Author photoAdrian Gubčo 10.06.2020 16:21

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Výstavba výraznejšej obytnej časti by mala byť v súčasnosti na úrovni 25. podlažia z 35, kým lešenie už bolo vytiahnuté na úroveň 14. podlažia. To je spojené s inštalovaním okien a prípravou pre realizáciu fasády. Na nižších podlažiach je už dokončené zateplenie a osadené sú konzoly pre uchytenie jednotlivých kusov fasádneho obkladu. Podľa dostupných vizualizácií by mohlo ísť o dosky z Alucobondu.

V interiéroch sa medzičasom pracuje na rozvodoch zdravotechniky, kúrenia, chladenia a vzduchotechniky, ktoré by aktuálne mohli byť zrealizované po 15. podlažie, v technických miestnostiach prebieha montáž technických zariadení budovy a pokračujú aj práce na ležatých a bytových rozvodoch. Priebežne pokračuje budovanie sádrokartónových konštrukcií – developer použil sádrokartón aj pri medzibytových priečkach. JTRE ďalej uvádza, že v nižších častiach budovy postupujú omietkári, za ktorými nasledujú potery podláh.

Ešte ďalej je výstavba administratívnej budovy, ktorá dosiahla plnú výšku jedenástich podlaží pred niekoľkými mesiacmi. V súčasnosti sa realizuje fasáda, nainštalované sú už prakticky všetky okná. Technologická časť na streche budovy vyzerá byť pred dokončením. Pri danom tempe výstavby by mohol byť objekt Klingerka Offices zrealizovaný do konca tohto roka.

 

 

Bratislava sa tak blíži k zisku ďalšej budovy, ktorá presiahne výškovú hranicu sto metrov, v tomto prípade 115 metrov. Najlepšie viditeľná je Klingerka z diaľnice D1 – Prístavného mosta, veľmi výrazná je však z viacerých uhlov. Veža v šošovkovitom tvare je mimoriadne mohutná a hoci pri niektorch pohľadoch nepostráda eleganciu, pri čelnom pohľade napríklad z Prístavnej ulice je gigantická. Developer sa tento dojem snaží slovne zjemniť, ked ju nazýva majestátnou.

Rozsah projektu je spojený s masívnymi bilanciami – vzniká tu až 380 bytov. V žiadnom vchode v Bratislave sa takýto počet rezidencií nenachádza, napriek tomu klienti Klingerke dôverujú – voľných je už len 19 bytov. Dostupné sú najmä väčšie jednotky na vyšších podlažiach, kde sa už poriadne navýšila aj cena. Pôvodne boli byty na bratislavské pomery vcelku dobre nacenené, zvlášť s prihliadnutím na štandard a dobre zvládnuté dispozície.

V prípade kancelárskeho objektu nie je miera obsadenosti známa, po dokončení tu však pribudne 10-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov s certifikátom BREEAM Excellent. JTRE objekt promuje ako „butikové kancelárie“, čo môže byť po zvážení vplyvov pandémie koronavírusu COVID-19 vhodnejší koncept, ako masívne kancelárske komplexy.

K projektu patrí ešte relatívne veľká parkovo upravená plocha v severnej časti pozemku, smerom k pôvodnej zástavbe Klingerovej kolónie, čím sa má pravdepodobne zmierniť radikálny kontrast výškovej budovy a malých rodinných domov a malopodlažnej bytovej zástavby. Ide o zrážku hmôt, typickú skôr pre americké alebo ázijské mestá.

Architektúru komplexu spracovala kancelária GFI, ktorá s developerom spolupracuje na väčšom počte projektov, predovšetkým na blízkom developmente Eurovea City, kde s výnimkou projektu Ganz House navrhujú všetky aktuálne realizované alebo pripravované schémy. Koncept Klingerky je nevhodný, pričom je videný obrovský dôraz na návratnosť oproti mestotvornosti a kvalite architektúry, ako-tak by sa však mohla ešte situácia zlepšiť po inštalovaní obkladu. Nešlo by o prvý podobný prípad, kedže finálny vzhľad obkladu nakoniec zjemnil aj podobu Landererovej 12, taktiež od GFI. V tomto prípade však panujú oveľa výraznejšie obavy.

Plné dokončenie Klingerky, resp. jej prvej fázy, očakávam v priebehu budúceho roka. Na nejakú dobu v nej pravdepodobne vznikne východný okraj rastúceho bratislavského downtownu. Titul najvyššej obytnej budovy v krajine by si mala držať zhruba rok a pol, kým ju neprevýši Eurovea Tower od toho istého developera.

 

Výhľad zo Sky Parku, 4.6.2020

 

K odhaleniu sa postupne blíži aj druhá a tretia fáza Klingerky, ktoré vyrastú na rozsiahlom pozemku medzi Košickou, Prístavnou, Pláteníckou a Mlynskými nivami. Pôvodne sa tu nachádzal historický areál Klingerovej továrne, neskôr Gumon, ktorý zanikol za kontroverzných okolností v lete 2008. Spoločnosť Koruna Invest tu vtedy chcela postaviť mohutný komplex s mrakodrapom s výškou 157 metrov. Po nástupe krízy sa však pozemkov zbavila, kupujúcim bolo JTRE.

Keby sa s búraním počkalo niekoľko mesiacov, zaujímavé industriálne budovy by možno aspoň čiastočne prežili. Na vyčistenom (a znečistenom) pozemku sa však dho nič nedialo. Teraz sa už nejakú dobu pripravuje nový development, ktorého predstavenie sa očakáva už dlhšie. V tejto chvíli je však v riešení ešte len stanovisko zo strany Hlavného mesta.

„Máme stanovisko k investičnému zámeru. Momentálne sa projekt dotvára do podoby, ktorá bude finálna pre územné konanie,“ hovorí v rozhovore pre SME výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán, a špecifikuje aj niekoľko detailov budúcej zástavby. „Napríklad sme s objektmi ustúpili o električkový pás na Košickej ulici. Lokalitu vnímame citlivo. Dôraz budeme klásť na križovatku Košická – Landererova – Prístavná, kde vytvoríme väčší verejný priestor. Pribudne tam aj výšková dominanta, ktorá nebude až taká vysoká.“

Aj v tomto prípade však vznikne kontrast medzi novou a pôvodnou zástavbou, developer chce na to opäť reagovať zeleňou. „Zástavba sa bude koncentrovať pozdĺž Košickej, kde budú plynulé prechody pre peších k východnej časti. V pláne je vybudovanie veľkého parku,“ vysvetľuje P. Pelikán. Podľa starších náznakov by malo vzniknúť dôležité priečne spojenie v podobe predĺženej Valchárskej ulice, ktorá sa napojí na Košickú. To by mala byť zároveň hranica medzi jednotlivými etapami developmentu.

Aj Klingerku II má na starosti GFI, preto si netrúfam dopredu predpokladať, aká bude kvalita návrhu. Vhodná by bola aspoň náznaková citácia pôvodných industriálnych vzorov, ktoré sa tu nachádzali, alebo pretvorenie Košickej na bulvár. Od rušnej triedy a električkovej trate by mohlo napríklad vzniknúť podlubie, ktoré by jednak poskytovalo chodcom ochranu, a zároveň umožnilo zvýšiť podlažnú plochu budov, takže by nebolo nutné ísť nad rámec vhodnej výšky (mimo dominánt).

Kedy bude projekt bližšie predstavený, nie je zrejmé, pokiaľ je však vo fáze prípravy dokumentácie pre územné rozhodnutie, nebude to dlho, kým bude zverejnený aj projekt na posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Developer tak zverejní pokračovanie Klingerky maximálne v horizonte niekoľkých mesiacov.

Vyplnením priestoru pre Klingerku II a III a v prípade dobudovania známych naplánovaných projektov na západnej strane Košickej (Mlynské Nivy Košická alebo Portum) získa kľúčová časť downtownu viacemenej definitívne kontúry. Ďalším krokom bude jeho expanzia, a to predovšetkým východným smerom. Rast nového centra Bratislavy a jej premena na mesto výškových budov bude pokračovať.

 

Fotografie z 30.5.2020. Pozrite si výstavbu Klingerky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad zo Sky Parku
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube