Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?
Nové Apollo vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, ktoré bolo v čase svojho vzniku, teda v roku 2005, označované za najmodernejší bratislavský kancelársky komplex. V prevádzke bolo len jedno desaťročie, kým neboli na budove zistené kritické statické nedostatky. Budova bola okamžite vyprataná a po následných analýzach sa rozhodlo o jej zániku. V rokoch 2019-2020 bola zrovnaná so zemou.
V tom čase už developer HB Reavis pripravoval projekt, ktorý mal Apollo Business Center nahradiť. Nové Apollo malo mať rovnakú funkciu a v podstate aj podobnú mierku. Na rozdiel od starého komplexu sa investor rozhodol pre oslovenie zahraničného architekta – podobu novému zámeru dalo londýnske štúdio Make Architects. To má za sebou mnoho realizácií nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Ázii alebo inde v Európe. HB Reavis s architektmi spolupracoval na návrhu veľkého budapeštianskeho projektu Agora.
V exponovanej lokalite vo východnej časti bratislavského downtownu tak vzniká osempodlažná budova, ktorej srdcom je veľké centrálne átrium, slúžiace ako pobytový priestor najmä pre zamestnancov. Objekt má až päť jadier a disponuje najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží na Slovensku (8-tisíc m2). Celková výmera predstavuje 48-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Nové Apollo je tak jednou z najväčších kancelárskych budov v Bratislave. Parkovanie sa nachádza na troch podzemných podlažiach, celkovo by tu malo byť 909 stojísk.
Štádium hrubej stavby dosiahol projekt už v prvom kvartáli tohto roka po roku výstavby. V tejto chvíli sa kompletuje stavba zvonku, pričom sa odhaľuje jej definitívny vzhľad. Fasáda by mala byť takmer kompletne dokončená v septembri tohto roka – budova tak bude z pohľadu okoloidúcich už takmer dokončená. V skutočnosti sa vška bude pracovať ešte na ďalších podstatných elementoch bizniscentra, vrátane lobby, nádvoria so zeleňou a vodnými prvkami (aktuálne sa pripravuje priestor pre zeleň a stromy umiestnené v dvojmetrovom substráte) alebo reprezentatívneho nástupného priestoru s ďalšou zeleňou, mobilárom aj logom.
Nové Apollo tak smeruje k dokončeniu a odovzdaniu na začiatku budúceho roka. V roku 2023 prinesie otvorenie viacerých bizniscentier. HB Reavis preto zdôrazňuje, že Nové Apollo bude iné – a nielen veľkosťou. Čo z neho robí kancelársku budovu „londýnskeho“ štandardu?
Niektoré základné prvky, ktoré majú Nové Apollo odlišovať od priemeru bratislavských kancelárskych budov, sa postupne stávajú zreteľnými už na rozostavanej stavbe. Developer tvrdí, že budova má mať prívetivý charakter, vďaka čomu sa tu budú cítiť dobre nielen zamestnanci, ale aj návštevníci. Zreteľné to bude už v lobby, do ktorého sa ľudia dostanú z vyššie zmieneného upraveného priestoru. V samotnom lobby vznikne eventový priestor, pričom k organizácii podujatí dopomôžu akustické materiály – drevené lamely a podhľady. Spoločne s mobiliárom vznikne atmosféra, ktorá má ľudí vítať („inkluzívna“).
Skutočným rozdielom oproti mnohým iným kancelárskym budovám bude prístup do prízemia bez karty – turnikety budú až v blízkosti výťahov. Pracovníci aj návštevníci sa tak dostanú aj na nádvorie, hlavný stretávací bod v komplexe. Okrem zelene či fontány tu vznikne priestor pre ďalšie podujatie. Vďaka zásobovaciemu vchodu od Turčianskej ulice sem napríklad budú môcť vojsť foodtrucky alebo nákladné autá.
Na prízemí okrem toho vznikne aj retail, ktorý má do istej miery nadväzovať na ponuku v pôvodnom Apolle. Umiestnené tu tak budú potraviny, banka, notár, kaviareň, bistro alebo kantína so širokou ponukou jedál, vrátane zahraničných. Niektoré prevádzky budú obrátené na dve strany, na Prievozskú aj do nádvoria, od ktorého ich bude zároveň oddeľovať tienisté podlubie.
Prízemný retailový priestor, na ktorý je developer obzvlášť hrdý, je „cyklohub“, teda veľké parkovisko pre bicykle s 200 miestami (plus 27 vonku), kombinované so sprchami, servisom a komunitnou kaviarňou. Parkovanie pre bicykle a sprchovanie je bežným štandardom – dokonca priamo vyžadovaným, ak chce budova ašpirovať na certifikát udržateľnosti – ostatné prvky sú však v bratislavskom kontexte doteraz unikátne. Ide však o priamu inšpiráciu Londýnom, kde sú takéto priestory údajne bežné. Cyklisti budú mať priamy prístup na obojsmernú cyklotrasu na Mlynských nivách, ktorej úsek musí developer vybudovať ako vyvolanú investíciu. Dokončená bude v prvej polovici roka 2023.
Ďalším benefitom, z čoho budú čerpať niektorí zamestnanci, sú terasy na najvyšších podlažiach, ktoré poskytujú výhľady na bratislavský downtown, vrátane donedávna najvyššej budovy Slovenska Nivy Tower. Strecha komplexu pre pobytové účely využitá nie je – nachádzajú sa tu totiž rozsiahle technické zariadenia, vďaka ktorým má Nové Apollo dosahovať najvyššie úrovne udržateľnosti v systémoch BREEAM a WELL.
Podľa developera i architektov sú niektoré z týchto prvkov tým, čo budovu približuje britskej metropole. „Je to o pozeraní sa na všetko. Nie je to len o fasáde, jej kvalite a výzore, ide aj o priestorovú kvalitu, o dizajne od fasády cez podlahy, dlažby, zelené úpravy. Je to aj o správnom vyvážení funkcií,“ hovorí Stuart Blower z Make Architects. „Ide o nastavenie novej ambície a novej kvality pri tvorbe pracoviska vsrdci mesta.“
Podľa architekta projekt HB Reavisu tieto kvality spĺňa. Nasleduje tým aj niektoré londýnske trendy, ku ktorým patrí veľa terás, otváravé okná a vysoký dôraz na udržateľnosť. „Toto nájomcovia hľadajú – aby to nebola len uzavretá krabica.“ Na druhej strane, architekti konštatujú, že Bratislava je na tom vo všeobecnosti dobre a vyzdvihujú, že mesto má mnoho dobrých developerov a je v nej vidno vzrušujúcu aktivitu.
Dôležitou témou súčasnosti – zvlášť vo svetových metropolách typu Londýn, ale aj u nás – je udržateľnosť. V prípade budov to znamená aj možnosť jej adaptability na rozličné funkcie počas jej života, aby ju nebolo potrebné búrať. V prípade Apolla by to ale nemal byť problém. „Je flexibilná,“ potvrdzuje Blower. „Pôdorys je otvorený, čo umožňuje prispôsobenie sa iným funkciám. Mohlo by ísť aj o rezidenčnú budovu.“ Je tak možné a pravdepodobné, že Nové Apollo sa stane trvalejšou súčasťou bratislavského prostredia, ako to bolo v prípade jeho predchodcu, ale aj iných objektov. Tie totiž čelia potom, ako sa ich funkcia stane neaktuálnou, zániku.
Jednotlivé aspekty a kvality projektu presvedčili údajne viacerých nájomcov, hoci verejne známy je len jeden z nich. Hneď štyri podlažia (30-tisíc metrov štvorcových na 4.-7. podlaží) obsadí spoločnosť IBM, ktorá sem stiahne zamestnancov zo svojich súčasných bratislavských lokalít. Ide o špičkového nájomcu, ktorý má vysoké nároky na priestory, preto je pre HB Reavis táto transakcia úspechom. Nielen IBM by malo zároveň využívať služby developera, ako je Origameo, More, Symbiosy alebo QUBES.
Z hľadiska verejnosti bude úspech Nového Apolla závisieť skôr od jeho schopnosti zapojiť sa do života lokality a štvrte. Pôvodné bizniscentrum bolo pre svoje služby využívané aj okolitými obyvateľmi. Novostavba by mohla poskytnúť nielen obchody, ale aj podujatia a zmieňovaný cyklohub, ktorý bude azda slúžiť širšiemu okruhu návštevníkov. Projekt prinesie zlepšenie verejného priestoru, okolité chodníky by zároveň mali mať podobu, ktorá bude v súlade s bratislavským Manuálom verejných priestorov. Nová cyklotrasa nadviaže na iné, ktoré zrealizujú ďalší developeri (napríklad JTRE v susedstve Klingerky II), na Mlynských nivách sa zas môže jedného dňa objaviť električková trať.
Je toto teda londýnska kvalita? Londýn a jeho extrémne konkurenčný trh asociuje okrem vecí, ktoré vyššie menovali architekti z Make Architects, aj vysoký dôraz na špičkové technológie, architektúru, otvorenosť a prepojenosť dopravnú i lokálnu. Poprední svetoví urbanisti dnes už odmietajú tradičný model kancelárskej budovy, ktorá je tvorená moderným, no pritom univerzálnym typom lobby a generickými podlažiami. Namiesto toho preferujú budovy, ktoré prinášajú niečo nové aj lokálnej komunite.
Nové Apollo má v tomto smere potenciál byť niečím viac ako mnohé iné kancelárske komplexy – či už dokončené, rozostavané alebo pripravované. Architektonický výraz je ešte predčasné hodnotiť, no už teraz zreteľný dôraz na prístupnosť prízemia, podujatia, služby a prívetivosť vonkajšieho aj vnútorného prostredia je krokom vpred. Finálna realizácia snáď potvrdí slová o vysokej kvalite projektu.
Nie som si vo výsledku istý, či je toto tou londýnskou úrovňou. Bratislavu by však malo Nové Apollo doplniť dobre. Jeho úroveň azda ukončí dnes už neaktuálne debaty o okolnostiach jeho vzniku a namiesto toho vytvorí ďalšie miesto, od ktorého sa bude odvíjať nová podoba a život metropoly. Napokon, najdôležitejšia je práve úroveň mesta ako takého – a v tomto ohľade je tento projekt prínosom.
Fotografie z 18.6.2022 a 23.6.2022. Pozrite si vznik Nového Apolla vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre