Author photoMartina Gregová 15.11.2022 10:08

Namiesto elektriny umenie. Z elektrárne sa stala špičková galéria pre veľkorozmerné diela

Vysoké stropy, ľahké kovové konštrukcie a bohaté proporcie jednotlivých hál. To všetko môžu ponúknuť často nevyužívané priemyselné budovy. V bývalej elektrárni v českom meste Trutnov sa tieto architektonické kvality rozhodli investori využiť na vytvorenie nových galerijných priestorov. Projekt EPo1 je obdivuhodným príkladom využitia potenciálu industriálneho dedičstva.

Zdroj: EPo1

Zdroj: EPo1

Tepelná elektráreň Poříčí II, ktorá sa nachádza na okraji českého mesta Trutnov, začala svoju prevádzku ešte v roku 1957. Genius loci tohto historického objektu, ktorý vychádza najmä z jeho industriálnej povahy, sa rozhodli využiť manželia Rudolf a Renata Kasperovci. S unikátnym nápadom sa pustili do rozsiahlej rekonštrukcie budovy bývalej elektrárne, ktorá svojho času zásobovala teplom mesto Trutnov aj jeho okolie. V máji roku 2023 by sa po tejto rekonštrukcii malo kompletne otvoriť nové Centrum súčasného umenia EPo1, ktoré sa rozšíri o významnú časť pôvodnej historickej Elektrárne Poříčí I. Päťpodlažný objekt ponúkne po rekonštrukcii až 3.400 metrov štvorcových výstavnej plochy. 

Rozsiahla konverzia bývalej elektrárne na novú galériu umenia ťaží z mnohých architektonických kvalít a jedinečností objektu. Patrí k nim jeho mimoriadna veľkosť, zaujímavá dispozícia či vysoké stropy. Vďaka proporciám jej jednotlivých častí sa historická budova javí ako stvorená pre galériu, ktorá bude vystavovať predovšetkým veľkorozmerné diela. „Kvalitne zrekonštruované veľkorysé interiéry s vysokými stropmi poskytnú vystavujúcim umelcom potrebný priestor, návštevníkom aj odbornej verejnosti potom doprajú jedinečný zážitok zo stretnutia so súčasným výtvarným umením,” opisuje investor Rudolf Kasper. 

Jedným zo základných konceptov rekonštrukcie bola snaha pristupovať k priestorom s rešpektom k remeslu a zachovať čo možno najviac z pôvodného dizajnu a vybavenia. Z tohto dôvodu bolo na svojom mieste ponechaných mnoho zaujímavých stavebných prvkov, napríklad schodisko, okná, svetlík, veľká časť oceľových konštrukcií a dokonca aj dva žeriavy. Tie prešli revíznou kontrolou a sú plne funkčné, pričom ich obsluha vie byť zabezpečená pomocou diaľkového ovládania. Okrem toho, že tieto stroje podporujú industriálnu atmosféru priestorov budúcej galérie, poslúžia aj pri premiestňovaní veľkých sôch či iných umeleckých diel. 

Galéria

  • Zdroj: EPo1
  • Zdroj: EPo1
  • Zdroj: EPo1
  • Zdroj: EPo1
  • Zdroj: EPo1
  • Zdroj: EPo1
  • Zdroj: EPo1

Architekti z ateliéru Tsunami, ktorí stoja za rozsiahlou rekonštrukciou elektrárne, sa v rámci návrhu rozhodli ponechať aj noblesné schodisko, ktoré vďaka svojím veľkým proporciám poskytne priestor pre rôzne zvesené umelecké inštalácie. „Pieskovcové stupne i podesty boli opieskované, čím bola obnovená pôvodná štruktúra a farebnosť, kovové zábradlie bolo očistené, natreté a doplnené novým madlom.” S cieľom jasne odlíšiť nové a staré stavebné prvky, architekti pre nové schodisko zvolili kovovú konštrukciu s netradičnými schodiskovými stupňami zo slzičkového priemyslového plechu. Prvok vznikol s ohľadom na logiku pohybu návštevníkov galérie. Ďalším jedinečným architektonickým prvkom v priestoroch elektrárne je svetlík, ktorý sa stal dominantou chodby nad historickým trojramenným schodiskom.

Okrem rekonštrukcie hlavnej haly dlhej 68 metrov, širokej 20 metrov a vysokej 19 metrov už dávnejšie prebehla aj rekonštrukcia menšej haly. V nej sa od jej otvorenia konalo už niekoľko fotografických výstav. Objekt bývalej elektrárne ešte čaká rekonštrukcia ďalších podlaží, vrátane podkrovnej sály, a tiež oprava fasády a úprava areálu. V budúcnosti galéria totiž plánuje hostiť aj vonkajšie expozície. Dominantou celého areálu sa má stať oceľová veža nad výťahovou šachtou. Po jej nasvietení bude dôležitým orientačným bodom viditeľným už zo vzdialeného okolia.  

„Chceme vybudovať kultúrne centrum európskeho významu," netají ambície trutnovský podnikateľ, ktorého skupina s výrobnými závodmi v troch krajinách tento rok utŕžila 900 miliónov korún (vyše 37 miliónov eur) a Forbes ju zaradil na 76. priečku rebríčka stovky najúspešnejších rodinných firiem Česka. 

Realizácia projektu rekonštrukcie bývalej elektrárne za nemalé finančné prostriedky ukazuje prístup k industriálnemu architektonickému dedičstvu, ktorý je v Českej republike, rovnako ako na Slovensku, skôr výnimočný (hoci v Česku predsa len o čosi menej) a zaslúži si obdiv. Investor spolu s architektmi sa zaslúžili o vytvorenie jedinečných výstavných priestorov a to najmä vďaka využitiu potenciálu proporcií jednotlivých miestností, zachovaniu architektonických konštrukcií ako aj celkovej atmosféry objektu. Tieto priestory tak nebudú návštevníkov lákať len svojimi expozíciami, ale aj svojou celkovou kvalitou. Kedysi elektráreň zásobovala elektrinou viac ako 60 miest, v budúcnosti by mohla zásobovať časť kraja špičkovým umením.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube