnom kontrolnom dni v priestoroch Jurkovičovej teplárne za účasti primátora mesta Iva Nesrovnala, partnera spoločnosti Penta Jozefa Oravkina a country directora Penta Real Estate Juraja Nevolníka spustila táto spoločnosť oficiálne rekonštrukciu vzácnej industriálnej pamiatky.
Počas tlačového brífingu a prehliadky budovy predstavili zástupcovia spoločnosti, ale aj realizátori pamiatkovej obnovy či architekti rekonštrukcie jednotlivé detaily projektu, ktorý premení veľkolepú, no dlhodobo nevyužívanú budovu na srdce projektu Sky Park.
Zástupca spoločnosti Pamarch, zastrešujúcej pamiatkový výskum a obnovu, zdôraznil náročnosť rekonštrukcie s ohľadom na zlý stav pôvodnej budovy, ktorá bola čiastočne zasiahnutá bombardovaním v roku 1944, neskôr zas rozšírená o nepôvodné prístavby. Napriek tomu sa teplárni vráti pôvodná podoba z čias vzniku na začiatku 40-tych rokov 20. storočia, keď ju navrhol nestor slovenskej architektúry, Dušan Jurkovič. Obnova bude možná vďaka veľmi podrobnému výskumu, pátraniu v archívoch či testovaniu materiálov.
Vďaka tomu sa tak obnoví severná fasáda, ktorej presný výzor nebol donedávna známy, vybral sa taký typ tehál, ktorý sa organický prepojí s existujúcou tehlovou fasádou budovy, okná sa vymenia za nové, spĺňajúce súčasné normy, no zároveň s pôvodným vzhľadom, alebo sa zachovajú pôvodné násypníky alebo žeriavy. Nová vstavba, ktorá v teplárni vznikne, bude realizovaná vďaka žeriavu inštalovanému priamo vo vnútri budovy počas rekonštrukcie, čo bude možné vďaka úplnej výmene strechy, kde vznikne aj svetlík, presvetľujúci celú kotlovú halu.
Po rekonštrukcii sa tepláreň premení na coworkingové centrum, ktoré bude vítať kreatívcov z IT sektoru, architektúry, marketingu a ďalších odvetví, menší eventový či výstavný priestor a bude obsahovať aj drobnú občansku vybavenosť (gastro). Developer na rekonštrukciu zorganizoval architektonickú súťaž, víťazom sa stalo štúdio ADOM M STUDIO. Odhadované náklady sú 11,5 milióna eur, dokončenie sa očakáva v priebehu roka 2020.
Jurkovičova tepláreň sa podľa zámeru developera stane srdcom nielen ich vlastného projektu, ale celého nového komerčného centra mesta, a tak ako bola tepláreň v minulosti "energetickým centrom Bratislavy", bude ním v pozmenenej podobe aj v budúcnosti. Zároveň má ísť o najmodernejší priestor pre start-upy v meste. Kto ho bude spravovať, nie je zatiaľ špecifikované.
Úlohu pamiatky vo formovaní obrazu nového centra mesta vyzdvihol aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý zároveň vyjadril názor, že ide o odraz trendu, kedy aj developeri viac prispievajú ku všeobecnému rozvoju mesta. Zároveň projekt symbolizuje aj premenu Bratislavy, kde dochádza ku vzniku nového centra, čo je dokladom úspešnosti mesta, ktorú nám podľa primátora môžu závidieť aj metropoly ako Viedeň či Praha (povedané slovami primátora - "Praha je krásna, ale je to skanzen.").
Jurkovičova tepláreň je zaiste pozitívnym príkladom, v rámci ktorého dochádza ku záchrane veľmi cenného industriálneho objektu, ktorý zostal v tejto lokalite ako takmer jediný. Vizuálne pôjde o veľmi príťažlivý prvok, ktorý sa vďaka organickému prepojeniu s okolitými verejnými priestranstvami môže stať obľúbeným "spotom" na mape mesta.
Popularita by bola však možno ešte vyššia, keby tepláreň mala nekomerčnejší charakter. To však nie je úloha len pre súkromných investorov, ale aj pre verejný sektor, ktorý musí do podobných projektov aktívne vstupovať.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre