Realizácia iniciatívy Živé námestie pokračuje ďalším malým, ale dôležitým krôčikom: Od parkujúcich áut bola vyčistená podstatná časť Treskoňovej ulice v dotyku s bratislavskou Kunsthalle. Nový verejný priestor bude slúžiť na prezentáciu umeleckých aktivít v tejto inštitúcii a prispeje k humanizácii okolia Námestia SNP.
Premena Treskoňovej je súčasťou série rýchlych opatrení, tzv. „quick wins“, ktoré majú zlepšiť úroveň verejného priestoru Námestia SNP, Kamenného námestia a priľahlých ulíc predtým, ako ich definitívnu podobu určí architektonická súťaž. V nedávnej dobe sa už niekoľko zásahov realizovalo, napríklad čiastočné zrušenie parkovania na južnej strane Klobučníckej a na severovýchodnej strane Námestia SNP, nové sedenie pred Starou tržnicou, vznikla nová lavička na Kamennom námestí alebo sa odstránili kríky, kde sa združovali potkany.
V prípade Treskoňovej bolo zásadným spôsobom reorganizované parkovanie v podobe zrušenia niekoľkých miest a ich nahradenia na Zochovej ulici, čím bol získaný priestor pred vstupom do Kunsthalle. Ten bude využitý pre vystavovanie umeleckých diel, súvisiacich s aktuálnym programom v Kunsthalle – aktuálne je tu napríklad umiestnený Výkričník od Ruda Sikoru, ktorý patrí k výstave „Moc bezmocných“.
Okrem samotného vyčistenia ulice sa odstránil aj starší predajný stánok, čím zanikla výrazná bariéra, do konca roka sa bude realizovať nové osvetlenie a v priebehu budúceho roka by malo pribudnúť exteriérové sedenie – pravdepodobne stoly a stoličky patriace k projektu Sadni si! Hlavné mesto ešte dávnejšie avizovalo, že taktiež v priebehu budúceho roka by sa malo zrealizovať aj vyzdvihnutie vozovky na úroveň chodníka na celej ulici okrem jej začiatku, kde ostáva niekoľko parkovacích miest zachovaných pre potreby Nemocnice Milosrdných bratov.
„Treskoňova ulica je jedným z priestorov nadväzujúcich na Námestie SNP a Kamenné námestie, ktoré majú najväčší potenciál na kvalitatívny posun pri vynaložení relatívne nízkych prostriedkov. Kým Treskoňova bola dlho iba slepým výbežkom Kolárskej ulice, na ktorom v stiesnených podmienkach parkovalo menšie množstvo áut, vďaka zmene dopravného režimu bude odteraz súčasťou živého verejného priestranstva Námestia SNP,“ zhodnotil najnovší počin Peter Lényi z Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Vyhlásenie architektonickej súťaže sa predpokladá do konca roka, primátor Hlavného mesta Matúš Vallo hovoril už o konci novembra.
Námestie SNP a okolie sa tak pomaly zlepšuje a je čoraz priateľskejšie ľuďom, narozdiel od predošlého stavu, kedy bol tento historicky a priestorovo dôležitý priestor zaťažený automobilovou dopravou.
Na druhej strane, nie je prekvapením, že utlmovanie parkovania nie je bez komplikácií. Svedčí o tom fakt, že polovica Klobučníckej je stále obparkovaná, kým zrušenie parkovania na Treskoňovej spôsobilo problémy na Zochovej, kedy zlyhala komunikácia medzi Hlavným mestom a mestskou časťou, čo si odniesli prekvapení obyvatelia Zochovej, ktorí dostali papuče. Takéto zbytočné problémy vyvolávajú animozitu obyvateľov voči akýmkoľvek zmenám.
Tento aspekt nemožno podceniť, keďže Hlavné mesto, ako to samo potvrdzuje, má veľký dlh voči verejným priestranstvám, čo si teraz vyžaduje o to väčšie nasadenie pri ich transformácií. Dá sa teda očakávať, že zásadnejšie zmeny dopravného režimu sa dotknú väčšieho počtu exteriérových plôch v Bratislave, čo vyvolá reakciu verejnosti. Len pri dobrej komunikácii týchto zmien dopredu budú negatívne hlasy utlmené už v zárodku.
Je preto s podivom, že Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý je hlavným nositeľom zmien, a zároveň aj podstatným terčom kritiky, ešte nemá vybudovaný odbor komunikácie – dokonca považujem za chybu, že nešlo o úplne prvý odbor, ktorý bol na MIBe zriadený. Projekty MIBu, vrátane Živého námestia, sú momentálne komunikované Magistrátom, čo je však nedostatočné, ako ukázala aj kritika farebného zvýraznenia nového priestoru pre peších na Námestí SNP v priebehu leta.
Ak sa má stať z inštitútu verejnosťou rešpektované pracovisko, ktoré bude v očiach bežných ľudí budiť dôveru, že ide o skutočne excelentný think-thank založený na otvorenosti a kvalitnej moderácii verejnej debaty, je potrebné okamžite nastaviť nový spôsob komunikácie. Pri tvorbe inštitútu išlo o jednu z jeho kľúčových charakteristík. Polroka po jeho vzniku však zatiaľ postup v tomto smere veľmi nevidno.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre