Author photoAdrian Gubčo 03.07.2024 13:35

Ikona Bratislavy sa obnoví. Vláda schválila rekonštrukciu Hviezdy, naznačuje presun Ministerstva obrany

Vojenský internát Hviezda, medzi ľuďmi známy ako Kukurica, je výraznou súčasťou bratislavského Nového Mesta. veža s kruhovým pôdorysom patrí k významným dielam povojnovej modernej architektúry. Napriek tomu dlhé roky chátrala, čo sa má onedlho zmeniť. Vláda totiž schválila financovanie komplexnej rekonštrukcie.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alexy & Alexy

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alexy & Alexy

Vojenský internát Hviezda vo vojenskom areáli v Novom Meste bol navrhnutý architektmi Cyrilom Sirotným a Jánom Strculom v roku 1970. Ide o stavbu kruhového pôdorysu, ktorá bola vyprojektovaná v roku 1972 a odovzdaná do užívania v roku 1978. Pôvodne slúžila ako internát pre 748 osôb vojenskej akadémie, už dlhšie je však v nevyhovujúcom stave. Nič na tom nemení ani fakt, že ide o pozoruhodné dielo, zapísané do Registra modernej architektúry.

Zlý stav sa podpísal na fakte, že budove je nevyužívaná. Podľa Ministerstva obrany SR (MO SR) je najväčším problémom zastaraný a skorodovaný obvodový plášť, nevyhovujúce rozvody inžinierskych sietí, zatekanie a degradácia nosných konštrukcií na najvyšších podlažiach. Nejde o žiadnu novinku, preto sa už dlho (minimálne od roka 2013) uvažuje o ďalšom osude objektu.

V roku 2021 však MO SR rozhodlo o obnove, pričom za účelom vypracovania architektonickej štúdie oslovilo Fakultu architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity. Porota FAD STU a následne aj rezort obrany vyberali zo štyroch súťažných kolektívnych návrhov. Víťazom sa stal Vertikálny ateliér Alexy Bogár z FAD STU - Andrej Alexy, Michal Bogár, Veronika Pohanič Slaničanová a Petra Srnková. Autori po štúdii v rokoch 2023-2024 pod hlavičkou kancelárie Alexy&Alexy vypracovali projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie a pre realizáciu stavby. Autori v roku 2024 upravili pôvodnú štúdiu rekonštrukcie v zmysle nových požiadaviek Ministerstva obrany SR. Projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie a realizáciu stavby na základe verejného obstarávania vypracováva spoločnosť Amberg Engineering Slovakia.

Galéria

  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy
  • Zdroj: Alexy & Alexy

Návrh známych architektov počíta so zachovaním pôvodných hodnôt stavby a vyzdvihuje maximálne zachovanie a prezentáciu originálnych konštrukcií, materiálov a architektonických detailov. Obnoviť sa majú pôvodné podlahy, stropné elementy, schodiskové konštrukcie, zábradlia alebo výtvarné monumentálne dielo vo vstupných priestoroch. Okrem toho je súčasťou zámeru aj rozšírenie areálu a vybudovanie nových parkovacích kapacít.

MO SR približuje, že v rámci úprav areálu dôjde k rozšíreniu plôch pri objekte o nové priestranstvá a ich prepojenie do jednej samostatne kontrolovanej zóny s vjazdom pre motorové vozidlá z areálu MO SR a samostatným vstupom pre peších z Kukučínovej ulice. Vybudujú sa nové parkovacie miesta, ako aj terénne a sadové úpravy, ktoré majú umožniť lepšie využitie prvého nadzemného podlažia v prospech terás kaviarne (alternatívne reštaurácie). V areáli vzniknú aj oddychové a zelené priestory pre zamestnancov.

Vstup bude mať reprezentatívnu úpravu. Súčasťou parteru budú vstupné priestory, zmieňovaná kaviareň (alternatívne samoobslužná reštaurácia) a recepcia. Interiér bude možné flexibilne využívať aj na rôzne príležitostné akcie, bankety, prezentácie či školenia. V celom objekte bude kontrolovaný vstup na jednotlivé podlažia s obmedzeným prístupom pre jednotlivé zložky.

Zvyšok budovy (24 podlaží) bude využitý predovšetkým ako administratívne priestory pre teoreticky až 750 ľudí. Návrh pracuje s diferencovanými administratívnymi priestormi od menších bunkových (pre 1-2 osoby) až po väčšie kancelárie (pre max. 6 osôb). Dispozičné členenie podlaží bude pomocou ľahkých nenosných priečok, umožňujúcich flexibilné premiestnenie a reagovanie na meniace sa potreby užívateľa. Súčasťou dispozície budú aj priestory zasadacích miestností, serverovní, archívov a hygienického zázemia s kuchynkami a dennými miestnosťami.

Zaujímavé je, že podľa vládneho materiálu budú na 21. podlaží situované kancelárie štátnych tajomníkov a na 22. podlaží kancelária generálneho tajomníka služobného úradu. Ministerské podlažie sa bude nachádzať na 23. podlaží, na najvyššom podlaží budú reprezentačné priestory. Podľa týchto náznakov by sa z budovy mohlo stať nové sídlo MO SR. Ide o odklon oproti pôvodným plánom, ktoré počítali s umiestnením ubytovacích kapacít na najvyšších podlažiach.

Vláda SR tento zámer schválila na svojom dnešnom rokovaní. Predpokladaná cena rekonštrukcie je 58 miliónov eur, z toho 24 miliónov by chcelo MO SR získať z Plánu obnovy a odolnosti. To predpokladá skoré vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa stavby, ktorá má byť ukončená v januári 2025. Celkové dokončenie prác sa očakáva v marci 2026, čo je dané financovaním z Plánu obnovy. V tomto momente už prebiehajú prípravné búracie práce za 1,5 milióna eur.

 

Úpravami prejde aj okolie budovy, kde bude nakoniec pravdepodobne sídliť ministerstvo. Zdroj: Alexy & Alexy

 

Vláda v krátkom čase schválila už druhú významnú rekonštrukciu známej budovy v rámci Bratislavy. Po dlhom čakaní má ísť do rekonštrukcie kaštieľ v Rusovciach, rovnako ako neprehliadnuteľný internát Hviezda – ibaže už nebude internátom. Funkčná zmena nemusí byť na škodu, pokiaľ to MO SR umožní efektívnejšiu prevádzku a nakladanie s financiami.

Dobrou správou je rovnako fakt, že dôjde k zachovaniu vzácnej architektúry. Hviezda je jednou z výrazných moderných stavieb Bratislavy. Kvalitná rekonštrukcia od citlivých architektov znamená, že budova nielen prežije, ale sa aj nanovo využije a možno v budúcnosti dočká statusu kultúrnej pamiatky. Pre ochranu moderného dedičstva by to bola zásadná správa.

Napriek viacerým stratám sa v tomto smere podarilo zachrániť viacero významných diel. Krematórium, Most SNP, Slovenský rozhlas či Nová tržnica sú už oficiálne chránené, Slovenskú národnú galériu to pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti čaká a rozhoduje sa o osude Prioru a hotela Kyjev. Vzácnych budov je samozrejme viac, mnohé z najreprezentatívnejších diel však už ochránené sú.

V konečnom dôsledku tak dopadla bratislavská moderná architektúra omnoho lepšie ako industriálna zo začiatku 20. storočia, v rámci ktorej došlo k obrovským stratám. Do veľkej miery je odstránená aj postmoderná tvorba, pričom éra jej búrania ešte pravdepodobne nie je ukončená.  

Zároveň ale nemožno povedať, že by dnes dochádzalo v metropole k extrémne necitlivému búraniu. Pomaličky sa navyše začína zvyšovať aj kvalita verejných investícií vrátane štátnych. Pre Bratislavu i slovenskú architektúru je to výborná správa.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube