Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.
O potrebe generálnej rekonštrukcie SNG sa hovorí minimálne od roku 2001. V tom čase bolo pre zlý stav zatvorené ikonické Premostenie, symbol galérie. Následne prebehli dve architektonické súťaže, ktoré priniesli koncept novej podoby inštitúcie. Realizácia – nerátajúc obnovu Esterházyho paláca – sa začala až na konci roka 2015. Už čoskoro bola prerušená organizáciou Predsedníctva SR v Rade Európskej únie, počas výstavby zas boli odhalené nové skutočnosti, ktoré stavebné práce opäť spomalili.
Dnes sa však rekonštrukcia chýli ku koncu. V areáli SNG už prebieha kolaudačný proces. Prakticky dokončené tak sú exteriérové aj interiérové práce a nové priestory sú pripravené na inštalovanie expozícií. Galéria získala omnoho lepšie podmienky pre vystavovanie diel a na väčšej ploche. Okrem spomínaného Premostenia prešiel radikálnou premenou aj bývalý amfiteáter a letné kino, kde sa vybudovalo prestrešenie. Vďaka tomu vznikla veľká sála, umožňujúca prezentáciu veľkorozmerných diel. Zlepšilo sa aj administratívne zázemie a vybudoval úplne nový depozitár.
Zostávajúce práce sa sústredia na úpravu verejných a vonkajších priestranstiev. Srdcom SNG bude tak ako predtým nádvorie Vodných kasární, kde sa pred rekonštrukciou nachádzal populárny Letný pavilón. V určitej forme sa objaví aj v novej galérii. Príťažlivý charakter mu dodá zeleň, ale aj do nádvoria otvorené prevádzky alebo služby, súvisiace s činnosťou SNG – kaviareň, kníhkupectvo, knižnica, galerijný obchod a pod. Nádvorie bude napojené na sériu nových pasáží, ktoré ho majú prepojiť s mestom.
Návštevník tak má byť schopný vojsť do areálu SNG od nábrežia, Námestia Ľ. Štúra, z Riečnej ulice a aj od Hviezdoslavovho námestia. Posledné menované je do veľkej miery najdôležitejšie. Ide nielen o najfrekventovanejší verejný priestor s prirodzeným pohybom ľudí, má ísť aj o najatraktívnejšiu trasu, smerujúcu k novému hlavnému vchodu. Ten sa bude otvárať do nového Námestia Karola Vaculíka (jeden z legendárnych minulých riaditeľov SNG), resp. Piazzetty, ktoré vznikne prebudovaním súčasného dvora medzi hotelom Radisson Blu Carlton, Dessewfyho palácom, areálom SNG a jedným z obytných domov na Paulínyho.
Revitalizácia dvora v réžii mestskej časti Staré Mesto, partnera SNG, by sa mala spustiť už onedlho. Tu však nastáva menší problém.
Ako je v Bratislave tradíciou, aj voči zámeru revitalizácie verejného priestoru v prospech jednej z našich najvýznamnejších inštitúcií sa vyskytol lokálny odpor. Ako tvrdí miestny obyvateľ a aktuálne aj kandidát na poslanca miestneho, mestského i krajského zastupiteľstva Oskar Kaman, dvor je dôležitý pre obyvateľov zmieňovaného domu na Paulínyho. Hoci je vo vlastníctve Hlavného mesta a v správe mestskej časti, obyvatelia tu zvykli parkovať svoje automobily. Kaman pripomína, že SNG chce, aby sa celý dvor otvoril a zanikol múr, ktorý ho oddeľuje od areálu galérie, aj zvyšky starých garáží.
Rezidenti však žiadajú, aby sa dvor dostal do ich vlastníctva. O tento krok sa usilujú už dlhšie, na základe čoho mal súd dokonca rozhodnúť o zákaze nakladania s pozemkom, kým sa situácia nevyrieši. Staré Mesto tvrdí, že podanie žaloby nezakladá automatické právo pozemok užívať.
Z textu je každopádne zrejmé, že kľúčovou obavou – okrem straty možností parkovania – je zvýšený pohyb ľudí v tomto priestore. Kandidát pripomína, že galériu ročne navštívia tisíce návštevníkov. „Vyzerá to tak, že z nášho kľudného dvora sa stane promenáda a ľudia budú cez dvor chodiť za umením,“ dodáva O. Kaman nešťastne. Dané riešenie tak nepovažuje za vhodné. Svoj príspevok uzatvára niekoľkými rečníckymi otázkami, ktoré majú čitateľa naviesť k odpovedi, že plány SNG a Starého Mesta sú nielen zlé, ale potenciálne aj nelegálne.
Ide o ďalší z nekonečného počtu príkladov NIMBY prístupu, hoci prehnaného aj oproti iným situáciám. Majiteľ jedného z bytov úplne otvorene žiada, aby ľudia nemohli prechádzať po verejnom pozemku do kultúrnej stavby národného významu, lebo si za niekoľko desiatok rokov zvykol na ňom – podľa správcu pozemku neoprávnene – parkovať. Našťastie potenciál ohroziť celkové dokončenie projektu je nateraz nízky, najmä pokiaľ sa vplyv blogera nezvýši po komunálnych voľbách.
Namiesto boja proti rozvoju SNG treba dúfať, že sa počty návštevníkov, ktoré prezentuje aj kandidát, niekoľkonásobne zvýšia. Podľa riaditeľky galérie Alexandry Kusej by mala rekonštrukcia priniesť jej premenu na moderné európske zariadenie strednej veľkosti. Kombinácia vynikajúcich priestorov s dobrým výstavným programom by mohla urobiť z SNG klenot Bratislavy. Lákať by mala nielen turistov, ale aj domácich návštevníkov, a aktívne tak prispievať k rozvoju kultúry, vzdelanosti a kultivovanosti spoločnosti.
Finálna podoba nových aj staronových priestorov by sa mala odhaliť ešte pred koncom roka. Otvorenie areálu pre verejnosť sa očakáva v decembri, hoci ešte bez plne vybavených interiérov. Sprístupnené má byť aj premostenie. Podľa ohlasov na sociálnych sieťach od šťastlivcov, ktorí už priestory navštívili, ide o výstavný priestor, ktorý nemá na Slovensku obdobu.
Bratislava a s ňou aj celá krajina tak konečne získajú veľkú špičkovú budovu pre kultúru. Prekoná sa tým obrovská medzera, ktorou metropola trpí. Treba však dodať, že podobných je ešte nesmierne veľa. Cestu k napraveniu nedostatkov môže skomplikovať množstvo problémov – od politickej vôle, cez financie až po odpor miestnej verejnosti. Príbeh rekonštrukcie SNG ostane v mnohých ohľadoch veľkým poučením.
Fotografie z 1.10.2022. Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre