Lokalita Starých Gruntov v Karlovej Vsi patrí k najviac sa meniacim územiam v tejto mestskej časti. V posledných rokoch tu vzniklo a naďalej vzniká množstvo nových rodinných domov, ale aj väčších projektov. Najnovším ohláseným prírastkom bude obytný súbor Karlovka Residence.
Karlovka Residence má vzniknúť v dotyku s obytným súborom Villinki, v ktorom developer YIT Slovakia využil zvažujúci sa terén nad Líščim udolím, aby vytvoril nadštandardné bývanie s výhľadmi na sídlisko a v diaľke aj Hundsheimské kopce v Rakúsku. Nový prírastok má podobný cieľ, čomu je podriadený aj celkový koncept projektu.
Investor, ktorým by mal byť menší developer ATOPS Development Karlovka, disponuje úzkou dlhou parcelou, kde plánuje osadiť štvoricu trojpodlažných objektov, postupne sa zvažujúcich smerom k Líščiemu údoliu, kde však ostáva zachovaný zelený biokoridor. Priestor medzi domami je využitých v prospech parkovania.
Projekt bude dokopy obsahovať 22 bytov a dvojica nebytových priestorov. V ponuke majú byť výlučne dvojizbové a trojizbové byty, predzáhradkami bude disponovať len dvojica bytov v najnižšie položených domoch. Strešné terasové byty vybudované nebudú, čo je možno škoda. Spustenie predaja sa očakáva na prelome februára a marca. Počet parkovacích miest je 24.
Architektonická úroveň je inak priemerná, hoci v kontakte s kvalitnými Villinkami až podpriemerná. Ide o banálnu výplň pozemku, lokalita by si zasluhovala aj vyšší štandard. Architektom by mala byť pravdepodobne kancelária ATYP Projekt, ktorá je už za zenitom.
Development v tomto priestore sa mal pôvodne rozbehnúť už v roku 2017, kedy sa spustila aj prvotná komunikácia zámeru na sociálnych sieťach. Stavebné konanie sa rozbehlo v apríli 2017, bolo však napadnuté niekoľkými osobami, pričom časť pripomienok Stavebný úrad posúdil ako opodstatnené. Developer tak musel doplniť dokumentáciu, čo posúva vydanie stavebného povolenia, ktoré zatiaľ platí len pre prístupové komunikácie. Zaujímavé je, že projekt je prezentovaný ako "osem rodinných domov" (teda administratívne ide o štvoricu dvojdomov, každý s troma jednotkami, čo je asi dôvod, prečo chýbajú strešné byty).
Každopádne, štart výstavby sa očakáva už čoskoro – už v marci alebo apríli tohto roka. Dá sa predpokladať, že projekt tak bude dokončený do konca roka 2021. Staré Grunty získajú ďalšiu zastavanú parcelu a charakteristický svah nad Karlovou Vsou bude o čosi viac urbanizovaný.
Okolie Starých Gruntov predstavuje investične zaujímavú lokalitu, čo je dané polohou v dobrej dostupnosti zelene a teoreticky aj centra mesta. V budúcnosti sa pravdepodobne obe strany ulice, dnes takmer nezastavané, minimálne v priestore mimo internátneho areálu vyplnia.
Príkladmi nových projektov z nedávnej minulosti sú Rezidencia Grunty alebo zmieňované Villinki či susedné Byty Panoráma. Vyššie, v dotyku s areálom ZOO, vybudoval developer VI Group bytový dom Vila na Kopci. Vo vyústení Starých Guntov v Slávičom údolí vznikol už v roku 2009 rezidenčno-obchodný komplex Cubicon, ku ktorému teraz v dvoch etapách rastie rozšírenie v podobe bytového súboru Cubicon Gardens. Ďalším rozostavaným domom je Rezidencia Lamini od RETEP Slovakia, k pripravovaným investíciám patrí polyfunkčný dom Staré Grunty od OTYK Invest. Nakoniec, výhľadovo plánuje Univerzita Komenského vybudovať ďalší internát na mieste bývalej krčmy Kotoľňa.
Tieto developmenty, v spojení s individuálnou výstavbou rodinných domov, postupne menia oblasť z nezastavanej na aktívnu súčasť mesta. Popritom sa nemožno ubrániť pocitu, že tento rozvoj je nekoncepčný a bez výraznejšieho zásahu verejného sektoru prinesie len prostú zástavbu bez dodania akejkoľvej pridanej hodnoty do územia. Lokalita Mlynskej doliny a na ňu nadväzujúce časti zároveň pôsobia veľmi zanedbane, keďže mestská časť či mesto sa tu aktivizujú len minimálne.
Ide o nepochopiteľný prístup, keďže Staré Grunty a Mlynská dolina predstavujú v určitých ohľadoch najväčší poklad mestskej časti a veľký poklad Bratislavy. Ide o najväčšie celistvejšie územie v Karlovej Vsi, kde je ešte možné umiestňovať novú výstavbu a získať nových obyvateľov, funkcie a prostriedky, ale predovšetkým, ide o miesto, kde sa koncentruje najväčší mozgový potenciál na Slovensku. Do katastra Karlovej Vsi patria sídla popredných vzdelávacích a vedecko-výskumných inštitúcií v krajine, pričom tento inovatívny charakter sa bude ešte ďalej rozvíjať.
Celé toto masívne územie by tak mohlo byť výkladnou skriňou mesta aj krajiny. V realite však trvalo dlhé roky, kým sa zlepšil čo i len katastrofálny stav vozovky na ulici Staré Grunty, no bez toho, aby sa opravili chodníky či vybudovala cyklotrasa. V tomto kontexte je uvažovanie o masívnejších zmenách bezpredmetné.
V budúcnosti sa to však bude musieť zmeniť, ak sa chce Bratislava pozicionovať ako medzinárodné inovatívne centrum s kvalitnými podmienkami pre štúdium aj vedu. K tomu nepochybne patrí aj vysoká úroveň prostredia, v ktorom sa veda a nové myšlienky rozvíjajú, čo zahŕňa široké portfólio tém od dobrej úrovne architektúry, cez kvalitu chodníkov, dostupnosť športovísk, až po možnosti rekreácie v prírode. Vo všetkých týchto otázkach majú Staré Grunty a Mlynská dolina nevyužitý potenciál. A ten treba využiť.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre