Hoci budova Slovenského národného múzea zvonku chátra, vnútri možno predsa len nájsť prekvapenia. Jedinečný výtvarno-priestorový koncept stálej antropologickej expozície Slovenského národného múzea posúva kvalitu výstavných priestorov na našom území o stupeň vyššie. Autori sa pri návrhu expozície snažili pozrieť na zaužívanú muzeálnu estetiku novými očami, čo návštevníkom prinieslo interaktívnu výstavu plnú nečakaných momentov aj bádania.
Pri návrhu stálej expozície Slovenského národného múzea, ktorá nesie názov Človek v čase a priestore, pracujú architekti s netradičnou dispozíciou jednotlivých výstavných častí. Priestor zbytočne nezapĺňajú voľne stojacimi výstavnými panelmi či mobiliárom, ale naopak, na umiestnenie exponátov využívajú samotnú architektúru. Hlavným výstavným prvkom sú veľkoformátové svetelné panely s integrovanými monitormi, ktoré sa nachádzajú po obvode miestnosti. Tie umožňujú prezentáciu rozsiahleho grafického obsahu. V medzipriestoroch medzi nimi sú vnorené vitríny.
Expozícia netradične využíva aj samotný strop či podlahu miestnosti. Exponáty ukryté v atypických podsvietených vitrínach, ktoré sú umiestnené v parketovej podlahe, majú odkazovať na činnosť archeológa a na pôvodné umiestnenie objavených artefaktov. Expozíciu tvorí dokopy 23 panelov a 19 monitorov.
Celkové výtvarné a priestorové riešenie expozície mali na starosti Peter Mesár, Dušan Veverka a Jakub Tóth. Vychádzali pri tom v prvom rade zo snahy o interpretáciu jaskyne, s cieľom vzbudiť v návštevníkovi pocit, že sa v nej nachádza a vidí len tiene reálneho sveta z pohľadu vedca, ktorý skúma antropológiu. Aj keď sa na prvý pohľad môže návštevníkovi zdať, že je priestor otvorený, až pri bližšom bádaní pochopí, že sa mu postupne odhaľujú nové informácie a exponáty, ktoré sú ukryté v tmavých častiach miestnosti.
Práve kvôli využívaniu metafory objavovania, tieňa a kontrastov sa dôležitým výrazovým prvkom v rámci priestoru stáva umelé osvetlenie. To môže návštevník vnímať predovšetkým na veľkoformátových svetelných paneloch. Zdrojom svetla sú v tomto prípade LED moduly, ktoré celoplošne osvetľujú potlačenú textíliu, na ktorej sa nachádzajú odborné texty. Keďže antropológia je veľmi živý vedný odbor, toto riešenie vzniklo aj na základe požiadavky o možnosť priebežných aktualizácií informácií v expozícii v prípade zásadných objavov.
Dôležitú úlohu zohráva aj grafické spracovanie celej výstavy. Súčasťou, na mieru vytvorenej grafiky, sú nielen texty, ale aj zaujímavé ilustrácie či časové osi a početné grafy. Dizajn výstavy je monochromatický s farebnými akcentmi, ktoré slúžia na zvýraznenie dôležitých momentov a informácií a zlepšujú orientáciu v rozsiahlom obsahu.
Priestor navyše obsahuje aj interaktívnu líniu, ktorú divák ovláda pomocou dotyku ruky na paneloch. Týmto spôsobom možno spustiť viaceré zvukové nahrávky a tiež osvetlenie vybraných vitrín. „Odborné spracovanie témy dopĺňa jej atraktívne vizuálne stvárnenie, a preto verím, že si nájde veľa priaznivcov vo všetkých skupinách návštevníkov," hovorí Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.
Po obsahovej stránke expozícia Človek v čase a priestore prezentuje celkový pohľad na náš druh a odhaľuje niektoré vlastnosti a zaujímavosti, ktoré ho charakterizujú. „Prezentuje tiež poznatky a exponáty z oblasti antropológie a je bohatá po obsahovej aj vedeckej stránke," znie v texte od Barbory Krejčovej, ktorá mala v rámci expozície na starosti prevažne grafický dizajn. Koncept celej výstavy priblížila aj Alena Šefčáková, kurátorka expozície, nasledovne: „Naša expozícia naznačuje hravou formou a zjednodušene, čo si myslíme, že vieme my sami o sebe, o našom až príliš sebavedomom živočíšnom druhu, ktorý má na všetko okolo nás veľký vplyv."
Autori zo spoločnosti VEVERKA s.r.o, ktorí stoja za priestorovým návrhom expozície, prišli s riešením, ktoré na vystavovanie artefaktov využíva nielen panely či mobiliár umiestnený v miestnosti, ale aj strop či podlahu. Pridanú hodnotu výstave dodáva aj skvele spracovaný grafický dizajn a jej interaktívna línia. Celková tvorba expozície trvala viac ako 2 roky.
Pri návrhu konceptu bolo snahou autorského kolektívu pozrieť sa na zaužívanú muzeálnu estetiku novými očami, čo vo výsledku prináša expozíciu s netradičným priestorovým a výtvarným spracovaním. Vďaka tomu sa návšteva v Slovenskom národnom múzeu stáva väčším zážitkom. Expozícia Človek v čase a priestore svojím kvalitným a odborným spracovaním poukazuje nielen na doterajšiu absenciu v slovenskom múzejníctve málo zastúpeného vedného odboru - antropológie, ale aj na aktuálny nedostatok kvalitných výstavných priestorov na našom území.
Viac o architektúre priestoru nájdete na webe Archinfo.sk.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac