Author photoAdrian Gubčo 13.02.2019 09:30

Staromestské rekonštrukcie, február 2019

Pozitívnym aspektom dobrej ekonomickej situácie je rastúci objem investícii do obnovy stavebného fondu v meste, vrátane historických pamiatok. Rekonštrukcie však nerealizujú len súkromní investori, ale konečne vo zvýšenej miere aj verejný sektor, vďaka čomu môžeme aktuálne pozorovať revitalizáciu budov aj vo verejnom vlastníctve.

Kontrast medzi starým a novým na fasáde Jezuitského kolégia

Kontrast medzi starým a novým na fasáde Jezuitského kolégia

Rekonštrukcie aktuálne prebiehajú v rámci celého centra mesta, zvýši satak úroveň viacerých štvrtí. Dobrou správou je, že sa práce realizujú aj na viacerých objektoch, ktoré boli v zlom stave dlhšiu dobu. Mnohé budovy, ktoré boli v doterajšom stave skôr hanbou mesta, tak získajú príťažlivejšiu podobu a budú ho naopak okrášľovať.

Asi najvýraznejšou z rekonštrukcií je obnova fasády Jezuitského kolégia na Kapitulskej ulici, resp. Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda. Neskororenesančná mohutná budova z rokov 1628-1635 patrí k významným stavebným pamiatkam Bratislavy a dlhé roky bez údržby sa už začínali na nej podpisovať. V tejto chvíli je dokončená bočná fasáda od Kapitulskej ulice, v duchu viacerých obnov v centrálnej časti mesta získala budova bielu farbu, ktorá bola historicky využívaná na najvýznamnejšie budovy. Nie je ešte presne známe, kedy sa obnovia aj zvyšné fasády.

Pre Kapitulskú ide o nesporné pozitívum. Táto ulica, ktorá je považovaná za najstaršiu ulicu v Bratislave, patrí aj k najviac zanedbaným, preto je jej celková revitalizácia pomalá. Postupne sú však dopĺňané prvky, ktoré z nej zároveň robia aj jednu z najzaujímavejších ulíc v Bratislave – najnovšie napríklad okopník na nároží Kapitulskej a Prepoštskej (budova Farského úradu), ktorý bol reinštalovaný po odstránení v roku 2001.

 

Kvalita sa skladá z detailov - okopník na nároží Kapitulskej a Prepošstskej prispieva k historickému charakteru ulice

 

Veľmi viditeľnými a očakávanými budú dve rekonštrukcie na Hlavnom námestí, z ktorých jedna už v podstate prebieha – obnova Maximiliánovej (ľudovo Rolandovej) fontány, ktorá by po nehistorickej úprave z roku 2007 mala opäť získať renesančnú podobu, a rekonštrukcia secesnej budovy Eskontnej banky z roku 1911, ktorá bola až donedávna v dobrom stave, no na konci roka 2018 ju zasiahol požiar. Vlastník budovy, spoločnosť Kooperativa, už údajne pripravuje obnovu poškodených častí budovy, priestor niekdajšej kaviarne Roland by mal vyplniť nový nájomník – kaviareň Mondieu.

Ďalšou verejnou investíciou je aj nedávna obnova fasády Mestskej knižnice na Kapucínskej ulici. Budova pochádza z 2. pol. 19. storočia a postavená bola v klasicistickom štýle. V nedávnej minulosti bola opakovane atakovaná graffiti „umelcami“, v aktuálnom stave snáď vydrží čo najdlhšie.

Viacero obnov budov v nedávnej dobe prebehlo a stále prebieha v Dunajskej štvrti, teda časti Starého mesta južne od Dunajskej ulice. K aktuálne realizovaným rekonštrukciám patrí obnova a zateplenie fasády niekdajšej Administratívnej budovy a Malej scény SND, dnes internátu STU na Dobrovičovej ulici. Dom bol dokončený v roku 1948 a jeho veľkomestská architektúra od Jozefa Lacka a Jána Štefanca bola už pre Dostojevského rad charakteristická. Preto vyvolalo obavy odstránenie obkladu počas rekonštrukcie, podľa stanoviska samosprávy však dôjde k obnove pôvodného vzhľadu.

 

Napriek obavám, internát STU získa po obnove pôvodnú fasádu

 

V tej istej lokalite, na Bezručovej ulici 8, sa aktuálne pracuje na obnove fasády ďalšieho domu s funkcionalistickou architektúrou, ktorý však pôsobil už veľmi zúbožene. Po revitalizácii bude mať sviežu bielu farbu, čím dobre nadviaže na ďalší významný objekt s podobnou (ale lepšou) architektúrou v susedstve – na Bezručovu Residence, niekdajšia Okresnú sociálnu poisťovňu od Aloisa Balána a Jirího Grossmana.

Bez viditeľných zmien, ale postupne napreduje aj rekonštrukcia budovy niekdajšej Uhorskej banky na Štúrovej ulici 6, ktorá vznikla v roku 1902 v rámci výstavby vtedy najvýstavnejšej mestskej triedy – Barossovej ulice, ktorá viedla k mostu cez Dunaj. Budova v eklektickom štýle sa neskôr stala sídlom Lúčnice a patrí k najkrajším budovám v tejto časti mesta.

 

Budova niekdajšej Uhorskej banky patrí k najkrajším domom na výstavnej Štúrovej ulici, čo sa zvýrazní po jej obnove

 

Druhou významnou triedou, ktorá vznikala v podobnom čase ako Barossova ulica, bola aj Štefániina ulica, dnes Štefánikova. Okolo nej vznikali mestské nájomné domy veľkomestského charakteru, ako aj domy najbohatších obyvateľov vtedajšej Bratislavy. K takým patrí aj novobaroková vila na Štefánikovej 10, ktorej vznik sa datuje pred rok 1894. Pred hlavnou fasádou sa objavilo lešenie, čo je snáď znak kompletnej obnovy budovy – je viac než zrejmé, že si to v susedstve viacerých krásne obnovených domov na tejto ulici už zasluhovala.  

Poslednou rekonštrukciou v tomto update, ale do istej miery aj jednou z najradostnejších, je rekonštrukcia domu na nároží Lermontovovej ulice a Ulice Fraňa Kráľa (popisné číslo Lermntovova 11). Budova bola dlhé roky v desivom stave, ktorý absolútne nekorešpondoval s charakterom lokality. Aktuálne tu však už reálne prebiehajú stavebné práce, dom sa tak snáď konečne dočká zaslúženej rekonštrukcie. Bolo by skvelé, keby dopadla rovnako ako pri susednom dome (Moyzesova 8), ktorý je príkladom vzorovej obnovy.

 

Dom na Lermontovovej 11 bol v zlom stave veľmi dlho. Rekonštrukcia snáď dopadne podobne dobre ako v prípade suseda na Moyzesovej 8

 

Vďaka podobným rekonštrukciám získava centrum Bratislavy stále príťažlivejšiu podobu, pričom skutočne zanedbaných budov je stále menej – hoci, na druhej strane, popri obnovených domoch je zlý stav niektorých objektov o to viditeľnejší. Najbližšie roky by každopádne mohli priniesť premenu viacerých domov, napríklad Mariánskeho dvora na Mariánskej, kúpeľov Grössling alebo susedného domu, „Palácu Kotva“.

Napriek tomu ešte niekoľko veľmi viditeľných budov ostáva v zlom stave (Esterházyho palác na Kapitulskej alebo Habermayerov na Panenskej). Samospráva by mala podniknúť všetky dostupné kroky, aby majiteľov podujala k činnosti – či už motivačné alebo represné. Ďalšie chátranie totiž nevedie len k zníženiu vizuálnej kvality mesta, ale predovšetkým ku zániku kultúrnych a historických hodnôt, ktoré je potrebné zachovať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Jezuitské kolégium
  • Jezuitské kolégium od Kapitulskej
  • Okopník na nároží Kapitulskej a Prepoštskej
  • Hlavné námestie, kde sa obnovuje Maximiliánova fontána a čoskoro prebehne aj obnova budovy Kooperativy
  • Mestská knižnica na Kapucínskej s novou fasádou
  • Internát a Mala scéna STU dostanú novú fasádu s pôvodným výrazom
  • Internát a Mala scéna STU dostanú novú fasádu s pôvodným výrazom
  • Bezručova 8
  • Bezručova 8
  • Budova Uhorskej banky na Štúrovej ulici
  • Vila na Štefánikovej 10
  • Dom na Lermontovovej 11

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube