Výstavba projektu Première na severnej strane Šancovej ulice pripomínala nekončený príbeh. Najvýraznejšia časť developmentu, 23-podlažná veža, bola v stave hrubej stavby už pred vyše rokom a pol, finalizácia fasády však prebieha až v týchto týždňoch. Nanešťastie, ani s odhaleným finálnym výzorom nemožno povedať, že by išlo o menšiu hanbu.
Šancová ulica predstavuje nielen jednu z najdôležitejších dopravných tepien v centre mesta a súčasť hlavného vnútromestského okruhu, ale aj jednu z najmestskejšie pôsobiacich ulíc v Bratislave. Jej východná časť medzi Račianskym a Trnavským mýtom sa podarilo úplne dobudovať už v minulosti, západná po križovanie so Žabotovou si zachováva relikty pôvodnej zástavby pred reguláciou, stále však mala donedávna perspektívu dostavby do vhodného stavu. Do toho však prišiel projekt výškovej budovy na mieste dnešného Première.
Pôvodne mala na pozemku v dotyku s kultúrnym centrom YMCA vzniknúť osempodlažná budova, ktorú začala v roku 2002 stavať spoločnosť Istroreal. Počas výstavby sa však objavil plán navýšiť ju na 34 podlaží, čo sa samozrejme stretlo s odporom verejnosti, ale bolo spojené aj so škandálom v súvislosti s účelovým zmenšením bratislavskej pamiatkovej zóny z iniciatívy vtedajšieho ministra kultúry. Po dlhom boji sa znížila výška na 23 podlaží a projekt prebral pôvodom český developer FINEP.
Tento developer nepatrí k investorom, ktorí by boli v Bratislave známi citlivým prístupom k architektúre alebo ku okoliu, namiesto toho stojí za jedným z najmohutnejších rezidenčných developmentov v Bratislave, ktorý neúmerne zaťažil lokalitu – Jégého Alej I-IV, ktorý sa teraz ešte rozšíri a prinesie ďalšie výškové budovy. V prípade Première kupoval FINEP už hotový projekt, prirodzene sa tak nesnažil nijako zásadne ho pozmeniť, aby urýchlil výstavbu.
Tá sa opäť naplno rozbehla v roku 2016 a priniesla dobudovanie vežiaku do jeho plnej výšky viac ako 72 metrov. Dokončovanie však prebieha až teraz. Príčiny meškania nie sú známe a developer ich nijako bižšie nešpecifikoval, v kuloároch sa však diskutuje o možných problémoch so statikou. Projekt nebude určite ukončený ešte v priebehu tohto roka.
Ešte o niečo neskôr by mal k Première pribudnúť menší objekt Endlicher House, ktorý sa naňho priamo napojí.
Première tak má podobu polyfunkčného súboru tvoreného päťpodlažnou podnožou rovnobežnou so Šancovou ulicou a na ulicu kolmou 23-podlažnou vežou. Najvyššie štyri podlažia veže sú subtílnejšie a farebne odlíšené. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza občianska vybavenosť v podobe retailu, na druhom obmedzená výmera kancelárií. Nad šiestym podlažím je extenzívna zelená strecha, o ktorej developer tvrdí, že zmierni nedostatok zelene v lokalite.
Čo sa týka kľúčovej rezidenčnej funkcie, projekt bude po dokončení obsahovať 101 bytov a apartmánov s výmerami od 32 do 125 metrov štvorcových. FINEP tvrdí, že štandard bude na mimoriadne vysokej úrovni, pričom projekt možno radiť medzi exkluzívne. V skutočnosti sú však v tomto štandarde laminátové podlahy namiesto drevených, plastové okná namiesto hliníkových alebo radiátory namiesto podlahového vykurovania, reči o špičkovej úrovni sú tak prehnané.
Azda aj kvôli tomuto nepomeru FINEP dlho bojoval, aby sa zvýšila predajnosť rezidencií, z ktorých ostávalo veľa dlho voľných. Teraz sa zdá, že sa predaje trochu naštartovali, dostupných by malo byť posledných 29 jednotiek. Ceny sa pohybujú okolo hodnoty 2,8-tisíc eur za meter štvorcový.
Architektúra projektu je výsledkom práce českej kancelárie AHK Architekti, ktorá je do istej miery „dvorným“ architektom českého FINEPu. V prípade Première bolo zadaním maximalizovať obytnú plochu bez výraznejších zásahov do pôvodného konceptu, na architektoch tak bolo najmä navrhnutie vnútorných dispozícií a fasád. Tie sa vyznačujú tmavo orámovanými loggiami a skupinami okien na bielej omietke, kým podnož je obložená režným murivom. Farebnosť je našťastie vcelku decentná.
Ani to však vo výsledku nezabráni celkovo zlému dojmu z projektu, ktorý možno len sotva nazvať kontroverzným, keďže ho takmer všetci obyvatelia Bratislavy svorne nenávidia.
Première predstavuje skutočne brutálny zásah do ulice a štvrte a ani v definitívnej podobe to nie je oveľa lepšie. Projekt ako taký by možno vhodne (alebo aspoň nekonfliktne) pôsobil v inej lokalite – napríklad v zóne Mlynské Nivy – na danom mieste však pôsobí ako výkričník a pripomienka netransparentných a zlých rozhodnutí v minulosti.
Druhým spôsobom, ako sa mohol Première vhodne zaradiť do prostredia, bolo vybudovať ho v takej podobe, akú má podnož, len s výškou o dve, maximálne tri podlažia vyššou. To by si však na druhej strane vyžadovalo trochu iný typ developera: takého, ktorý sa zaujíma o prostredie, v ktorom pôsobí, je si vedomý základných urbanistických hodnôt a zásad, chce vybudovať kvalitný projekt, snaží sa vybudovať si dobrú a spoľahlivú povesť a v neposlednom rade citlivo zvažuje prijateľnú mieru zisku. FINEP nie je ničím z toho.
Namiesto toho si nezmazateľne pod sebou podrezal konár. Projektov, ktoré by už mali v rukách všetky povolenia, nie je v Bratislave veľa, preto bude musieť FINEP začať rozvíjať vlastné schémy. Keďže však v rámci nich bude mať ešte verejnosť aj verejná správa otvorené možnosti do podoby projektov zasiahnuť, nepopulárny investor sa môže pripraviť na prísne oko nielen úradov, ktoré budú všetky zámery posudzovať, ale aj ľudí, ktorí ich budú pripomienkovať.
V tomto smere to nemožno mať verejnosti za zlé. FINEP dosiaľ vybudoval v Bratislave sériu Jégého Alejí, ktoré pripomínajú zateplené moskovské sídliská, a Première, ktorý je hanbou Hlavného mesta. V prípade Cvernovky opäť preberá predimenzovaný projekt a o podobu developmentu Na lúke sa sporí. S takýmto záznamom o činnosti sa len sotva dá čakať otvorenosť a podpora, na ktorú by mali mať nárok niektorí iní developeri.
Práve naopak, ak chce FINEP zachovať súčasný prístup, mal by prehodnotiť svoje pôsobenie v metropole Slovenska. Latka kvality sa totiž aj tu posúva nahor a s architektmi vo vedení mesta môže byť situácia niektorých developerov ešte horšia.
Fotografie z 3.11.2019. Viac vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre