Author photoAdrian Gubčo 20.06.2024 15:38

Krajšie Nové Mesto. Pasienky získali obnovené verejné priestory

V posledných týždňoch pribudlo v Bratislave niekoľko upravených priestranstiev v podobe zveľadených parčíkov či športovísk. Väčšina z nich sa nachádza v centre alebo jeho blízkosti, upravené priestranstvá však získalo aj Nové Mesto. Hneď dvojica sa nachádza na Pasienkoch, pričom za ich premenou nestála samospráva.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Pasienky tvorili až do polovice 20. storočia okraj mesta, v tejto dobe sa však začali meniť na športovú zónu Bratislavy. Postupne tu boli vybudované početné ihriská, športové haly či atletický štadión, zástavba však bola striedma. Až ku koncu 20. storočia sa objavili nové komerčné projekty, ktoré tu pozvoľna pribúdajú doteraz.

Postupný rozvoj nových funkcií so sebou nesie aj rastúce nároky na verejný priestor. Investori a majitelia nehnuteľností si uvedomili, že vysoká úroveň okolitých priestranstiev zvyšuje hodnotu ich budov a investícií. Tento fakt sa stal predpokladom pre úpravu viacerých plôch, ktoré v minulosti prešli určitými úpravami, nezohľadňovali však už súčasné nároky a potreby. V krátkom čase sa tak opravili hneď dve plochy v tesnej blízkosti.

Prvou a väčšou z nich je námestie pred hlavným vstupom do nákupného centra Vivo! Pôvodná úprava tohto priestranstva bola z roku 2001, teda z času, keď bolo centrum postavené. Voči dnešku už bola výrazne zastaraná a náročná na údržbu. Majiteľ nákupného centra, spoločnosť Immofinanz pod kontrolou skupiny CPI Property Group, pristúpil preto ku generálnej rekonštrukcii.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Immofinanz / CPI Property Group
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor

Obnovovaná tak bola plocha o výmere 2.983 m2. Oproti predošlému stavu bola odstránená pôvodná fontána, ktorá bola po novom zrealizovaná v menšom rozsahu, v inej polohe a bude prístupná verejnosti vo forme interaktívneho prvku. Vďaka danému riešeniu vznikli nielen menšie nároky na spotrebu vody, ale sa aj celý priestor otvoril.

To umožnilo vytvoriť plochy pre detské ihrisko, umiestnenie väčšieho objemu zelene a uvoľnenie priestoru pre eventy a podujatia. Prevádzkovateľ Vivo! tu chce organizovať trhy, street food, cvičenie, hudobné vystúpenia a i. Okrem toho sa zväčšil počet lavičiek alebo miest na sedenie, pribudlo tu mestské mobilné sedenie Sadni si! alebo sa vytvoril rozšírený priestor pre terasy kaviarní a reštaurácií v obchodnom centre.

Do budúcna sa ešte očakáva vybudovanie cyklotrasy popri Vajnorskej ulici, ktorá ďalej zlepší napojenie nákupného centra aj verejného priestoru. Malo by ísť o segregovanú cestičku v súčasnom zatrávnenom páse medzi vozovkou a chodníkom.

Majiteľ Vivo!, ktorý ho v nedávnej minulosti výrazne zmodernizoval, tak pokračuje v zatraktívňovaní nákupného centra. „Tento projekt je ukážkou dlhodobej stratégie CPI Property Group podporovať komunitu a prispievať k trvalo udržateľnému rozvoju mestských oblastí,“ hovorí Adrián Bódis, Country manager pre CPI Property Group. „Využili sme lomové kamene, zrecyklovali sme pôvodnú čadičovú dlažbu a implementovali vodozádržné opatrenia.“

Priestor bol stavebne dokončený už dávnejšie, teraz sa však celý otvoril – je totiž skolaudovaný. Oficiálne otvorenie sa očakáva na konci budúceho týždňa.

 

Mestský charakter námestia pred Vivo! posilňujú stoličky Sadni si! Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Len o niekoľko desiatok metrov ďalej zas bola ukončená druhá etapa revitalizácie tzv. Olympijského námestia, teda plochy medzi Domom športu a plavárňou Pasienky. Pôvodne išlo o veľmi jednoduchú zelenú plochu, tvorenú trávnikom, chodníkom či fontánou. Pred niekoľkými rokmi však pôvodný hotel Dom športu prešiel komplexnou rekonštrukciou, po ktorej sa premenil na polyfunkčný projekt s bytmi a kanceláriami. Jedným z nájomníkov je aj Slovenský olympijský a športový výbor.

Symbolicky tu tak vzniklo srdce slovenského olympijského hnutia. SOŠV z tohto dôvodu iniciovalo premenu nástupného priestoru do budovy, ktorej súčasťou bola transformácia parčíka na malé námestie. Podľa iniciátora má lokalita pripomínať olympizmus a šport. Priestranstvo si síce zachová funkciu oddychového miesta pre verejnosť, bude sa ale zároveň využívať na zhromaždenia slovenských športových výprav.

V rámci prvej etapy boli vytvorené nové spevnené plochy, sedenie či označenie námestia s olympijskými kruhmi. Zrealizovali sa aj elektroinštalačné práce, závlahové systémy a zdravotechnika. Dokončená bola ešte na prelome rokov 2023 a 2024. V posledných týždňoch bola ukončená aj druhá etapa, ktorá priniesla rekonštrukciu fontány aj zreštaurovanie umeleckého diela od sochára Pavla Tótha.

Autorom architektonického riešenia obnovy priestoru bola kancelária Cubedesign. „Rekonštrukcia zohľadnila pôvodnú dispozíciu priestoru,“ povedal generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba. „Zachovaná zostala aj unikátna socha od Pavla Tótha, ktorá je súčasťou fontány. Fontánu obklopujú tri múriky, ktoré sú venované olympijským medailistom a olympijským športom.“

Zaujímavosťou je, že základy fontány sú staršie ako samotný Dom športu. Priestor s ním bude dobre komunikovať, napokon sa tu nachádza aj Slovenské olympijské múzeum. Na námestí by mala prebehnúť aj rozlúčka so slovenskou výpravou pred tohtoročnými Letnými olympijskými hrami v Paríži.

 

Dom športu je po obnove centrom slovenského olympionizmu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Pasienky tak získali hneď dvojicu nových atraktívnejších priestranstiev. Ide o perspektívnu časť Bratislavy, ktorá bude prechádzať v najbližších rokoch a desaťročiach zmenami. Tie môžu priniesť aj novú výstavbu na mieste starších ihrísk, zároveň si ale majú ponechať športový charakter.

Kľúčovým verejným priestorom ostáva Kuchajda, ktorá na svoju komplexnejšiu revitalizáciu naďalej čaká. Samospráva tu pripravuje v najbližšej dobe určité zásahy. „Rád by som zdôraznil, že chceme Kuchajdu viac priblížiť verejnosti a zlepšiť možnosti športovania v tejto oblasti. Pripravujeme tam s SOŠV skejtpark a novú lezeckú stenu,“ priblížil starosta mestskej časti Nové Mesto Matúš Čupka. O generálnu revitalizáciu však nejde.

Tá príde až v budúcnosti, keď (alebo ak) sa budú meniť aj celé Pasienky. Lokalita, ktorá je dnes významná pre Bratislavu, zároveň ale vytvára určitú bariéru medzi Ružinovom a zvyškom Nového Mesta, sa môže v budúcnosti „vyplniť“ a zmeniť na živú súčasť mesta. Kvalita verejných priestorov pritom bude esenciálna. Našťastie, aktuálne realizácie nastavili latku a ukazujú smer pre budúce zámery.  

 

Fotografie zo 17.6.2024. Pozrite si revitalizácie bratislavský verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube