Centrum Bratislavy bolo donedávna oproti iným európskym veľkomestám charakteristické prítomnosťou pomerne veľkého počtu nezastavaných parciel. To sa ale rokmi mení a v súčasnosti dochádza k vyplneniu posledných rozsiahlejších plôch. Investori sa tak začínajú v silnejšej miere obzerať po existujúcich budovách a možnostiach ich nadstavieb.
Centrá európskych miest sa štandardne vyznačujú mimoriadne vysokou hustotou zástavby. Do veľkej miery to platilo aj o Bratislave, v priebehu 20. storočia však došlo k dvom procesom, ktoré čiastočne narušili tento obraz. Prvým bola transformácia z malého mesta na veľkomesto, čo malo priniesť transformáciu zástavby. Nie vždy sa to ale podarilo dotiahnuť do konca. Druhým je efekt veľkých dopravných stavieb, ktoré po sebe zanechali voľné plochy.
Dnes sa ale situácia mení. Nové využitie získavajú brownfieldy, zvyškové plochy popri veľkých cestách aj prieluky. Investorom sa tak míňajú voľné plochy pre výstavbu, kým dopyt po bývaní alebo umiestnení kancelárií blízko centra pretrváva. Aj slovenská spoločnosť sa postupne učí oceniť výhody mestského života a chce ho zažiť aj v Bratislave.
Pre investorov to znamená nutnosť hľadať nové priestory pre umiestňovanie žiadaných funkcií. V praxi to znamená opakovanie podobného vzorca ako v minulosti – nadstavovanie starších domov. V Starom Meste tak možno pozorovať rastúci trend pribúdajúcich nadstavieb a dostavieb existujúcich budov.
Príkladom je rekonštrukcia a nadstavba Bytového družstva Centrum na Záhradníckej 25. Investorom je rovnomenná spoločnosť Záhradnícka 25, s.r.o. V súčasnosti ide o štvorpodlažnú budovu s historizujúcim charakterom zo začiatku 20. storočia. V minulosti už očividne raz nadstavovaná bola. Po novom získa tri podlažia, z toho jedno ustúpené, výťahovú šachtu, nový nebytový priestor alebo obytné priestory v niektorých z existujúcich bytov.
Projekt, ktorý prinesie vznik siedmich bytov, už získal stavebné povolenie. Po rekonštrukcii a nadstavbe, ktorá štýlovo nadviaže na nižšie podlažia, bude dom výškou v súlade s budovami v susedstve (vrátane nedávno nadstavanej Záhradníckej 29). Podobu projektu, najmä pôvodnej časti, pripomienkoval aj Krajský pamiatkový úrad, vo výsledku by tak mohlo ísť o citlivé riešenie. Architektom je kancelária Expoline.
Druhá rekonštrukcia a nadstavba sa pripravuje na Heydukovej ulici 1. Jedno nové podlažie získa dom na rohu Heydukovej a Kolárskej, v ktorom sa nachádza obľúbený herný podnik Storm. Investorom sú vlastníci bytov (rekonštrukcia) a súkromná osoba (nadstavba). Architektúru spracúvajú Juraj Zatkalík a Roman Bahník. Zámer je v stavebnom konaní, po dokončení nadviaže na obdobnú rekonštrukciu susedného domu na Kolárskej, ktorý taktiež získal novú fasádu aj nadstavbu.
K výstavbe sa priblížil aj dávnejšie ohlásený projekt na Mariánskej 7. Spoločnosť Winters s.r.o. tu prestavia a nadstavia existujúcu budovu funkcionalistického charakteru prebudovaním strešnej konštrukcie a zobytnením podkrovia. Súčasťou zámeru je aj dobudovanie výťahu. Meniť sa bude funkcia, na prvom podzemnom až druhom nadzemnom podlaží bude vybavenosť (obchody a kancelárie), vyššie bude pätica bytov.
Zámer už získal stavebné povolenie. Projektovú dokumentáciu pripravila projekčná firma PB Project. Nedá sa povedať, že by sa budova po obnove premenila na architektonický skvost, rozhodne však aspoň o málo zvýši status Mariánskej, ktorá má zhoršený imidž.
Z neďalekých nadstavieb možno spomenúť ešte dobudovanie objektu Slovenskej advokátskej komory na Kolárskej, ktorý prejde celkovou rekonštrukciou. Prestavať sa má aj jeden z domov medzi Vysokou a Kollárovým námestím. Podľa informácií YIM.BA sa pracuje aj na príprave nadstavby domov na Špitálskej ulici naproti Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
S výnimkou prvého menovaného projektu ide všetko len o jednu pomerne úzku štvrť. Obdobné zásahy sa však budú nepochybne realizovať aj v iných častiach Starého Mesta, ale aj Nového Mesta či Ružinova. V najbližších rokoch by mohla intenzita nadstavovania domov stúpnuť, keďže zurbanizované budú aj posledné veľké pozemky na pri Ulici Imrich Karvaša, na Šancovej, na nábreží alebo v downtowne.
Aktuálna vlna nadviaže na staršie nadstavby, ktoré sa realizovali v nedávnej minulosti. Mnohé z nich sa vyznačujú mizernou architektonickou úrovňou a niektoré úplne zdevalvovali príťažlivosť budov, nad ktorými boli umiestnené. V šťastných prípadoch to nie je z úrovne pešiaka na ulici vidno, sú však aj také nadstavby, ktoré sú bez diskusií katastrofou.
Nanešťastie, možnosti samospráv ovplyvniť architektúru nadstavieb sú obmedzené. Vo väčšine Starého Mesta je jediným orgánom s akou-takou mocou Krajský pamiatkový úrad, mimo neho je to len o uvedomelosti investorov. V tomto smere sa situácia trošku zlepšila a zriedkavo niektoré nadstavby bojujú aj o ocenenia (napríklad na Mýtnej 25), spoliehať sa na to ale nemožno.
Bratislava sa tak bude meniť. Postupné nadstavovanie budov je štandardný proces v mnohých metropolách (napríklad Praha získala svoju prezývku „stovežatá“ v čase, keď boli domy omnoho nižšie, vďaka čomu vynikli kostolné veže). Vyspelé mestá to však zvládnu s vkusom a eleganciou. Či to bude aj prípad slovenského hlavného mesta, zostáva otázne.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre