Projekt Metropolis od spoločnosti Mint Investments má strategickú polohu na križovatke Bottovej a Chalupkovej ulice. Nachádza sa tak prakticky v srdci bratislavského downtownu. V kľúčovej časti nového centra mesta vzniká viacero výrazných projektov, veže v tvare písmena M však bud napriek tomu v mnohých ohľadoch mimoriadne.
Zóna Chalupkova, vymedzená Dostojevského radom, Karadžičovou, Mlynskými nivami, Košickou a Landererovou, tvorí významnú časť nového centra Bratislavy. Niekdajšia priemyselná lokalita prechádza posledné roky radikálnymi zmenami. Na Bottovej ulici, ktorá sa tiahne priečne cez celú zónu, vzniká alebo vznikne viacero veľkých projektov. Jedným z nich je aj Metropolis od developera Mint Group.
Na pozemku na nároží Bottovej a Chalupkovej vznikajú dve veže s výškou 63 metrov, ktoré sa dnes blížia k dokončeniu. Jedna z nich bude mať 16 podlaží, druhá 18. Spoločne budú mať tvar obrovského písmena M, čo predznamenalo aj názov projektu. Pôjde o luxusný, prevažne rezidenčný projekt, plne ťažiaci z výhod lokality.
Nachádzať sa v ňom bude celkovo 292 bytov a apartmánov vo vysokom štandarde, z ktorých sú už približne dve tretiny predané. Podľa Filipa Žoldáka z realitnej kancelárie Herrys ide zatiaľ predaj podľa plánu a zo strany predajcu aj developera panuje s vývojom spokojnosť. Zvyšovať sa majú počty dopytov aj obhliadok rezidencií. Očakáva sa, že šesť mesiacov po kolaudácií budú takmer všetky byty predané.
Developer uvádza, že má ísť o prémiovú adresu. Vyzdvihuje tiež vysokú technickú úroveň budovy, s čím súvisí fakt, že každý byt bude vybavený rekuperáciou, stropným chladením a vykurovaním. Celkovo malo byť použitých viac ako 50 kilometrov rúrok na stropné chladenie a vykurovanie. Keďže v bytoch celkom absentujú radiátory, zvýši sa estetika aj využiteľnosť priestoru.
Metropolis by mal byť vďaka použitej technológii energeticky úspornejší, čo môže byť veľká výhoda v dlhodobom horizonte. Steny aj priečky sú z pálenej tehly a nie zo sadrokartónu, ako tomu často býva v nových projektoch výškových budov inde v Bratislave.
Pálená tehla má podľa stavebníka lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ale tiež lepšiu zvukovoizolačnú funkciu. Komfort bývania by teda mal zvýšiť aj takýto „detail“, vďaka ktorému sa zníži počuteľnosť zvukov z chodby či susedných miestností. Byty na nižších podlažiach sú aktuálne vo vysokom štádiu dokončovacích prác, kúpeľne už dostávajú vysokokvalitné gresové obklady. Priestrannejšie rezidencie na vyšších podlažiach na obklady ešte čakajú.
Na prvých dvoch podlažiach sa budú nachádzať obchodné prevádzky. Projekt bude mať aj vlastný parčík v zadnej časti stavby. Do tejto časti Metropolisu bude orientovaných aj niekoľko bytov s predzáhradkami. Ostatné rezidencie budú mať balkóny, resp. terasy. O zeleň na terasách sa budú starať horolezci, údržba by mala prebiehať raz až dvakrát ročne, pričom ju bude mať na starosti správca objektu.
Predzáhradky patria k osobitým prvkom projektu, ktorý je uprostred štvrte s výškovými budovami netradičný, podobne ako podlubie, do ktorého bude zasunutý obchodný parter. To isté platí o terasových rezidenciách na najvyšších podlažiach. Developer sa ďalej pýši tým, že napriek kríze nemá nielen inflačné doložky, ale dokonca zvýšil kvalitu materiálov v spoločných priestoroch.
Termín kolaudácie sa očakáva v júli 2024, pričom novým majiteľom by mali byť byty odovzdané na jeseň toho istého roka. Drvivá väčšina klientov a záujemcov sú pritom Slováci, z ktorých niektorí žijú aktuálne v zahraničí. Nájdu sa aj niekoľkí zahraniční zákazníci, ktorí sú so Slovenskom nejakým spôsobom spätí, napríklad tu majú svoje podnikanie.
Metropolis naštartoval výstavbu v roku 2021. Plnú výšku dosiahol už v lete tohto roka a zaujímavým spôsobom dotvoril prostredie bratislavského downtownu. Dynamická výstavba výškových budov tu prebieha už niekoľko rokov. Popri nich je síce Metropolis nižší, ale tvarovo výrazný.
Juraj Sonlajtner, architekt Metropolisu z pražského štúdia City Works Architects, uviedol, že parcela na výstavbu bola zložitá a pomerne malá. Navyše už pred rokmi bolo jasné, že stavba nemôže byť najvyššia ani najobjemnejšia, takže musela byť niečím zaujímavá. Tvar písmena M vznikol podľa neho intuitívne a na výslednej podobe objektu sa pracovalo dlhšiu dobu. Architekt dodáva, že mu v downtowne chýbajú živšie ulice s aktívnym parterom. Metropolis má tento nedostatok napraviť.
Výstavba v tejto časti Bratislavy je pre investorov veľkou výzvou aj príležitosťou. Ide o jednu z mála lokalít v metropolách strednej Európy, ktorá leží takmer v centre mesta a ešte donedávna nebola vôbec zastavaná, resp. nemala stabilizovanú zástavbu. Nové centrum Bratislavy sa bude formovať ešte niekoľko rokov. Projekty ako Metropolis si v ňom určite nachádzajú svoje miesto a dokážu vynikať aj napriek tomu, že zďaleka nedosahujú výšku okolitých veží, či už existujúcich alebo pripravovaných.
Spomenúť treba najmä Sky Park Residence od Alto Real Estate v priamom susedstve, na nároží Košickej a Landererovej sa zas pripravuje výstavba developmentu Portum od Portum Towers. Medzi Metropolisom a Sky Park Offices sa chystá stavať Immocap, ktorý odhalil svoj architektonicky príťažlivý zámer. Na mieste bývalého parkoviska autobusov chce stavať nový polyfunkčný súbor Penta Real Estate.
S postupujúcim rozvojom lokality si developeri uvedomujú, že klientov musia lákať nielen polohou, ale aj výnimočnými riešeniami v rámci svojich projektov. Týka sa to štandardu, vybavenosti aj architektúry. Netradičný Metropolis bude neprehliadnuteľnou súčasťou downtownu aj napriek výške „len“ 63 metrov a nemal by sa stratiť ani čo sa týka úrovne bytov.
Nové centrum Bratislavy tak postupne získava tvar a podobu. krok po kroku vzniká jedinečná štvrť, ktorá sa stáva - aj napriek určitým nedostatkom - pozitívnym symbolom slovenskej metropoly.
Fotografie z 18.10.2023. Pozrite si výstavbu Metropolisu vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac