Author photoAdrian Gubčo 03.01.2023 10:38

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Zdroj: HB Reavis

Zdroj: HB Reavis

HB Reavis bude tento rok oslavovať tri desaťročia od svojho vzniku. Chystá pritom zmeny, ktoré zásadne zmenia jeho model fungovania na Slovensku a v Bratislave, odkiaľ firma pochádza. Už nejakú dobu sa v kuloároch hovorí o tom, že sa spoločnosť plánuje postupne stiahnuť zo slovenského trhu. Nešlo by o také prekvapenie – počas svojej existencie sa firma etablovala aj na zahraničných trhoch, predovšetkým vo Varšave, Londýne či v Berlíne. Projekty rozvíja aj v Prahe alebo Budapešti. Pre veľkú korporáciu prestáva byť Bratislava atraktívna.

Náznakov bolo viac. Už v minulosti boli potvrdené správy o možnostiach vstupu zahraničného kapitálu do HB Reavisu. V priebehu minulého roka zas bola zverejnená informácia o odpredaji strategicky dôležitého pozemku na pravom brehu Dunaja, kde dnes Penta Real Estate pripravuje zámer Southbank. Podľa ohlasov z trhu pritom nejde o jediný pozemok a projekt, ktorý developer ponúka. Naostatok, v poslednej dobe začala vo firme veľká vlna prepúšťania.

Informácie o kompletnej zmene modelu fungovania na Slovensku tak vychádzajú ako logický dôsledok pohybov vnútri spoločnosti. Ako teraz HB Reavis potvrdil pre magazín INDEX, firma končí s developmentom administratívnych a komerčných budov v Bratislave. „Na Slovensku sa v oblasti developmentu budeme venovať iba rozvoju niektorých strategických projektov, ktoré si vyžadujú dlhšiu prípravu spojenú so zmenou územného plánu,“ povedal René Popik, výkonný riaditeľ spoločnosti HB Reavis Slovakia.

Týkať by sa to malo pravdepodobne uvažovaných rezidenčných projektov (napríklad Ryby), čo je ďalšia novinka v rámci portfólia firmy. Inak však chce HB Reavis ostať tým, za čo sa tituluje – poskytovateľom pracovných priestorov. Okrem toho už dlhšie potvrdzuje, že na rozdiel od minulosti, kedy dokončené projekty predával, ich teraz hodlá dlhodobo spravovať. Preto si ich chce ponechať v tzv. REIT (real-estate investment trust) portfóliu. „Tam okrem projektov ako Nivy Tower, Varso Place a Forest (Poľsko) či DSTRCT.Berlin (Nemecko) postupne pribudnú aj Nivy či Nové Apollo, ktoré aktuálne dokončujeme,“ dopĺňa Popik.

Kým na Slovensku HB Reavis svoje aktivity utlmuje, v zahraničí ostáva aktívne. V priebehu minulého roka zrealizoval akvizície v hodnote 130 miliónov eur, predovšetkým v Nemecku a Poľsku. V Nemecku sa dostal k atraktívnym pozemkom v blízkosti Alexanderplatzu v Berlíne, vo Varšave sa zas bude podieľať na ďalšej etape regenerácie prístavnej štvrte Port Praski na pravom brehu rieky Visla. Aktuálne sa usiluje aj o získanie dvojice pozemkov v Londýne. V britskej metropole sa blíži k štartu realizácie svojho najvýznamnejšieho projektu One Waterloo.

Aktuálne zmeny – nielen utlmenie aktivít v Bratislave, ale aj posilnenie významu spravovania priestorov na úkor developovania – má do budúcna zvýšiť stabilitu firmy. V tomto ohľade by mal HB Reavis dosiahnuť európsky význam. Aktíva skupiny by mali v krátkom čase dosiahnuť výšku približne tri miliardy eur, čo je porovnateľné s mnohými podobnými REITs, kótovanými v Londýne či Frankfurte. Do výstavby nových budov sa bude alokovať 10-20% z aktív spoločnosti.

Zmenšovanie slovenského tímu je logickým dôsledkom procesov vnútri firmy, keďže bez realizácie jednotlivých projektov nepotrebuje veľké projektové tímy. V Bratislave ostane pravdepodobne len centrála a kľúčové pozície, zabezpečujúce servis existujúcich budov.

 

Nové Apollo bude nadlho pravdepodobne posledným dokončeným projektom firmy v Bratislave. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Zmeny vo fungovaní HB Reavis nepochybne súvisia najmä s faktom, že firma už prerástla Bratislavu a je pre ňu ekonomicky racionálne zameriavať sa na zahraničné trhy. Rovnako jej pripravované kroky môžu zaručiť stabilitu, potrebnú v období náhlych kríz. Developer bol mimoriadne zasiahnutý pandémiou koronavírusu COVID-19. Okrem toho, hlavný akcionár chce takto spoločnosť lepšie odovzdať svojim nasledovníkom.

Na druhej strane, podmienky pre podnikanie na Slovensku a v Bratislave HB Reavisu situáciu neuľahčovali. Prostredie, v ktorom zmena Územného plánu trvá aj desaťročie a príprava a realizácia veľkého projektu 15 rokov, nie je pre development ideálne. Investor potrebuje dlhodobo plánovať, no desať rokov je jednoducho príliš dlhá doba, aby boli jeho odhady hodnoverné. Zároveň sa znižuje jeho flexibilita a možnosti pre priebežnú úpravu konceptu. V tomto je Slovensko pozadu oproti iným trhom, na ktorých developer pôsobí.

Bolo by prehnané tvrdiť, že HB Reavis z Bratislavy „vyhnal“ aj spôsob posudzovania výstavby, na druhej strane slovenská metropola nerobí nič, aby firmy takéhoto typu udržala alebo aktívne lákala. Prepúšťaním u tohto developera príde o prácu niekoľko desiatok až stoviek kvalifikovaných pracovníkov. Náhradnú pozíciu si pravdepodobne rýchlo nájdu, ani Bratislava však nemá nekonečné voľné kapacity. Odchod každého z týchto ľudí do Prahy, Viedne alebo kdekoľvek inde bude citeľnou stratou, ktorú si mesto nemôže dovoliť.

Developeri tvoria veľmi významnú súčasť biznisu v Bratislave, pričom zamestnávajú tisíce ľudí naprieč všetkými sociálnymi skupinami. Mesto by malo prehodnotiť svoj prístup a nastaviť podmienky tak, aby chceli v metropole investovať čo najviac peňazí. Okrem pracovných pozícií tak vznikajú dlhodobé hodnoty, z ktorých bude mesto čerpať možno celé desaťročia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube