Mestská časť Jarovce patrí k najvidieckejšie pôsobiacim častiam Bratislavy, no aj tu sa pomaly rozvíja development, ktorý prináša určitý rast mierky zástavby a zmenu charakteru pôvodnej obce. Novostavby pribúdajú najmä na severovýchodnom okraji Jaroviec, kde začal najnovšie rásť projekt Nový Jantár.
Nový Jantár nadväzuje na projekt Jantár Jarovce, v rámci ktorého bola v roku 2011 dokončená trojica bytových domov, na čo sa v roku 2016 nadviazalo vybudovaním zóny pre individuálnu výstavbu rodinných domov. Dnes je už nová štvrť takmer zastavaná, voľné však ostávajú pozemky popri Jantárovej ulici, kam práve prichádza najnovší stavebný vstup. Developerom je spoločnosť Venet, a.s., blízka developerovi Sitno Holding.
Projekt je tvorený dvojicou doskových štvorpodlažných domov, rozvobežných s Jantárovou. Medzi nimi tak vzniká dvor, odhlučnený od hlavnej cesty, a ktorý nadviaže aj na podobný dvor v Jantári Jarovce. Funkcia je de facto výlučne rezidenčná, aj keď na prvom podlaží domu bližšie k Jantárovej sa nachádza niekoľko apartmánov – pravdepodobne ako náhrada za pôvodne plánované jednotky občianskej vybavenosti. Apartmány sú teoreticky využiteľné ako administratívne priestory.
V Novom Jantári by malo vzniknúť 52 obytných jednotiek, z toho je 13 apartmánov. V ponuke sú 1- až 4-izbové byty či apartmány, s cenami od 90-tisíc do takmer 260-tisíc eur, resp. niektoré byty (najväčšie penthousy) sú len na dopyt. Väčšina jednotiek je ešte voľná, predané boli zatiaľ len tri byty. Štandard je skôr priemerný, výnimku tvoria strešné penthousy, kde sa ráta s vyššou úrovňou vybavenia.
K pozitívam projektu patrí jeho mierka, komornosť a relatívne nižšia cena – 2,3-tisíc eur na meter štvorcový, čo je mierne nad celkovým cenovým priemerom nehnuteľností v Bratislavskom kraji (vyše 2-tisíc eur). Všetky byty aj apartmány majú k dispozícii parkovacie miesto, v prípade bytov v podzemnej garáži, u apartmánov na teréne. S postupným rozvojom okolia pribúda aj občianska vybavenosť. Napriek tomu je predaj zatiaľ slabý.
Má to totiž veľmi dobrý dôvod. Hoci to vizualizácie zakrývajú, projekt rastie asi štvrť kilometra od rozostavanej diaľnice D4, konkrétne v úseku medzi križovatkou s diaľnicou D2 a nájazdom na most cez Dunaj. Dopravný koridor tak bude zrejme mierne vyvýšený, čo narúša marketingovú predstavu o romantických výhľadoch do vidieckej krajiny s panorámou Bratislavy v diaľke.
Aj keď je pravdepodobné, že diaľnica bude obsahovať protihlukové zábrany, je logické, že potenciálni klienti sú opatrní. Developer tak musí zaujať inými benefitmi, keďže ten zásadný – lokalita – je problematický. V budúcnosti by sa však mohla situácia zlepšiť, ak niekedy dôjde k zástavbe aj na druhej strane Jantárovej ulice. Bratislavský Územný plán s tým počíta.
Nový Jantár tak splní to, čo sľubuje, len čiastočne. V každom ohľade však prispeje k rozvoju mestskej časti, kde sa postupne vypĺňajú prázdne parcely a pozemky a dochádza k rozširovaniu pôvodnej zástavby. Okrem Nového Jantáru, ktorý sa buduje a dokončený by mal byť do konca roka 2020, rastú aj atraktívne Dve sýpky, ktorých súčasťou je obnova starších industriálnych objektov, a na vstupe do Jaroviec od Rusoviec Sady Jarovce.
Jedna z najmenších mestských častí tak pomaly rastie a rozťahuje sa. Pre Hlavné mesto to nie je ideálne, hoci nejde priamo o suburbanizáciu. Rozširovanie tzv. sídelnej kaše treba v maximálnej možnej miere obmedzovať, bez ohľadu na to, či je administratívne súčasťou mesta alebo nie.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre