ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ V blízkej dobe by sa mohla spustiť realizácia jedného zo starších bratislavských projektov, ktorý bol prvýkrát predstavený už v roku 2007. V tom čase sa v exponovanej lokalite pri nároží Bajkalskej ulice a Trnavskej cesty uvažovalo s výstavbou mohutného, 22-podlažného vežiaku. Aktuálne plány sú redukované, ako však bude development vyzerať, nie je ani dnes známe.
Ako vyplýva z oznámenia na úradnej tabuli mestskej časti Bratislava – Ružinov, táto prijala žiadosť o vydanie stavebného povolenia na nový polyfunkčný dom Saida, spojenú s konaním o odstrání stavieb. Projekt má totiž nahradiť niekoľko budov výrobného charakteru, ktoré sa dnes nachádzajú v bloku medzi Bajkalskou, Trnavskou cestou, Ondavskou a Prešovskou. V budovách sídlia rôzne retailové prevádzky, predovšetkým nábytkové štúdiá, prípadne sklady
Projekt už má vydané územné rozhodnutie, ktoré je z roku 2011 s právoplatnosťou nadobudnutou v roku 2012. Platnosť bola opakovane predlžovaná (naposledy v roku 2018), tentokrát však všetko nasvedčuje tomu, že developer, spoločnosť Saida s.r.o., je pripravený výstavbu projektu konečne rozbehnúť. Tej bude predchádzať asanácia štvorice dnes existujúcich objektov.
Nový development bude tvorený dvojicou hlavných objektov. Vyšší z nich bude umiestnený na nároží Bajkalskej a Prešovskej s priečelím obráteným do Bajkalskej. Výška sa zmenila z 22 podlaží na 13, pričom tri najvyššie budú, podľa všetkého, ustúpené. Druhý objekt bude umiestnený v dvorovej časti a bude mať dve nadzemné podlažia. Prístup pre peších bude riešený dvojicou pasáží z Bajkalskej, vjazd pre automobily bude umiestenený na Prešovskej. Investor tu plánuje vybudovať až štyri podzemné podlažia.
Komplex by mal byť výrazne polyfunkčný. Prvé podlažie oboch objektov bude určené pre obchodné či gastronomické prevádzky, na druhom a treťom (pri dvorovom objekte len na druhom) podlaží bude administratíva. Nad kanceláriami vzniknú vo vyššej budove dve podlažia apartmánov pre dlhodobé ubytovanie (záväzné stanovisko dostal investor v čase, kedy to bolo možné), od šiesteho podlažia budú byty. Na najvyšších dvoch podlažiach by mali byť mezonety, pravdepodobne vyššieho štandardu.
Nanešťastie, nová podoba projektu zatiaľ odhalená nebola. Základný funkčný popis znie celkom dobre a podľa kusých informácií prechádza development redizajnom. Či však bude aj vyzerať dobre a vhodne dotvárať lokalitu, sa v tejto chvíli ešte povedať nedá. Architektúru bude mať na starosti pravdepodobne projekčná firma Obermeyer Helika. Rozpočet vo výške 36,2 miliónov eur by si však pýtal aj renomovanú kanceláriu.
Realizácia projektu by mala prebiehať 24 mesiacov, čo pri očakávanom vydaní stavebného povolenia v priebehu roka 2021 znamená, že Saida by mohla byť dokončená a odovzdaná ku koncu roka 2023.
Oživenie Saidy bude ďalšou výraznou zmenou v okolí Bajkalskej ulice, v ktorej okolí v poslednej dobe vzniklo niekoľko projektov a viacero sa plánuje. Široká mestská trieda je akousi hranou tradične vnímaného bratislavského vnútorného mesta, kde kompaktná mestská zástavba prechádza do sídliskovej. Dlhodobo sa tu uvažovalo so vznikom akejsi rýchlostnej komunikácie s mimoúrovňovými križovaniami, ktorá by pokračovala Severnou tangentou až k Hlavnej stanici a na Patrónku. Dnes je idea takejto mestskej diaľnice pravdepodobne už prežitá.
Napriek tomu predstavuje vysoko kapacitná Bajkalská ulica ideálny priestor, kde by sa mohli umiestňovať výraznejšie objekty – výškové budovy a architektonické dominanty. V takomto zmysle sa vyjadruje aj Plán Bratislava, programový dokument aktuálneho vedenia Hlavného mesta, podľa ktorého predstavuje priestor downtownu, Trnavského mýta a okolie Bajkalskej miesto, kde možno takéto stavby umiestňovať.
Významu v panoráme mesta by však mala zodpovedať aj architektonická úroveň jednotlivých budov. Verejný sektor síce nemá páky na to, aby mohol do architektúry nových developmentov vstupovať (nad rámec územnoplánovacej regulácie), môže však využívať rozličné mäkké prostriedky. V prípade budov, ktoré budú tvoriť hrany vznikajúcej mestskej triedy - snáď v budúcnosti aj skutočného bulváru – by to bolo rozhodne vhodné. Bajkalská potrebuje projekty s aktívnym parterom, so širokým predpriestorom pre peších či cyklistov a atraktívnymi členenými fasádami.
Nové developmenty toto zatiaľ veľmi nespĺňajú a je otázne, či Saida imidž ulice nejako zmení. Aspoň niečo by však mohlo spraviť Hlavné mesto, resp. Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý by mohol spracovať vzorové uličné profily pre niektoré z kľúčových mestských ulíc. Dnes takéto plány vznikajú len v prípade tých priestorov, kde sa pripravujú konkrétne projekty, napríklad na Krížnej alebo na Mlynských nivách. Do budúcna by však bolo vhodné zadefinovať aj podobu priestorov, kde možno očakávať masívny development.
Bajkalská takýmto miestom rozhodne je a som presvedčený, že vo veľmi blízkej dobe uvidíme ďalšie zámery, ktoré by v jej okolí mohli vyrásť. Bolo by veľmi príjemné, keby nové investície prinášali, krok po kroku, zlepšovanie verejného priestoru územia. Nová podoba tejto dôležitej ulice, prepájajúcej viacero štvrtí, sa pozitívne odrazí na pocite z celého mesta.
Aktualizácia: Developer informoval, že pôvodné vizualizácie sú neaktuálne a redizajn prinesie súčasnejšiu podobu projektu. Okrem toho plánuje v rámci developmentu realizovať novú cyklotrasu, stojany, nabíjačky na elektromobily či zelené strechy, čo má zlepšiť kvalitu projektu aj jeho vzťah s okolím.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre