Zámer rozšírenia Onkologického ústavu sv. Alžbety (OÚSA) bol ohlásený ešte v roku 2016. Realitou sa však stáva až teraz. Nemocnica získava nové alebo modernizované bloky a naďalej pokračuje v rozvoji. Vďaka zmenám sa z nej má stať popredné onkologické pracovisko na Slovensku.
Nemocnica sv. Alžbety v centre Bratislavy sa už od prvej polovice 20. storočia venuje diagnostike a liečbe onkologických ochorení. Za tú dobu sa z nej stalo významné pracovisko, ambície má však väčšie – vybudovať najlepší onkologický zdravotnícky ústav v celej krajine. Prostriedkom k tomu má byť aj rekonštrukcia a dostavba nemocnice, ktorá sa začala v marci roku 2022.
Zámer však získal stavebné povolenie už v roku 2020. Okrem náročnosti na organizáciu stavby či financie bol problémom aj odpor obyvateľov z okolia. Tí mali voči zámeru rôzne námietky – neúmerné zahustenie priestoru, nesúlad s parkovacími normami, procesné nedostatky, zhoršenie kvality života, alebo zvýšenie dopravnej záťaže. Tam sa to ale neskončilo, problémom boli aj svetlotechnické nedostatky, plán vybudovať príliš veľkú rampu pre pacientov na vozíkoch alebo blízkosť k budove. Z kategórie kurióznych bola obava, že obyvatelia budú vnímať utrpenie pacientov. Okresný úrad tieto pripomienky nakoniec zamietol.
Konečne sa tak mohla spustiť dlhoočakávaná obnova nemocnice. Rozbehla sa realizácia rozšírenia bloku B, orientovaného do Hollého ulice. Dostavba krídla prinesie nový šesťpodlažný objekt do ulice a nový dvorový pavilón. Podľa OÚSA sa maximálne zvýši efektívnosť prevádzkových procesov, zavedú sa nové inovatívne technológie a zvýši sa aj komfort pacientov a zamestnancov. Nachádzať sa tu budú nové ambulancie, čakárne, technické zázemie, zasadačky, konziliárne miestnosti, bufet, kaplnka či zelené pochôdzne strechy.
V dohľadnej dobe by sa mohla spustiť aj obnova bloku A, ktorý sa nachádza na nároží Hollého a Heydukovej, hlavnú fasádu má však obrátenú do Heydukovej. V rámci úprav sa zmení dispozícia druhého a tretieho nadzemného podlažia objektu.
So stavebným povolením z roku 2020 súvisela aj prístavba a nadstavba bloku C, ktorá sa však nespustila. Nové informácie sú známe až dnes. Mestská časť v predposledný februárový deň prijala žiadosť o povolenie zmeny stavby pred dokončením na rekonštrukciu a nadstavbu bloku C.
Nepôjde teda o prístavbu a nadstavbu. Zmena navrhovanej činnosti súvisí aj so zlepšením komfortu a štandardu prevádzky nemocnice doplnením diagnostickej prevádzky v bloku C o denný lôžkový stacionár či realizáciu zelenej strechy. Zmena navrhovanej činnosti sa týka aj malých úprav v bloku A a bloku B v dôsledku prepojenia s blokom C a infraštruktúry súvisiacej s blokom C. Zastavaná plocha tejto časti sa taktiež oproti prvej zmene zväčší o 375 metrov štvorcových, pri podlahovej ploche nastane zväčšenie o 1.315 metrov štvorcových.
V súčasnosti ide o trojpodlažný objekt s jedným nadzemným podlažím a dvoma podzemnými podlažiami. V podzemí sa nachádzajú prevádzky dvoch lineárnych urýchlovačov, kaplnka so zázemím, konferenčná miestnosť a niekoľko pracovní lekárov.
Po novom bude blok C pôdorysne rozšírený mäkkou líniou do západnej časti dvora a navýšený o jedno nadzemné podlažie. V podzemí budú umiestnené prevádzkové miestnosti a prepojovacia chodba medzi blokmi A a K, nachádzať sa tu budú aj centrálne šatne personálu. Ambulantné prevádzky budú umiestnené na prvom a druhom nadzemnom podlaží, rovnako ako stacionár nukleárnej medicíny a riedenie cytostatík. Inštalovaný tu bude aj nový výťah s klietkou (lôžkový výťah).
Najvyššie podlažie bloku C bude ustúpené, aby svojou blízkosťou nerušil pokoj na lôžkových oddeleniach. Objekt je navrhnutý ako nižší so zaoblenými rohmi, aby mäkko dopĺňal vnútorný dvor a bol atraktívny pre pohľady z okolitých objektov. Cieľom taktiež bolo, aby sa objekt stal z hľadiska tvaru a zelenej strechy pútavým stredom areálu OUSA. Stavebné riešenie bloku C bude nadväzovať na blok B. Bude sa teda opakovať systém betónových stropov a stĺpov, doplnených o murované konštrukcie. Vo vnútorných priestoroch sa budú nachádzať aj sklenené priečky, konkrétne budú umiestnené na miestach, kde je potrebný vizuálny kontakt alebo kde si to žiada atraktivita priestorov.
Ak sa naplní ideálny scenár, dostavba a rekonštrukcia Onkologického ústavu sv. Alžbety by mala byť dokončená na konci tohto roka, prípadne v prvej polovici roka 2024.
OÚSA po dokončení rekonštrukcie a dostavby získa oveľa lepšie predpoklady na to, aby sa stala jedným z najmodernejších zariadení svojho druhu na Slovensku. V krajine platí známy naratív, že nemocnice trpia mnohými problémami, pričom investičný dlh do budov a technológií patrí k najvážnejším. Ústav tak môže v budúcnosti patriť k špičke.
Podmienky pre rozvoj má dnes sťažené svojou polohou priamo v centre mesta, v prostredí veľmi hustej zástavby, ktorá neumožňuje budovať úplne nové pavilóny. Preto musí rekonštruovať a rozširovať existujúce budovy.
Ak sa to však podarí a rozvoju už nebudú brániť miestni obyvatelia či aktivisti, Slovensko získa ďalšiu nemocničnú inštitúciu, približujúcu sa súčasným štandardom. Iné je to v prípade iných verejných projektov nových nemocníc či rekonštrukcií starých. Otázkou naďalej zostáva vybudovanie Rázsoch, v prípade ktorých štát na začiatku roka predstavil ambiciózne plány na výstavbu. Politický vývoj však ukazuje, že Univerzitná nemocnica Rázsochy napokon môže ostať len na papieri.
Pozrite si výstavbu rozšírenia Onkologického ústavu sv. Alžbety vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac