Author photoSimona Schreinerová 24.07.2024 10:02

Rýchlejšia výstavba prichádza. Projekt na Prešovskej roky meškal, teraz využíva nový zákon

Pred niekoľkými mesiacmi ožil roky odkladaný projekt v Ružinove. Komplex Prešovská od firmy Hornex získal záväzné stanovisko mesta k plánu prestavby dnes prázdneho pozemku. Aktuálne však prišlo k zmene stanoviska, ktoré naznačuje, že investor sa usiluje o ďalšie urýchlenie výstavby.

Zdroj: Peter Kucharovič

Zdroj: Peter Kucharovič

Návrat po rokoch spánku

V roku 2009 bol verejnosti predstavený projekt administratívno-obytného komplexu Prešovská, ktorý prešiel procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Po dvoch mesiacoch získal právoplatné rozhodnutie. V tom období prebiehal proces EIA rýchlo a spravidla aj hladko. Realizáciu projektu vtedy plánovala spoločnosť HOC, s.r.o., a jeho cieľom bolo vyplniť pozemky medzi Drieňovou a Prešovskou ulicou, neďaleko nádrže Štrkovec.

Projekt mal nahradiť stavebný dvor Eden Parku a priľahlú zeleň administratívnou budovou so 14 nadzemnými podlažiami a obytnou budovou s 15 nadzemnými podlažiami. Oba objekty mali mať dve podzemné podlažia, slúžiace ako garáže. Rezidenčná budova mala obsahovať 73 bytov, kým administratívna mala zahŕňať jedáleň s kuchyňou v suteréne, vstupné priestory a priestory občianskej vybavenosti na prízemí, a kancelárske priestory na vyšších podlažiach.

Projekt však zastavila nepriaznivá reakcia verejnosti. Ružinovčania proti nemu spísali petíciu, ktorú podpísalo viac ako 300 ľudí. Občania nesúhlasili so zahusťovaním územia, výrubom stromov a požadovali stavebnú uzáveru v rámci Urbanistickej štúdie zóny Štrkovecké jazero. Výsledkom bolo, že projekt nebol realizovaný.

Galéria

  • Zdroj: Peter Kucharovič
  • Zdroj: Peter Kucharovič
  • Zdroj: Peter Kucharovič
  • Zdroj: Peter Kucharovič
  • Zdroj: Peter Kucharovič
  • Zdroj: Peter Kucharovič
  • Podoba komplexu z roku 2009. Zdroj: Peter Kucharovič

Napriek prvému neúspechu projekt opäť ožil, tentoraz pod vedením spoločnosti Fundus s.r.o., blízkej stavebnej firme Hornex, a architekta Petra Kucharoviča. Obnovený projekt zachováva pôvodný koncept dvoch hlavných budov - administratívnej a bytovej. Obe budovy budú spočívať na spoločnej podzemnej podnoži, ktorá bude mať dve podzemné podlažia. 

Administratívna budova bude mať osem nadzemných podlaží so vstupnými priestormi, reštauráciou a obchodnými priestormi na prízemí, a kancelárskymi priestormi na vyšších podlažiach. Bytový dom bude mať 15 nadzemných podlaží s bytmi, apartmánmi a komunitnými priestormi. Celkový počet bytov bude 55, čo je pokles oproti minulosti. 

Doprava bude zabezpečená 240 parkovacími miestami, z toho 195 v podzemí a 45 na povrchu. Plánuje sa aj 24 dodatočných parkovacích miest pre susedný bytový dom. Prístup k stavbe bude riešený cez dva body na Prešovskej ulici, pričom budú zahrnuté aj vnútorné priestory pre cyklistov a vonkajšie cyklostojany.

Vo februári tohto roka developer získal súhlasné záväzné stanovisko mesta, ktoré tak overilo súlad zámeru s Územným plánom. Po niekoľkých mesiacoch však bola zverejnená zmena záväzného stanoviska, nakoľko developer požiadal o zlúčenie územného a stavebného konania.

Keďže podľa Magistrátu nedošlo k zmenám skutkových okolností, ktoré by odôvodňovali úplné nahradenie skoršieho stanoviska, prišlo iba k doplneniu pôvodného. De facto teda stále so zámerom súhlasí.

Zlúčenie konaní by mohlo výraznejšie skrátiť cestu k výstavbe. Ide zároveň o jeden z prvých projektov, ktorý už pravdepodobne nadväzuje na nedávne zmeny stavebnej legislatívy. Tie otvorili cesty k jednoduchšiemu zlúčeniu územných a stavebných konaní. Za daných okolností by developer mohol zámer rozostavať už v priebehu budúceho roka. 

Komplex prešiel v priebehu rokov viacerými zmenami a jeho aktuálne architektonické riešenie je výsledkom spolupráce Petra Kucharoviča s architektom Marekom Némethom. Nový návrh má priniesť moderný a mestský vzhľad, reflektujúci aktuálne trendy v architektúre. V realite ide o štandardný súčasný projekt, ktorý ale vhodne nadviaže na susedné developmenty. 

 

Zdroj: Peter Kucharovič

 

Ružinov stavebne ožíva

Podobne ako projekt na Prešovskej ulici, aj neďaleká Saida sa snaží po dlhých rokoch o reštart. Pôvodne bola v roku 2007 plánovaná 22-podlažný vežiak s bytmi, kanceláriami a nákupným centrom. Plány na spustenie výstavby v roku 2008 sa nenaplnili, v roku 2011 však zámer získal územné rozhodnutie.

V roku 2020 spoločnosť Henris Immo, ktorá zastupovala investora projektu Saida s.r.o., požiadala o vydanie stavebného povolenia. Vydané a správoplatnené bolo po určitých výhradách verejnosti až na začiatku roka 2022. Spojené bolo s povolením pre odstránenie existujúcej zástavby, keďže na pozemku sa nachádzali staršie sklady a haly.

Posun nastal so vstupom nového investora, ktorým by mala byť spoločnosť BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia. Nový developer priniesol redizajn projektu od kancelárie Morocz_Tacovsky, ktorý je súčasnejší a atraktívnejší než pôvodný. Aktuálne už prebieha búranie existujúcej zástavby, čím sa uvoľňuje miesto pre výstavbu 13-podlažného domu popri Bajkalskej a dvojpodlažnej budovy vo vnútrobloku.

Pokiaľ sa výstavba rozbehne ihneď po odstránení zvyšných objektov, teoreticky by mohla byť Saida dokončená už na konci roka 2026 alebo na začiatku roka 2027. Odhadované náklady v roku 2020 dosahovali 36,2 miliónov eur, dnes budú vyššie.

 

Projekt Saida. Zdroj: Morocz_Tacovsky

 

V rámci celej Bajkalskej ulice môže byť tento projekt jedným z nižších. Aktuálne sa pripravuje zámer Aston 2.022 s vežou vysokou 73 metrov. Naproti sa plánuje Business Center Bajkal 2, ktorého dominantná budova dosiahne 87 metrov. O niečo menší bude projekt Bajkal Office, ktorý má vzniknúť na mieste bývalej reštaurácie Bajkal ako jedenásťpodlažný objekt.

Vo väčšine prípadov ide o zámery, ktoré boli prvýkrát predstavené už dávnejšie, z rozličných dôvodov sa ale nerealizovali. Teraz opätovne ožívajú vďaka výhodnejším podmienkam na trhu. Napriek otrasom zostáva dopyt vysoký a po určitom útlme sa navyše prejaví odložený dopyt. Okrem toho sa v dôsledku pandemickej pauzy mohla vytvoriť aj medzera v dodávaní nových kancelárskych priestorov, čo vyhovuje investorom s povolenými zámermi. 

Ružinov, kde sa aktuálne stavia asi najviac v meste, tak prejde ďalšou veľkou zmenou. Prázdne a nedostatočne využívané plochy sa zahusťujú a vypĺňajú, čím mnohé lokality získavajú kompaktnejší a mestskejší ráz. Konečne prichádza aj na roky prázdny priestor na Prešovskej. Jeho urbanizácia bude ďalším pozitívnym krokom v revitalizácii danej lokality. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube