Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.
Projekt Nový Ružinov bude po celkovom dokončení pozostávať minimálne zo šiestich bytových domov, ktoré sú pomenované po odrodách ruží.
V prvých dokončených budovách, "mestských vilách" Elisabeth a Landora, vzniklo 64 jedno- až trojizbových bytov, z ktorých sa vypredali úplne všetky. Podobný úspech si developer môže pripísať aj v prípade druhej fázy, v domoch Roxy a Leonardo, kde sa nachádza 70 bytov.
Vo výstavbe je už tretia fáza, väčší dom Valentine, ktorá by mala byť dokončená v polovici roku 2019. Nachádza sa tu 105 bytov, vrátane štvorizbových, voľná aktuálne zostáva približne tretina. V štvrtej fáze by mal pribudnúť ešte jeden bytový dom, ako piatu fázu developer predstavuje polyfunkčné budovy so službami a kanceláriami.
V rámci aktuálne budovaných fáz vznikol aktívny parter v dome Elisabeth, ďalšie obchodné jednotky budú vo Valentine. Parkovanie je riešené v podzemí i na povrchu.
Úspech projektu je okrem ceny do veľkej miery daný aj architektmi celého obytného komplexu, ktorým je štúdio Compass. Veľmi skúsení architekti z tohto štúdia sú autormi tisíciek bytov - okrem iného, stoja za všetkým, čo zatiaľ vzniklo v petržalskej štvrti Slnečnice - a preto navrhli aj do Nového Ružinova sériu efektívnych dispozícii, ktoré si nájdu väčšinového klienta.
Developer okrem toho prizval ku spolupráci aj silné meno z oblasti landscape architektúry, kanceláriu LABAK (Laboratórium Architektúry Krajiny) pod vedením Michala Marcinova. Ten navrhol rezidenčný park, ktorý bude atraktívnym doplnkom bývania v novovznikajúcej štvrti.
Nový Ružinov sa nachádza na mieste niekdajších polí v blízkosti križovatky diaľnice D1 a budúcej R7, ktorej výstavba by sa mala naplno spustiť v priebehu mesiacov. Pár desiatok metrov od projektu prechádza aj železničná trať, vedúca na Prístavný most. Ruch z dopravy je citeľný a do budúcna sa nebude znižovať.
Samozrejmou súčasťou nového infraštruktúrneho projektu je však budovanie protihlukových stien, ako aj preložka súčasnej cesty (pozrite si vizualizácie v mojom staršom článku), vďaka čomu bude Nový Ružinov v podstate v slepej ulici, bude teda redukovaný tranzit v bezprostrednom okolí.
Na druhej strane, daná lokalita má aj svoje výhody. Prístup na významné cyklotrasy je veľmi pohodlný a má sa po dobudovaní R7 zlepšiť, pričom developer pripustil, že rokuje s Cyklokoalíciou ešte o lepšom napojení projektu. Dostupnosť do centra na bicykli je tak pomerne dobrá.
V blízkosti by mali viesť aj linky verejnej dopravy, hoci momentálne je prístup k najbližšej zastávke MHD veľmi nepohodlný, keďže nebol vybudovaný chodník ani prechody pre chodcov. Bola však prisľúbená dočasne aspoň provizórna náhrada. Čo sa týka služieb, ich nedostatok v pešej dostupnosti by sa mal riešiť s postupným dokončovaním ďalších fáz projektu, hoci napríklad škôlka zatiaľ vznikať nebude.
Urbanistický koncept projektu je založený na do poloblúka zalomenej štvorici bodových domov, ktoré spoločne s dvojicou doskových domov zvierajú zazelenený vnútroblok. Ide o účelný spôsob, ako maximalizovať presvetlenie bytov a znížiť tak nutnosť zriaďovať apartmány. Srdcom života novej štvrte má byť práve zelený vnútroblok.
V čase mojej návštevy už bol park z podstatnej časti dokončený, chýbal ešte trávnik v priestore medzi bytovými domami. Treba otvorene povedať, že štandard parčíku je vysoký a jeho kvalita bude spolu s rastom zelene rásť každým rokom. Na dobrej úrovni sú aj priestory medzi jednotlivými bytovkami, nezaťažené automobilmi a parkovaním. Celý exteriér je bezbariérový, prístup do domov je riešený rampami. K oživeniu parčíku môže prispieť otvorenie prevádzok, ktoré by sa mali v budúcnosti mali nachádzať v parteri niektorých z domov.
Čo sa týka domov samotných, architektúra nie je výnimočná, ale dobre zodpovedá proklamovanému štandardu projektu, ktorý sa netvári ako luxusné bývanie pre najnáročnejších. Pozitívne pôsobia balkóny po celej dĺžke južnej (v prípade vily Elisabeth juhozápadnej) fasády, pričom byty sú zapustené do budovy namiesto toho, aby balkóny vystupovali.
Na druhej strane, hoci teraz pôsobia balkónové zábradlia dobre, tým, že nie sú plné, existuje riziko, že napriek snahám developera zabrániť tomu, obyvatelia budú osádzať rozličné ratanové doplnky, tradičný obraz z balkónov na projektoch, ktoré tieto aspekty nemajú ošetrené. Satelity by mali byť riešené centrálne a opäť nebude dovolené, aby si obyvatelia osádzali satelitné príjmače sami.
Vo výsledku pôsobí nateraz Nový Ružinov decentne a vyvážene a podľa všetkého vytvára možnosti pre príjemný život.
Developer v rámci dňa otvorených dverí prezentoval vzorový byt, trojizbovú jednotku B2.1.2, teda na prvom podlaží mestskej vily Landora. Výmera bytu je 107,61 metrov štvorcových (z toho 33 metrov štvorcových terasa) a pre prezentačné účely je plne zariadený do štandardného riešenia (ponúkaný je holobyt aj nadštandard). Interiérovú architektúru spracovala Miroslava Gašparová priamo z ateliéru Compass.
Dispozícia samotného bytu nie je veľmi výnimočná, dobre zvládnutá je však časť s jedálenským kútom, ktorý je dostatočne veľkorysý a prevádzkovo oddelený od obývačky, čo býva niekedy problém v iných trojizbových bytoch v ostatných bratislavských novostavbách. Priestor je pomerne dobre presvetlený, terasa je v dotyku s obývačkou dostatočne hlboká. Ťahá sa však po obvode celého bytu, čo môže byť zbytočné z hľadiska využiteľnosti, avšak pozitívne pre celkovú architektúru objektu. Rodičovská spálňa je relatívne malá a medzi posteľou a náprotivnou stenou je obmedzený priestor, detská izba je však dostatočne priestorná. Kúpeľňa je štandardná, no pre ľudí, ktorí by si chceli nainštalovať aj sušičku prádla, veľa miesta neposkytuje. V byte je príprava pre klimatizáciu s jednotkou na terase, radiátory sú inštalované z podlahy, čo trochu obmedzuje priestor. Podlaha bola vyhotovená z laminátu.
Napriek niekoľkým nedostatkom však možno vzorový byt celkovo označiť za účelný kompromis, ktorý dokáže dobre slúžiť nárokom štandardnej trojčlennej, teoreticky aj štvorčlennej rodiny. Ďalšie priestorové nároky na uskladnenie napríklad bicykla alebo kočíka uspokojí kočikáreň, ktorá sa nachádza na prízemí domu. A nakoniec posledné zásadné riziko, hluk z neďalekých komunikácii (diaľnica D1, železničná trať, čoskoro aj rýchlostná cesta R7), bol citeľný v exteriéri, mal by však byť redukovaný po dobudovaní štvrtej fázy projektu. Táto časť prehliadky Nového Ružinova tak rovnako zanechala pomerne dobré dojmy.
Nový Ružinov je štandardný projekt, ktorý uspokojí väčšinového zákazníka z radov strednej triedy. Pre tých ponúka kompromis ceny, štandardu, dispozícii, vybavenosti a nakoniec aj lokality, keďže sa dá predpokladať, že práve blízkosť rušnej križovatky znižuje cenu.
Za pozitívum možno označiť, e developer stavil s výberom architektov na istotu, vďaka čomu sa podarilo vytvoriť také dispozície, ktoré v rámci možností poskytujú maximum (napríklad veľká časť 2-izbových bytov v dome Valentine má oddelenú toaletu, čo nie je bežné, relatívne dobre sú však dvojizbáky zvládnuté aj v ostatných domoch). Nový Ružinov sa tak zatiaľ ukazuje ako celkom sľubný začiatok urbanizácie tejto časti mesta.
Treba povedať, že len zatiaľ, lebo skôr či neskôr developer nepochybne odhalí aj plány pre ostatné časti Nového Ružinova, obsahujúce kancelárie a služby. Doterajšie nekonkrétne vizualizácie obsahujú v priestore medzi vilou Elisabeth a komunikáciou budovu, ktorá pôsobí ako predajňa maloobchodného reťazca.
Práve tu sa v konečnom dôsledku ukáže, do akej miery chce CZ Slovakia budovať mestskú štvrť a do akej sídlisko, v prvom prípade by totiž zmiešalo funkciu predajne a kancelárii v rámci jednej budovy. Nateraz bolo odmietnuté špecifikovať, ako budú tieto ostatné časti Nového Ružinova reálne vyzerať. Ak sa má však už zaberať poľnohospodárska pôda, využitie by malo byť pokiaľ možno čo najintenzívnejšie, aby sa predišlo ďalším záberom do budúcnosti.
Fotografie z 25.9.2017.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre