Author photoAdrian Gubčo 07.12.2023 18:37

Zlá doba pre kľúčový projekt. ESET pripravuje centrálu v štáte, ktorý ho napáda

Spoločnosť ESET patrí k elitným slovenským firmám, ktorým sa podarilo preraziť na globálnom trhu. Úspešná korporácia dnes pripravuje v Bratislave svoje veľkorysé sídlo, ktoré má byť spojené s vývojovými kapacitami. Vedenie ESETu sa však netají svojou nervozitou z rétoriky politických špičiek. Ohrozí to dôležitý zámer?

Zdroj: ESET

Zdroj: ESET

Projekt obrovských rozmerov

ESET patrí k najvýznamnejším svetovým dodávateľom antivírusového softvéru. Z pôvodne malej bratislavskej firmy sa stala globálna spoločnosť so stámiliónovou hodnotou, ktorá zamestnáva veľké množstvo špičkových expertov v oblasti IT. Pobočky a vývojové centrá má okrem Slovenska v Česku, Poľsku, Rumunsku, vo Veľkej Británii, USA, Kanade, Argentíne a Singapure.

Pre niekoľkými rokmi sa rastúca spoločnosť rozhodla pre strategický zámer v podobe vybudovania vlastnej globálnej centrály v Bratislave. Umiestniť ju chce v areáli niekdajšej Vojenskej nemocnice na Patrónke, neďaleko rekreačného areálu Železná studnička. Nemalú sumu firma zaplatila už za pozemky – 26,2 milióna eur. Eminentný záujem na vzniku mimoriadneho projektu ukázala aj potom.

Investor zorganizoval medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorej sa zúčastnili viaceré obrovské mená svetovej architektúry. Najlepší návrh napokon pripravil jeden z najslávnejších architektov súčasnosti, dánsky architekt Bjarke Ingels so svojou kanceláriou Bjarke Ingels Group – BIG.

Galéria

  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET

BIG navrhol mohutný kancelársko-výskumný komplex, ktorý však má pôsobiť „komunitne“, vytvárať rozsiahly verejný priestor a prepájať pracoviská s blízkym prírodným prostredím. Vytvoril preto súbor pavilónov, ktoré sú permeabilné, vytvárajú štruktúru uličiek a námestí, majú atraktívnu mierku a poskytujú vysokú technologickú úroveň. Okrem miest pre prácu vzniknú aj zariadenia služieb pre zamestnancov i návštevníkov. Výsledkom má byť vznik „Sillicon Village“.

Benefitovať z neho má aj verejnosť. K vybavenosti bude patriť eventová hala, multifunkčná športová hala, galéria alebo cyklohub. Investor chce podporiť rozvoj mobility, preto sa hovorí o zriadení, resp. modernizácii železničnej zastávky v blízkosti kampusu. Prístupný bude aj rozsiahly park s dodatočnými rekreačnými prvkami a mobiliárom.

Projekt je dnes v štádiu prípravy. „Projektový tím naďalej pracuje na príprave dokumentácie pre územné konanie,“ približuje Peter Blažečka, Public Relations Manager ESET pre Slovensko. „Získali sme stanovisko Mesta Bratislava k Investičnému zámeru a sme v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).“

Okrem toho sú viditeľné aj prvé práce v podobe asanácie starej nemocnice, ktorá bola dlhšie opustená. „Prebiehajúce búracie práce idú podľa plánu a v prvej polovici budúceho roka by mali byť ukončené,“ hovorí Blažečka. „Úzko spolupracujeme aj s dotknutými správcami sietí na príprave územia a zároveň zlepšení kvality technickej infraštruktúry v jej okolí.“ Firma sa tak vytvára priestor pre výstavbu, ktorá by v ideálnom prípade mohla začať v roku 2025.

 

Nový kampus bude obsahovať kancelárie aj verejné funkcie. Zdroj: ESET / EIA

 

Hrozí riziko odchodu?

Výstavbu projektu však v tomto prípade neovplyvňuje len rýchlosť povoľovacieho procesu alebo ekonomická kondícia investora. ESET si v posledných rokoch vyslúžil v určitých kruhoch nálepku „kontroverznej“ firmy. Súvisí to pravdepodobne s filantropickými aktivitami jedného z jej zakladateľov, Miroslava Trnku, ktorý podporuje Nadáciu Zastavme korupciu.

Nadácii sa podarilo úspešne poukázať na viaceré korupčné kauzy a prispieť k ich vyšetreniu. Keďže ide o politické kauzy, dotknutí, ich blízki a podporovatelia začali útočiť na Trnku, jeho rodinu aj na celú spoločnosť. Intenzita atakov dosiahla takú úroveň, že sa M. Trnka rozhodol odsťahovať do Prahy.

ESET na Slovensku nateraz zostal. Treba však pripomenúť vyjadrenie Trnku pre denník SME z decembra minulého roka, keď naznačil, že ovládnutie štátu politikmi súčasnej vládnej strany povedie k prehodnoteniu zotrvania v krajine. „Mňa osobne najviac trápi nestabilná politická situácia a útoky politikov,“ hovoril vtedy. „Môžete svoj biznis robiť najlepšie, ako viete, ale ak proti vám začnú bojovať štáty a chcú vás zničiť, je ťažké tomu odolať.“

Nanešťastie sa nezdá, že by sa zmenou vlády rétorika zjemnila, práve naopak. ESET tak ostáva aj naďalej v hľadáčiku politikov, čo firmu, ktorá zamestnáva stovky telentovaných ľudí a platí obrovské dane, prirodzene demotivuje. Dávnejšie sa objavili informácie, že o vznik centrály spoločnosti majú záujem aj v susedných krajinách.

Investor nateraz ukľudňuje, že sa sťahovať nechystá. „Spoločnosť ESET je pôvodom slovenská, svoje príjmy zdaňuje na Slovensku, jej majitelia sú občania Slovenska a naďalej chceme pôsobiť a mať svoje hlavné sídlo na Slovensku. Práve investícia do nášho nového sídla ESET Campus je toho dôkazom,“ zhŕňa Peter Blažečka. Napriek tomu je súčasný prístup politických špičiek neprípustný.

 

Projekt ESET Campus môže mať mimoriadne prínosy pre celú slovenskú metropolu. Zdroj: ESET

 

Bratislava (a Slovensko) potrebuje šikovných

Fakt, že vyjadrenia politikov z krajiny vyhnali niektorých z najvýznamnejších podnikateľov, zamestnávateľov a vo všeobecnosti šikovných ľudí a tvorcov hodnôt, je katastrofálnou správou o stave politiky i štátu. Ak je niečo takéto nielenže akceptované, ale dokonca aj podporované, znamená to len jediné – dotyčným absolútne nezáleží na budúcnosti ani na spoločenskom blahu.

Štáty a mestá na celom svete bojujú o talent. V súčasnom globalizovanom a prepojenom svete, kde je možné akékoľvek tovary relatívne lacno a rýchlo prepravovať po celej planéte, je jedinou trvalou hodnotou ľudský kapitál. Rast každej firmy závisí od úrovne zamestnancov a tie popredné spoločnosti sa na vrchol dostali nielen kvôli genialite zakladateľov, ale aj schopnosti pritiahnuť najšikovnejších pracovníkov.

To isté platí o mestách a celých krajinách. New York, Londýn, Paríž, San Francisco, Berlín, Kodaň, Singapur a ďalšie globálne ekonomické metropoly toto vedia, rovnako ako štáty, v ktorých sa nachádzajú. Svoje bohatstvo a úroveň dosiahli vďaka tomu, že dokázali prilákať a udržať najlepších, ktorí v nich naplno rozvinuli svoj potenciál. V ideálnom prípade si efektom snehovej gule vybudovali povesť skvelých miest pre prácu, podnikanie i život.

Keď však na Slovensku v dôsledku akéhosi úkazu vznikne skutočne príťažlivá firma, odpoveďou sú útoky neschopných. O celej krajine to vysiela veľmi negatívny obraz navonok aj dovnútra. Zahraniční investori pochopia, že tu nemajú čo robiť, kým domáci talent žije vo vedomí, že ho nikto vhodne neocení. Bohužiaľ, trpí tým aj Bratislava, ktorá je poslednou hrádzou voči odlivu mozgov.

ESET nateraz sľubuje, že nikam neodchádza a pokračuje v príprave projektu, okolo ktorého sa bude koncentrovať špičkový ľudský kapitál. V kreatívnom prostredí nového kampusu môžu vyrásť noví lídri, ktorí si založia vlastné úspešné firmy a budú ďalej prispievať daňami aj dobrým menom k rozvoju mesta a krajiny. Nesmie ich však vyhnať celková blbá nálada, živená jedovatými a mocibažnými politikmi.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube