Spoločnosť Inter Development patrí k menším bratislavským developerom s komornejšími projektami. V posledných rokoch pripravila trojicu projektov. Už dávnejšie bol dokončený Park pod Kolibou, ktorý bol nedávno nasledovaný malou bytovkou Teslova. Na Kolibe sa zároveň spustila realizácia nadštandardného obytného súboru ZigZag.
Teslova vznikla v pomerne exponovanej lokalite v severnej časti Ružinova, v dotyku so zaťaženou Bajkalskou ulicou. Do mestskej triedy sa obracia plnou stenou a umiestnená tu je len komerčná prenajímateľná jednotka. V podstate všetky byty sú orientované na juh, kde vzniklo menšie zazelenené nádvorie. Na severnej strane bytovky je umiestnená pavlač.
Vzniklo tak veľmi komorné bývanie. V päťpodlažnej budove sa nachádza len 18 bytov a apartmánov, od jednoizbových až po šesťizbovú strešnú rezidenciu. Voľný ostáva posledný byt – rovnako masívny päťizbový mezonet, ktorý je v ponuke za takmer 700-tisíc eur. Predávaný je ako holobyt, klient si tak bude musieť k cene ešte pripočítať cenu za dovybavenie. V štandarde je podlahové vykurovanie či príprava na klimatizáciu, na druhej strane však aj plastové okná.
Projekt prešiel v priebehu výstavby určitou racionalizáciou, ktorá sa, paradoxne, zvonka najviac prejavila na podobe najexkluzívnejších bytov na najvyšších podlažiach. Podľa štandardu tu mali byť zábradlia terás s polopriehľadným sklom alebo prevetrávané fasády, namiesto toho sa zrealizovali klasické kontaktné fasády a rúrkové zábradlia. Výrazným prvkom majú byť tieniace paravány, v čase fotenia ešte neboli nainštalované, hoci na strope loggií sú prítomné koľajničky.
Každopádne, o Teslovej sa nedá povedať, že by išlo o jeden z príťažlivých projektov – v podstate pôsobí, akoby išlo o oveľa strašiu budovu. Do budúcna jej azda pomôže, keď ožije komerčnou aj rezidenčnou aktivitou a vzniknú tu rozličné zelené úpravy (vizualizácie zobrazujú popínavú zeleň). Aktuálne však ide skôr o funkčnú výplň územia v lokalite, kde postupne rastie mierka jednotlivých objektov.
Tento vývoj bude v budúcnosti pravdepodobne pokračovať. Zástavba v okolí pochádza do veľkej miery ešte z obdobia, kedy sa len plánovala výstavba sídliska v Ružinove. Dnes sú jednotlivé domy, kedysi na okraji mesta, postupne nahrádzané menšími bytovkami (výnimočne väčšími – napríklad je opäť aktívny projekt Saida, kde vznikne aj mohutnejšia budova). Projekt od Inter Developmentu je tak súčasťou širšieho trendu, ktorý zmení charakter tejto časti Bratislavy.
Kým Teslova je v princípe príkladom vhodného spôsobu zahusťovania, ZigZag ukazuje iný vývoj – expanziu mestskej zástavby do priestoru, v tomto prípade do kopcov nad staršími štvrťami. Ide o ďalší z veľkého počtu „kolibských“ projektov, ktoré stavajú na výhľadoch a prestížnej lokalite. V zástavbe, ktorá v posledných rokoch vznikla v tejto oblasti, však zatiaľ absentuje vybavenosť aj verejné priestranstvá.
Nový projekt nadväzuje na iné podobné developmenty, prináša tak nadštandardné bývanie v akejsi samostatnej komunite. Naplánovaných je tu 12 rezidencií v súbore dvojdomov, usporiadaných do šachovnicovej schémy, čím sa vysvetľuje názov projektu. Podľa developera ide o kombináciu výhod rodinného domu a bytu, ako aj prémiový koncept v celobratislavskom rozmere. Autorom je architekt Peter Pagáč, ktorý zúročil svoje skúsenosti z Európy, ale aj Blízkeho východu.
Trh na to zatiaľ veľmi nereaguje, počet predaných viliek sa dlhodobo pohybuje na čísle tri. Všetky majú päť či šesť izieb, dve podlažia, a cenovo sa pohybujú od 658-tisíc do 857-tisíc eur. K tomu ešte treba prirátať 39-tisíc eur za dve parkovacie miesta. Štandard je vysoký, pri projekte takéhoto charakteru sa to však očakáva. Výhodou by bolo doplnenie čohosi navyše – napríklad bazénu či sauny, čo sú prvky, ktoré by dodali projektu ešte väčšiu exkluzivitu.
Jednou z príčin, prečo nie sú predaje také dobré, môže byť aj vlečúca sa výstavba – tá sa totiž spustila len celkom nedávno, hoci pôvodne sa hovorilo o realizácii medzi rokmi 2018-2020. V optimistickom prípade by tak mohla by dokončená ku koncu roka 2022. V danej dobe už bude ukončená realizácia víl na novej Ulici sv. Urbana, aj rezidenčných projektov nižšie vo svahu, ZigZag tak bude mať k dispozícii aspoň lepšie dopravné spojenie, hoci len automobilom.
Keďže sa ukazuje, že kritická situácia v súvislosti s pandémiou bude trvať ďaleko dlhšie a vysoko pravdepodobne povedie k hlbokým hospodárskym problémom, je celkom možné, že najmä menší developeri sa dostanú do finančných problémov. Výsledkom môže byť výraznejšia racionalizácia jednotlivých projektov, kedy budú investori „osekávať“ prvky, ktoré bezprostredne neovplyvňujú celkovú kvalitu bývania.
Ťažko povedať, či aj toto je dôvod úprav na Teslovej alebo odkladov v prípade ZigZagu. V blízkej budúcnosti však možno budeme svedkami korekcií viacerých zámerov, ktoré prinesú zníženie ich materiálovej úrovne, prípadne odklady plánov. Nie vždy to treba dávať stavebníkom za vinu, zvlášť za daných podmienok. Schválne však nepíšem aj o znižovaní kvality architektúry.
Táto si totiž v prípade dobrého konceptu a správneho výberu tvorcov nemusí vyžadovať enormné náklady. Čosi také už naznačila prvá súťaž na nájomný mestský dom, organizovaná Metropolitným inštitútom Bratislavy, potvrdiť to môžu ďalšie. Ak sa ukáže, že aj bývanie pre menej bonitných klientov môže priniesť decentnú úroveň prevedenia, mohlo by to k lepšej kvalite konceptu motivovať najmä developerov, stavajúcich v periférnych lokalitách.
V takom prípade by sme azda nemuseli byť svedkami postupne znižovanej kvality stavby. Falošný prísľub vyššej úrovne je totiž horší, ako snaha o úsporné, no pritom dobre premyslené a príjemné riešenie. Aktuálna pandémia a z toho vyplývajúce dôsledky by mohli byť podnetom k premysleniu prístupu k tvorbe nových projektov.
Fotografie z 13.9.2020. Pozrite si výstavbu Teslovej vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre