Dnešným dňom bol oficiálne otvorený zrekonštruovaný podchod na Trnavskom Mýte. Donedávna jeden z najzanedbanejších verejných priestorov v Bratislave sa premenil na modernú nákupnú pasáž spojenú s významnou križovatkou verejnej dopravy.
Projekt, ktorý iniciovali developer Immocap Group a Bratislava - hlavné mesto SR zahŕňal celkovú rekonštrukciu podchodu vrátane zázemia, technickej infraštruktúry a všetkých vnútorných priestorov. Eskalátory boli vymenené, na niektorých miestach pribudli výťahy, ktoré zlepšia prístup pre menej mobilných občanov. V priestoroch podchodu vznikol priestor pre 18 obchodných prevádzok v celkovej výmere 1.400 metrov štvorcových, pričom všetky priestory sú obsadené. V rámci rekonštrukcie vznikli na povrchu tri nové prístrešky (Istropolis, Vajnorská, Tržnica), úprav sa dočkalo aj ich bezprostredné okolie, keď zaniklo niekoľko stánkov a vymenil sa povrch.
Architektom novej podoby podchodu je Ivan Kubík, povrchové úpravy v réžii mesta zabezpečila Kancelária Hlavnej architektky. Celkové náklady dosiahli vyše 4 milióny eur, z toho developer uhradil 2,5 milióna eur, Hlavné mesto podľa slov primátora približne dva milióny.
Podchod v novej podobe je výrazným skokom vpred v snahe o kultúrnejšie a modernejšie prostredie. Rozsah služieb stačí pre pokrytie základných potrieb okoloidúcich, podchod je menej bariérový (ale stále nie úplne bezbariérový) a z hľadiska komfortu cestujúcej verejnosti zabezpečenie kvalitného orientačného a informačného systému. V podchode bude zabezpečená stála bezpečnostná služba a sú tu rozmiestnené kamery, čo je predpokladom pre udržanie úrovne podchodu dlhší čas.
Na druhej strane, o podchode už nemožno hovoriť ako o verejnom priestore, keďže je v dlhodobom nájme developera. Ďalej platí, že aj keď podchod sa výrazne zlepšil, jeho okolie len minimálne. Hoci mesto investovalo do úprav verejných priestranstiev 450-tisíc eur (to je viac ako suma za Landererov park), tieto priniesli okrem odstránenia stánkov predovšetkým masívnu výmenu povrchov, pričom sa tu opäť vylial len asfalt.
To, spolu s absenciou väčšieho rozsahu zelene, sa stalo predmetom kritiky časti verejnosti. Argument mesta, že zeleň nemožno vysadiť z dôvodu sietí pod povrchom je relevantný v prípade vzrastlých stromov, určité plochy však takmer určite nebudú frekventované chodcami, preto by bol vhodný aspoň trávnik. Primátor však napriek tomu kritiku asfaltu označil za smiešnu a absurdnú
Projekt tak priniesol výrazné zlepšenie situácie v časti, za ktorú zodpovedá súkromný investor a len kozmetické úpravy v časti spravovanej mestom. Celkovo však celý projekt možno hodnotiť pozitívne. Bratislava prišla o výraznú hanbu. Radikálnejšie zmeny exteriérových priestorov bude možné očakávať zrejme až v budúcnosti, po plánovaných projektoch rekonštrukcie Tržnice a prestavby komplexu Istropolis.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre