Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.
Ovocné Sady vznikajú severne od letiska, na mieste, kde sa kedysi nachádzala stromová škôlka mestského záhradníctva ZARES. Názov Ovocné Sady je preto priliehavý – sady sa tu skutočne nachádzali (a na susedných parcelách nachádzajú). Developer sa k pozemkom dostal v rámci zámeny za pozemky na Kráľovej hore, kde určitú dobu hrozil výstavbou. Po mohutnom odpore verejnosti sa naša vôľa pre zámenu, čoho výsledkom je teraz aj masívna výstavba pri letisku. Celkovým počtom bytov pôjde o jeden z najväčších developmentov v Bratislave.
Prvá etapa obsahuje 550 bytov v šiestich domoch v riadkovej zástavbe. Developer byty označuje za štartovacie bývanie pre mladých, byty pre rodiny aj seniorov. Klienti na to reagujú pomerne dobre, voľných je už len 73 bytov. Dosiahnutie hrubej stavby bolo ohlásené na začiatku apríla. Dodávateľ v súčasnosti inštaluje okenné výplne, pracuje na interiéroch a po montáži vnútorných rozvodov zdravotechniky, ústredného kúrenia, elektriny a vzduchotechniky začne pracovať aj na omietkach v bytoch.
Dobrý postup predaja podnietil JTRE k spusteniu predaja bytov a apartmánov v druhej časti projektu. Tá nadviaže na charakter prvej etapy, pribudnúť má päť domov so siedmimi až ôsmimi podlažiami. Nachádzať sa tu bude 354 bytov a 123 apartmánov, ktoré majú byť podľa investora najdostupnejšími v danom segmente bývania. Do ponuky boli zatiaľ uvedené tri bytovky, ďalšie dve majú vojsť do predaja neskôr. Medzi benefitmi zmieňuje vysokú diverzitu bytov, v dôsledku čoho tu má vzniknúť „pestrá komunita“. Okrem toho sú parkovacie miesta ponúkané zadarmo. Umiestnené budú na teréne v okolí domov.
„Ovocné sady pokračujú v osvedčenom koncepte, ktorý spája cenovo dostupné bývanie s prostredím podporujúcim prirodzené vytvorenie dobrej susedskej komunity a zároveň dostatočného súkromia pre každého obyvateľa,“ charakterizuje projekt Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „Bývanie preto dopĺňajú predškolské zariadenie, ďalšie služby a zelené priestory pre posedenie, stretávanie sa a rôzne aktivity.“ Súčasťou projektu má byť park (ktorý vznikne už v prvej etape), komunitné záhrady, ihrisko, gril, cvičiace stroje, ale aj materská škola s 80 miestami.
Architektúra projektu je veľmi jednoduchá a svojim členením pripomína staršie sídliská. Podľa autorov Ovocných Sadov, kancelárie GFI, to však bol jasný zámer. „Projekt sme navrhli tak, aby budúcim obyvateľom nediktoval, ako majú prostredie Ovocných sadov využívať, ale aby vytvoril priestor prispôsobiť si prostredie svojim potrebám,“ priblížila filozofiu projektu hlavná architektka štúdia GFI Katarína Jägrová. Dominovať má vysoká zeleň, pozdĺž komunikácií majú navyše vzniknúť stromové aleje.
JTRE dopĺňa, že v projekte vznikne 696 parkovacích miest, z toho 361 bude krytých. V podzemných garážach má byť umiestnený samostatný priestor pre odkladanie bicyklov. Vybavenosť má byť zastúpená priestorom v dome v kontakte s prístupovou komunikáciou a výmerou 107 metrov štvorcových. Developer však upozorňuje, že ďalšie rozsiahle služby sa nachádzajú v blízkosti, čím naráža na nákupný areál Avion.
Výstavba druhej etapy má začať v októbri 2021 a dokončená by mala byť za 22 mesiacov. Prvá etapa by mala byť s ohľadom na aktuálny postup výstavby dokončená v prvej polovici roka 2022.
Ovocné Sady budú so svojimi viac ako tisíc bytmi a apartmánmi masívnou komunitou, kde budú žiť tisíce obyvateľov. Časť bytov skončí nepochybne v rukách investorov, ktorí ich budú ponúkať na prenájom, v prípade ďalších by však mohli skutočne osloviť mnohé rodiny alebo mladších ľudí. Development by tak mohol byť akousi bariérou pred intenzívnejšou suburbanizáciou. Iných podobne dostupných alternatív bývania v novostavbách v Bratislave veľa nie je a v dohľadnej budúcnosti sa situácia zásadne nezlepší.
Na druhej strane, ak je toto budúcnosť dostupnejšieho bývania, nie je veľmi lichotivá: Ovocné Sady sa od tradičných panelákových sídlisk líšia do veľkej miery len v detailoch. V čase vzniku boli sídliská komfortným a hygienickým bývaním pre ľudí, ktorí boli v núdzi a mnohokrát sa sťahovali zo zanedbaných bytov bez vlastných kúpeľní či toaliet. Tie najlepšie z nich boli poňaté ako veľkorysé obytné okrsky, kde nechýbala vybavenosť či umenie. Išlo však o riešenie povojnovej núdze s bývaním a nástroj urbanizačnej politiky štátu, preto bola nutná rýchlosť a automatizácia výstavby. Od tej doby sa však spoločnosť azda posunula a bývanie, resp. urbanistické riešenie obytných štvrtí, by mohlo mať vyššiu úroveň.
Ovocné Sady sú pochopiteľným prejavom snahy o minimalizáciu nákladov za splnenia existujúcich noriem a nariadení Územného plánu. Na druhej strane ide z dlhodobého hľadiska ale aj o stratenú šancu na vznik peknej štvrte s nižšou mierkou, hustejšou zástavbou, jasne vymedzenými ulicami a verejnými priestormi alebo s bohatšou vybavenosťou. Blízkosť nákupného centra je samozrejme problém, prítomnosť tisícov obyvateľov by ale uživila aj viac prevádzok, ako len jednu kaviareň alebo večierku.
Nedá sa prehliadnuť ani fakt, že verejný sektor neinvestoval do rozvoja zóny a vzniku v podstate úplne novej štvrte prakticky nič. Materská škola síce prejde do správy mestskej časti Ružinov a bude verejná, to je však málo. Plánovanie bolo plne v rukách súkromného investora, ktorý zónu logicky naplánoval tak, aby mu dávala najvyšší ekonomický zmysel. Ekonomické hľadisko by však nemalo byť pri tvorbe mesta jediné. Verejný sektor musí byť pripravený vyvážiť náklady – a byť schopný adekvátne posúdiť ich mieru. Aj štvrť s dostupným bývaním môže byť dobrá, nebude to ale zadarmo.
Pri letisku sa tak ešte viac rozrastie jedno z najnovších bratislavských sídlisk. Jeho výsledná podoba je priemetom skoro všetkých problémov v súčasnej tvorbe mesta. Napriek tomu poskytne stovkám rodín nové bývanie – a ak to zabráni rastu suburbií, ktoré rakovinovo obrastajú slovenskú metropolu, bude dosah tohto developmentu skôr pozitívny.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre