Cestujúca verejnosť musela dlhé roky trpieť zanedbané zastávky, okolitý verejný priestor či absentujúce prístrešky. Na niektorých miestach zas boli značne poškodené a neplnili svoju funkciu. Dnes to postupne mení Dopravný podnik Bratislavy, ktorý začal prístrešky dopĺňať a vymieňať od novembra 2022.
V metropole je viac ako 1.300 nástupíšť mestskej hromadnej dopravy. Sú neoddeliteľnou súčasťou mesta a výrazne ovplyvňujú atraktivitu verejnej dopravy. Niektoré z nich však dlho neboli v najideálnejšom stave – nachádzali sa na nich staré alebo ošarpané prístrešky, diery v asfalte alebo znečistené okolie. Pre Hlavné mesto išlo o zlú vizitku.
Zlý stav sa dotýka najmä tisícok cestujúcich, ktorý ho musel denne trpieť. Nedostatočný vizuál, funkčnosť, zlé pohodlie aj slabá bezpečnosť odrádzali ľudí od intenzívnejšieho využívania verejnej dopravy. To je v rozpore s tým, čo deklaruje mesto – prilákať obyvateľov do MHD namiesto jazdy autom. K náprave preto pristúpil Dopravný podnik Bratislavy (DPB) v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), ktorý rozbehol väčšiu revitalizáciu zastávok mestskej hromadnej dopravy.
Ako informovalo Hlavné mesto na sociálnej sieti, Bratislava pokračuje v "prístreškovaní". Za január osadil Dopravný podnik Bratislavy 12 nových prístreškov na zastávkach MHD, od novembra minulého roku je ich už 58. „Prístrešky sa držia štandardov z manuálu Metropolitného inštitútu Bratislavy Princípy a štandardy zastávok MHD a sú energeticky sebestačné - elektrickú energiu vyrábajú zo slnečného žiarenia pomocou fotovoltických článkov na streche,” uviedlo v stanovisku Hlavné mesto.
Táto iniciatíva je súčasťou Programu obnovy a doplnenia prístreškov, v rámci ktorého plánuje DPB obnoviť v Bratislave vyše 200 zastávok. Vďaka tomuto programu budú cestujúci chránení pred počasím pod novými prístreškami v celom meste. Rozsiahlu investíciu financuje Dopravný podnik Bratislavy prostredníctvom 100-tisícovej vládnej dotácie z roku 2020 a taktiež vďaka 1,8-miliónovému nenávratnému finančnému príspevku z Európskych fondov (IROP). Na tento účel ich získal podpisom zmluvy s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v závere minulého roka. Zvyšné prístrešky vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB.
Ešte minulý rok sa premeny dočkali niektoré zo zastávok Račianskej radiály. Zrekonštruované boli električkové zastávky Pionierska, Riazanská, Mladá garda, Námestie Biely kríž či Stanica Vinohrady na Račianskej ulici. Boli to niektoré z prvých miest, kde sa uplatnili viaceré princípy manuálov. Nástupištia sa vydláždili novou dlažbou, pribudli prístrešky, smetné koše, nové označníky a celý vizuál sa zmenil citeľne k lepšiemu. Udialo sa aj to nejpodstatnejšie – zastávky sa vizuálne zjednotili a nepôsobia rušivo.
MIB nedávno informoval, že sa má dláždiť čo najviac zastávok a priestory pre cestujúcich z asfaltu by sa mali postupne z ulíc mesta vytratiť. Dôležitým prvkom majú byť aj hmatateľné povrchy – teda varovné a signálne pásy pre lepšiu orientáciu cestujúcich so zrakovým znevýhodnením. Takouto modernizáciou prešla napríklad autobusová zastávka na Šafárikovom námestí. Nanešťastie, v zlom stave ešte ostáva niekoľko významných zastávok, napríklad Cintorín Vrakuňa v smere z centra.
V konečnom dôsledku ale Hlavné mesto spoločne s DPB a MIBom robia pozitívne kroky pre zatraktívnenie verejnej dopravy v Bratislave. Zmeny sú realizované – na slovenské pomery – vo vysokom štandarde. Výhľadovo to docieli jednotný vzhľad autobusových i električkových zastávok, ktoré nadviažu na celkový vizuál mesta. Zvyšuje sa tak šanca, že nakoniec začne skutočne viac ľudí využívať MHD. Pôjde totiž o aktivitu, ktorá bude pohodlnejšia aj príjemnejšia.
Fotografie z 5.3.2023.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac