Author photoAdrian Gubčo 18.09.2019 10:30

ESET predstavuje prvé detaily o svojom kampuse

Že sa spoločnosť ESET pripravuje na výstavbu svojho nového sídla na Patrónke, je známe už dlho. Až doteraz však neboli známe žiadne detaily o príprave projektu, ktorý môže prispieť k zmene Bratislavy na centrum inovácií a výskumu v oblasti IT. Prvé informácie predstavila spoločnosť počas dnešného tlačového mítingu.

Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11

Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11

Spoločnosť získala areál niekdajšej Vojenskej nemocnice v roku 2017 so zámerom pretvoriť ho na komplexnú zónu s kanceláriami, výskumnými kapacitami aj podpornou infraštruktúrou tak, aby vznikol kampus, porovnateľný s obdobnými vzormi v zahraničí, napríklad v USA. „Areál na Patrónke sme od začiatku považovali za úžasné miesto pre budúce sídlo a vedecko-výskumné centrum našej spoločnosti, a preto sme začali nad ním uvažovať aj v širšej perspektíve,“ hovorí prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka.

Cieľom takéhoto uvažovania nie je len vznik reprezentatívneho sídla, ale aj miesta, ktoré bude priťahovať ľudí, aby tu pracovali aj trávili svoj voľný čas. Kampus bude podľa ESETu nástrojom udržania talentu a motivácie ľudí, aby ostali žiť v Bratislave, ako aj akýmsi „ekosystémom“, ktorý prepojí pracovné a prírodné prostredie.

Toto prostredie by malo byť podľa predstáv spoločnosti atraktívne pre popredné technologické firmy, ktoré by sa tu mali prepájať s technicky zameranými školami. Tie tu budú mať k dispozícii prenajímateľný kancelársky priestor, ktorý sa pridá k sídlu ESETu a ku globálnemu vedecko-výskumnému pracovisku firmy. Vzniknúť by tu mal aj inkubátor pre startupy.

Firma deklaruje, že výstavbou nového kampusu dôjde k zlepšeniu spolupráce s vysokými školami, ako aj k lepšiemu prepojeniu výučby s praxou. Aby bol podporený lepší kontakt s univerzitou, ESET uvažuje o zlepšení dopravy medzi kampusom a školami v Mlynskej doline, ako aj nad výstavbou ubytovania pre študentov na princípe co-livingu.

Pre verejnosť by mal projekt takisto priniesť viaceré benefity: vznikne tu rozsiahla občianska vybavenosť, kam patrí jedáleň, kaviarne, reštaurácie alebo obchody, škôlka, ale aj športová infraštruktúra (napríklad telocvičňa) alebo auditórium. Časť z týchto priestorov bude prístupná aj širokej verejnosti. Tá pravdepodobne ocení rozšírenie parkovacích kapacít, ktoré budú počas víkendov otovrené pre návštevníkov Železnej studienky. V areáli nového kampusu vznikne aj niekoľko apartmánov pre zamestnancov firmy.

Naostatok, ESET avizuje, že celý kampus bude založený na princípe ekológie a udržateľnosti, ako aj biofílie – t.j. na prepojení pracovísk s prírodou. Ekologické riešenia má podporiť preferovaný spôsob dopravy do práce v podobe verejnej dopravy alebo cyklodopravy, ale najmä železničnej dopravy, pričom ESET už v tomto smere údajne rokuje so ŽSSK.

 

Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11

 

Spoločnosť sa netají vysokými ambíciami ani pri voľbe architektonickej kancelárie, ktorá by mala mať najmä úlohu koncepčného architekta. Momentálne prebiehajú prípravy pre vyhlásenie ideovej architektonickej súťaže.

„Túto formu súťaže sme zvolili preto, lebo ide o jedinečný a zároveň nesmierne komplexný projekt,“ vysvetľuje design manager Ján Baška zo spoločnosti InFlow, ktorá zastrešuje pre ESET oblasť development managementu. „Skúsenosti nám ukazujú, že štandardná forma architektonickej súťaže vie len v malej miere eliminovať riziká, ktoré táto komplexnosť zadania prináša. Práve preto nebude výsledkom súťaže finálny dizajn, ale najvhodnejší partner pre realizáciu tejto vízie.“

ESET pôvodne analyzoval prácu až 270 kancelárií z 26 krajín, pričom postupne toto číslo znížil na 30, až nakoniec na 10, s ktorými absolvoval aj osobné stretnutia. Z tejto desiatky vyberie trojicu, medzi ktorou sa bude rozhodovať o finálnom výbere architekta. Najdôležitejšími kritériami výberu boli doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy, inovačné centrá, moderné bývanie a najnovšie trendy v pracovnom prostredí, ale aj dostatočná veľkosť štúdia a kapacity.

„V najbližších dňoch oslovíme tri ateliéry, ktoré by do konca tohto roka mali spracovať ideový návrh urbanisticko-architektonického riešenia, ako by k lokalite pristúpili. Na základe toho si chceme vybrať dlhodobého partnera, s ktorým bude tento projekt vznikať,“ hovorí Ján Baška. Prvé ideové návrhy by tak mali byť známe už čoskoro, hoci ESET predbežne počíta s plným dokončením projektu okolo roku 2026.

 

Odhadovaný harmonogram prípravy projektu. Zdroj: ESET

 

Sľuby ESETu znejú bombasticky a na Bratislavu takmer až nereálne, ľudia spojení s touto najznámejšou domácou globálnou spoločnosťou však už majú na konte niekoľko realizácii, ktoré nasvedčujú tomu, že sú ochotní investovať do kvalitných riešení. Ak niečo podobné vznikne aj na Patrónke, pôjde o „gamechanger“ pre Hlavné mesto Slovenska.  

Metropola totiž výrazne trpí na nedostatok špičkových vedecko-výskumných pracovísk a uplatnenia pre talentovaných odborníkov, ktorí potom uprednostňujú pozície v zahraničí. Spoločnosť si je dobre vedomá, že títo inovatívni experti sú základom pre jej ďalší úspech a rozvoj, a preto sa snaží vykonať kroky, ktoré povedú k ich udržaniu. Preto má vzniknúť komplexný kampus, pokrývajúci základné potreby pracovníkov.

Kombinácia prítomnosti kvalitných profesionálov a priestoru pre ich ďaší rast vytvára potenciál pre vznik nových riešení či technológií, čo následne prispieva do ekonomiky. Dôležité je, že prenájom bude určený najmä pre domácich aktérov, prípadné zisky tak nebudú odliate do zahraničia. Príkladom je samotný ESET, ktorý patrí k výrazným prispievateľom do národnej ekonomiky. Čo tak bude prípadný úspech pri tvorbe nového kampusu znamenať pre Bratislavu?  

Metropola jednoznačne získa výraznú bázu pre ďalší rozvoj odvetví s vysokou pridanou hodnotou, bude atraktívnejším miestom pre život aj pre talentovaných odborníkov a mladých ľudí a zmení svoj imidž smerom k modernému a dopredu hľadiacemu mestu. V neposlednom rade, je veľmi pravdepodobné, že získa aj architektonický príťažlivý, možno až ikonický areál, ktorý bude jedným zo symbolov novej Bratislavy.

Tieto benefity považujem za reálne, preto sa pozerám na vývoj projektu s mimoriadnymi očakávaniami. Už čoskoro sa ukáže, či sa Hlavné mesto Slovenska skutočne stane metropolou 21. storočia, ktorá je nielen prijímateľom, ale aj zdrojom inovácií a pokroku.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11
  • Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11
  • Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11
  • Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11
  • Staršia ideová predstava kampusu. Zdroj: A11

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube