V prestížnej diplomatickej štvrti v okolí Ulice Fraňa Kráľa v Starom meste sa rozbieha stavebný ruch. Investor a spolumajiteľ spoločnosti ESET Peter Paška tu spustil projekt premeny objektov bývalej nemocnice Ministerstva vnútra na sériu apartmánových domov, nazvaný FK Residence. Hneď niekoľko starších objektov na tejto ulici tak prejde obnovou.
Dvojica budov pochádzajúca z 30-tych rokov 20. storočia, známych ako Vila dr. Mráza a Vila Justina, ako aj stavba z 50-tych rokov – Dom Alexy (zrejme podľa niekdajšieho obyvateľa Janka Alexyho) – bola Ministerstvom vnútra dlhodobo využívaná na nemocničné účely, hoci v poslednom období boli objekty už v mimoriadne zlom stave. S plánom postaviť úplne novú nemocnicu na Cintorínskej ulici – Nemocnicu sv. Michala – sa tento majetok stal prebytočným. V roku 2015 ho odkúpil spomínaný Peter Paška.
Peter Paška nepatrí k typickým developerom a investičná činnosť v tomto segmente je preňho ako spolumajiteľa medzinárodne úspešnej IT korporácie skôr bočnou aktivitou. Napriek tomu boli objekty s pozemkami predané za sumu približne 3,6 milióna eur a následných niekoľko rokov pripravované na transformáciu. Investor zorganizoval vyzvanú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila kancelária Projekt Team P-T v spolupráci s Ateliérom A11.
Podľa architektov, zadaním bolo maximalizovanie výtvarnej aj užívateľskej atraktivity a čo najlepšie riešenie parkovacieho domu, ktorý je skrytý v podzemí. Na povrchu ostáva pomerne rozsiahla spoločná privátna záhrada, prepojená s bývalou koniarňou Pisztoryho paláca, ktorý je orientovaný do Štefánikovej ulice a slúži na kultúrne účely. Priamo v centre tak má vzniknúť bývanie v historickom prostredí s dobrou dostupnosťou kultúry, ako aj s dostatkom zelene a na najvyššej úrovni.
Vo štvorici zrekonštruovaných objektov vznikne len 24 apartmánov, na ktoré pripadá 74 parkovacích miest. Detaily ohľadne prevedenia či cien neboli dosiaľ odhalené, dá sa však predpokladať , že pôjde o luxusný štandard – webstránka spomína len to, že sa využijú prírodné materiály a hybridné chladenie a kúrenie. V rámci projektu budú mať rezidenti k dispozícii aj kancelársky priestor v bývalej koniarni, nazvanej Parkdom.
Prvé stavebné práce sa už spustili, výstavba by mala trvať viac ako dva roky. Najnáročnejšiu časť tvorí vybudovanie trojpodlažnej podzemnej garáže s vjazdom medzi Vilou Justina a Vilou dr. Mráza, čo vysvetľuje dĺžku výstavby, aj keď ide do veľkej miery o rekonštrukciu. FK Residence by malo byť plne dokončené predbežne v septembri 2021.
Realizáciou tohto projektu dôjde k obnove hneď štyroch starších objektov, a to nielen príťažlivých víl z medzivojnového obdobia, ale aj omnoho jednoduchšieho domu z 50-tych rokov a časti areálu Pisztoryho paláca. Dané objekty sú asi najviac zanedbanými v tejto ulici, rekonštrukcia by ich mala pozdvihnúť na celkom inú úroveň.
Dôvera k investorovi môže byť v tomto prípade pravdepodobne namieste. Nie je to dané len organizáciou súťaže, ktorá je pri projektoch takéhoto rozsahu nezvyčajná, ale aj referenciami P. Pašku – stojí napríklad za vznikom Galérie Nedbalka na Nedbalovej ulici, ktorá tvorí unikátnu zbierku slovenského umenia vo vynikajúco zrekonštruovaných priestoroch. Ak bude podobná pozornosť venovaná aj FK Residence, pôjde o jeden z najluxusnejších projektov v meste.
To by mohlo ešte viac zvýšiť prestíž Ulice Fraňa Kráľa, ktorú si vďaka blízkosti centra a rozličných vládnych inštitúcií, reprezentatívnej zástavbe víl a nájomných domov či bohatej zeleni obľúbili zahraničné diplomatické zbory. Z ulice by sa tak celkom jednoducho mohla stať jedna z najkrajších v metropole, čomu však nezodpovedá úroveň verejného priestoru.
Podstatná časť domov nemá zriadené adekvátne parkovacie kapacity, okrem toho bohatší obyvatelia a inštitúcie v tejto štvrti disponujú mnohokrát viacerými vozidlami. Výsledkom je, že ulica je obparkovaná automobilmi, ktoré devastujú nielen samotný priestor, ale aj charakter susedstva. Ak má Fraňa Kráľa pôsobiť prestížnym dojmom, bude potrebovať výrazné úpravy.
Hlavné mesto už v tejto chvíli pripravuje vznik mestského Manuálu tvorby verejných priestranstiev – dokumentu, ktorý má stanoviť základné pravidlá organizácie (nielen) uličného priestoru a jeho kvalitatívnych parametrov. Jeho príprava zaberie ešte niekoľko mesiacov, každopádne, realitou by mal byť pravdepodobne ešte počas najbližšej zimy. Samosprávam, nielen mestskej, ale lokálnym, sa dostane do rúk nástroj, ako lepšie plánovať investície.
Manuálom však treba nielen disponovať, ale ho aj používať. Určite by bolo vhodné hneď na začiatok – aby aj materiál ukázal svoj zmysel – modelovo zrekonštruovať niekoľko ulíc. Ulicu Fraňa Kráľa v tomto vidím ako ideálnu, i keď je v správe mestskej časti.
V Bratislave je len málo ulíc, ktoré by kvalitnou rekonštrukciou mohli tak získať na kráse. A tá by sa mala tiež, po rokoch čisto funkčných inžinierskych riešení, stať jedným z hlavných cieľov pri menení mesta na metropolu, kde sa budú obyvatelia cítiť dobre a bude sa im lepšie žiť.
Fotografie z 18.8.2019.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre