Bratislavský downtown pôsobí pri mnohých diaľkových pohľadoch ako stena podobne vysokých budov. Jedinou výnimkou je v súčasnosti prvý mrakodrap Eurovea Tower od developera J&T Real Estate. Tá istá spoločnosť sa pripravuje na výstavbu ďalších veží, ktoré zmenia panorámu a dodajú jej vyššiu variabilitu. Jedna z nich sa už blíži k výstavbe.
Výšku budov v novom centre Bratislavy do veľkej miery ovplyvňuje Územný plán zóny Chalupkova, ktorý reguluje územie medzi Dostojevského radom, Karadžičovou, Mlynskými nivami, Košickou a Landererovou. Najvyššia budova tu môže dosahovať výšku 120 metrov, kým väčšina ostatných veží môžu mať medzi 105-115 metrami. Malé rozdiely vo výškach vytvárajú efekt ozrutnej steny, ktorá nepôsobí veľmi príťažlivo.
Mimo tejto lokality je však zatiaľ teoreticky možné stavať aj vyššie. Využíva to najmä JTRE, ktoré dokončuje zmieňovanú Eurovea Tower so 168 metrami. Nehodlá ale ostať len pri tom: už pred časom firma ohlásila plán na vznik druhej najvyššej budovy v meste. S výškou 141 metrov by ňou mala byť kancelárska veža v rámci projektu Klingerka 3. Budovaná by mala byť spoločne s etapou Klingerka 2.
Zámer medzičasom prešiel úspešne posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA) a ešte v roku 2021 získali obe etapy kladné záväzné stanoviská Hlavného mesta. Developer v roku 2022 získal rozhodnutia o umiestnení stavby. V priebehu minulého roka sa taktiež spustili práce na odstraňovaní environmentálnej záťaže, ktorá je tu s ohľadom na chemickú výrobu v lokalite v minulosti skutočne rozsiahla.
Dnes na pozemku rastie budúca stavebná jama. JTRE zároveň vstúpilo do finálnej fázy povoľovania. Po žiadosti o stavebné povolenie pre druhú etapu požiadal o povolenie aj pre tretiu. Po jeho udelení a správoplatnení tak nebude nič stáť v ceste výstavbe mohutnej veže, ktorá bude jednou z dominánt Bratislavy, ako aj zvyšku developmentu.
Tretia etapa Klingerky, vymedzená Košickou, predĺženou Valchárskou, Plátenníckou a Prístavnou, bude pozostávať zo šestice hlavných stavieb. Prvou z nich je polyfunkčný bytový dom popri Košickej, tvorený dvomi sekciami so šiestimi a ôsmimi nadzemnými podlažiami. V šesťpodlažnej časti budú na treťom až šiestom administratívne priestory, v osempodlažnej časti byty. Na prvom podlaží budú obchody a služby, na druhom ďalšie kancelárie. Budova bude obsahovať aj trojpodlažnú podzemnú garáž.
Popri Košickej vznikne aj polyfunkčný bytový dom s 27 podlažiami a výškou 89,6 metrov. Od tretieho po 27. podlažie budú byty, doplnené o nebytové priestory (apartmány) po 13. podlažie. Na prvých dvoch podlažiach bude vybavenosť v podobe obchodov a kancelárií.
Smerom do Plátenníckej bude orientovaná dvojica objektov. Stavba 03, teda ubytovacie zariadenie, bude sedempodlažným domom, určeným na krátkodobé pobyty. Na prvom podlaží bude recepcia a jedáleň, na druhom spoločenský priestor pre hostí a na druhom až siedmom ubytovacie jednotky. Druhým objektom popri tejto vedľajšej ulici bude päťpodlažný dom s kanceláriami a obchodmi na prízemí.
Najvýraznejšia administratívna veža vznikne na nároží Košickej, Prístavnej a Plátenníckej. Budova bude mať 35 podlaží. Pôjde o typickú kancelársku budovu s lobby a prenajímateľným priestorom (štandardne kaviarňou) na prízemí, kantínou na druhou a technickými podlažiami na treťom, 34. a 35. podlaží. Zvyšné podlažia budú patriť kanceláriám s celkovou úžitkovou plochou takmer 31-tisíc metrov štvorcových. S vežou súvisí šiesty objekt, pavilón, pod ktorým bude umiestnený vjazd do trojpodlažnej podzemnej garáže.
Obrovský projekt prinesie vznik 1.004 nových parkovacích miest, úpravy okolitej infraštruktúry, cyklotrasu na Plátenníckej a priamo nadväzuje na plánovaný vznik električkovej trate na Košickej ulici. Tak ako druhá etapa, aj tretia musí ponechať priestorovú rezervu. Predpokladá sa, že trať povedie po východnej strane Košickej, teda v priamom kontakte s projektom.
Po stránke architektonickej bude mať veža relatívne jednoduchý výraz, doplnený však bude o akcent v podobe kaskádovo stúpajúcich terás na jednotlivých podlažiach so zeleňou. Veľmi tak bude pripomínať podobný prvok z mrakodrapu 66 Hudson Boulevard (The Spiral) v New Yorku od Bjarke Ingels Group. Autorom bratislavského projektu je kancelária GFI.
Developer doteraz nepovedal jasne, kedy rozbehne výstavbu projektu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ale začne s realizáciou okamžite po dokončení sanácie podložia. V tomto momente možno predpokladať, že do konca tohto roka sa rozbehnú prvé práce na zakladaní a v priebehu budúceho už začne v downtowne rásť druhá najvyššia veža mesta.
Pozrite si prípravu Klingerky vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre