Nemocnica sv. Alžbety v centre Bratislavy sa už od prvej polovice 20. storočia venuje diagnostike a liečbe onkologických ochorení. Za tú dobu sa z nej stalo v tomto smere významné pracovisko. Ambície sú však väčšie – vybudovať najlepší onkologický zdravotnícky ústav na Slovensku. Prostriedkom k tomu má byť aj rekonštrukcia a dostavba nového bloku, ktorá sa práve začína.
Nemocnica sv. Alžbety zaberá pomerne veľký areál v centre mesta medzi Heydukovou, Hollého a Špitálskou a Kollárskou ulicou. Onkologický ústav sa nachádza v severovýchodnej časti bloku, na rohu Heydukovej a Hollého. Ide o husto zastavanú časť mesta a samotná nemocnica už funguje v stiesnených podmienkach. Preto sa rozhodla pre expanziu, hoci s ohľadom na lokálne podmienky pomerne náročnú. V rámci projektu tak prebuduje dvojicu blokov a čiastočne ich rozšíri.
Predmetom prestavby je prístavba a nadstavba bloku B a prístavba bloku C. Vnímateľné budú zmeny najmä na prvom menovanom objekte, keďže tento je orientovaný do Hollého. Stavebná čiara tu bola doteraz trochu odstúpená, čo stavebník využil pre umiestnenie novej konštrukcie, čím sa blok B zarovná so susednými budovami. Po dostavbe bude mať šesť nadzemných podlaží, pričom tri najvyššie podlažia budú ustupovať, aby boli zaručené dobré svetlotechnické pomery pre domy na druhej strane Hollého. V prípade dvorového objektu C, tento prejde totálnou prestavbou. Súčasťou projektu je úprava vstupu v bloku A a úprava dvora.
Vďaka realizácii tohto rozšírenia sa majú výrazne zlepšiť komfort a štandard pre pacientov aj personál nemocnice. Ako uvádza dokumentácia a zhotoviteľ stavby z Obermeyer Helika, rekonštrukcia prinesie zvýšenie efektívnosti prevádzkových procesov, zvýšenie pohodlia pre pacientov na lôžku vďaka zväčšeniu izieb a doplneniu hygienických buniek, či zlepšenie podmienok pre prácu zamestnancov vďaka novému zázemiu liečebných procesov, ambulancií (ambulantná časť sa zväčší), lekárov a diagnostických prevádzok. Pribudne trojica nových výťahov, nové CT, laboratóriá pre rádiofarmaká a v bloku C je navrhnutý nový lineárny urýchľovač s potrebnou technológiou.
Výpočet zlepšení sa tým nekončí. Periodikum nemocnice pridáva aj novú potrubnú poštu na doručovanie laboratórneho materiálu z ambulancií a lôžok, nové informačné systémy, elektronickú dokumentáciu dostupnú na lôžku či mobilnú vizitu, odbúravanie papiera, zlepšenie chladenia, vykurovania a osvetlenia, zvýšenie bezpečnosti na pracovisku, nové zasadačky či konziliárne miestnosti pre operatívne sedenia a školenia, nový bufet, kaplnku, čakárne, wifi, či novú pochôdznu zelenú strechu. Vzniknúť tak má skutočne moderná nemocnica.
Výsledkom má byť nielen lepší pocit z návštevy alebo práce, ale aj efektívnejšia diagnostika a liečba onkologických ochorení, minimalizácia čakacej doby v ambulantnej liečbe, debarierizácia alebo poskytnutie príjemnejších zelených plôch napriek polohe v husto zastavanom centre Bratislavy. Parkovanie bude zabezpečené na mierne upravenom parkovisku v prieluke na Špitálskej ulici.
Zámer získal stavebné povolenie už v roku 2020, napriek tomu sa stavebné práce rozbiehajú len v týchto týždňoch. Okrem náročnosti na organizáciu stavby či financie bol problémom aj odpor obyvateľov z okolia. Tí namietali neúmerne zahustenie priestoru, nesúlad s parkovacími normami, procesné nedostatky, zhoršenie kvality života a životného prostredia, dopravnú záťaž, svetlotechnické nedostatky, plán vybudovať príliš veľkú rampu pre pacientov na vozíkoch alebo blízkosť k budove, v dôsledku čoho budú obyvatelia vnímať utrpenie pacientov. Okresný úrad tieto pripomienky zamietol.
Stavebník tak môže nerušene napredovať v stavebných prácach. Predpokladaný dátum dokončenia rekonštrukcie a prístavby Onkologického ústavu sv. Alžbety je apríl 2023.
Pre Nemocnicu sv. Alžbety a Onkologický ústav sv. Alžbety ide nepochybne o mimoriadne zásadný projekt a jednu z najdôležitejších investícií v posledných rokoch. Nové technológie aj vyšší komfort zlepšia predpoklady pre diagnostiku a liečenie pacientov, ktorí prekonávajú najvážnejšie choroby. Predpoklady o zvýšení kvality nemocnice a ústavu sa tým nepochybne naplnia. Z dlhodobého hľadiska ale ide len o jeden z krokov pri jej rozvoji. Nemocnica sv. Alžbety totiž bude pravdepodobne chcieť expandovať aj na miesto zmieňovaného parkoviska.
Uzavrela by sa tým prieluka, jedna z najväčších a najvýraznejších v Bratislave. Jej viditeľnosť sa zvýši po pripravovanej rekonštrukcii Námestia SNP a Kamenného námestia, po ktorej by sa mal konečne zlepšiť hrozný stav verejného priestoru v centre mesta. Na druhej strane, o to viac bude kričať kontrast voči zanedbaným plochám, ku ktorým patrí aj toto parkovisko. Ak sa nemocnica rozhodne vybudovať nový pavilón, snáď zohľadní exponovanosť lokality a na projekt zorganizuje architektonickú súťaž. Nie je to len otázka estetiky, ale zvlášť v prípade zdravotníckych zariadení aj prevádzkovej efektivity.
Do akej miery na tom záleží, ukazuje aj prepracovaný projekt Nemocnice Bory, prvej koncovej nemocnice siete Svet zdravia v novej zóne Bory na severozápade Bratislavy. Investor zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila špecializovaná kancelária Dutch Health Architects. Navrhovanie nemocníc si vyžaduje vysokú profesionalitu a skúsenosti architektov, ktorí sú schopní prepojiť požiadavky na organizáciu tokov v rámci nemocnice, urýchlenie procesov, zvlášť pri ohrození života, a v neposlednom rade aj na komfort pacientov a personálu. Hoci je nemocnica v Boroch oprávnene zdrojom rôznych diskusií, architektonický koncept stojí za pozornosť a môže byť zdrojom inšpirácie.
Tú by si mal brať predovšetkým štát. Nemocnica Bory aj Nemocnica sv. Alžbety sú (budú) neštátne zariadenia, štát zatiaľ vo svojich rozvojových projektoch postupuje len pomaly. V aktívnej príprave je len jedna úplne nová nemocnica v Martine, dlhoočakávaná koncová nemocnica na Rázsochách v Bratislave zatiaľ spí. Ministerstvo zdravotníctva SR sa síce aj naďalej tvári, že na zámere pracuje, no výstavba novej nemocnice sa do dvoch rokov takmer určite nespustí, keďže projekt nie je pripravený. Ide o obrovskú komplikáciu, v opačnom prípade by totiž mohlo Slovensko čerpať zdroje z Plánu obnovy.
Podobne je na tom aj komplexná rekonštrukcia Univerzitnej nemocnice v Ružinove. O projekte za 86 miliónov eur sa hovorilo už v lete 2019, dosiaľ sa však práce nespustili – s výnimkou výstavby nového heliportu. Oproti pôvodne uvažovanému rozsahu obnovy je to minimum. V tejto chvíli nie je známe, kedy by sa rekonštrukcia mohla spustiť. Opäť však ide o ideálneho kandidáta na financovanie z Plánu obnovy, samozrejme, pokiaľ už vôbec existuje dokončená a pripravená projektová dokumentácia.
Bratislava pomaly získava lepšie zdravotnícke zariadenia, hoci ide zatiaľ o neštátne a súkromné nemocnice a kliniky. Okrem Borov a Onkologického ústavu sv. Alžbety je to aj Poliklinika na Bezručovej. Ojedinelým verejným projektom z posledného obdobia je Nemocnica sv. Michala. Na metropolu štátu, kde treba zabezpečiť kvalitnú starostlivosť nielen pre vyše pol milióna jej obyvateľov, ale aj náročné prípady z celého Slovenska, je to však málo.
Pre Slovensko je rozvoj zdravotníctva absolútne strategickou úlohou. Investície do nových nemocníc, rekonštrukcií existujúcich, nových technológií, zlepšenia pracovných a platových podmienok pre zamestnancov v zdravotníctve a skvalitnenie podmienok pre vzdelávanie je neporovnateľne dôležitejšie, ako napríklad výstavba diaľnic a rýchlostných ciest. Bolo by prijateľné, keby po dokončení dnes rozostavaných úsekov a možno dobudovaní prepojenia Martina a Ružomberka diaľnicou Slovensko aspoň na desaťročie zastavilo ich výstavbu. Namiesto toho by malo všetky financie presmerovať do zdravotníctva, a to predovšetkým v Bratislave.
Ako ale ukazuje aj aktuálna situácia, kedy sú obrovské externé prostriedky alokované v Pláne obnovy, rovnaký problém ako financie je nepripravenosť nových zámerov. Výsledkom môže byť tradičná situácia, kedy sa na kolene vymýšľajú a preberajú staršie zámery alebo nové z cudzieho prostredia (v prípade Rázsoch sa napríklad uvažuje nad prebratím modelu nemocnice v Krakove). Zle pripravené projekty však môžu byť v tomto prípade doslova fatálne. Preto si zdravotníctvo vyžaduje obrovskú pozornosť neustále, nielen vtedy, keď sa Európska únia zmiluje a daruje Slovensku veľké peniaze.
Fotografie z 20.3.2022.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre