Mlynské Nivy sa po revolúcii vyformovali ako jedna z prvých bratislavských administratívnych zón. Už na prelome minulého a tohto storočia tu začali vznikať kancelárske budovy a bizniscentrá, ktoré sa stali domovom postupne prichádzajúcich zahraničných firiem. Medzičasom sú tieto objekty obstarožné, preto ich majitelia menia na atraktívnejšie funkcie – najmä bývanie.
Rozvoj Mlynských Nív ako kancelárskej lokality sa začal ešte v 90-tych rokoch minulého storočia. Predtým dominujúca výroba začala ustupovať, čo využili investori pre rozvoj dovtedy nedostatočných administratívnych kapacít. K významným projektom v tomto smere patrila séria Bratislava Business Center popri Prievozskej a Plynárenskej ulici. Realizovali ich vtedy ešte nové spoločnosti HB Reavis a Immocap.
Jedným z týchto projektov bolo aj Bratislava Business Center III od Immocapu. Jednoduchá päťpodlažná budova od Immocapu bola dokončená v roku 1999. Ponúkla 3-tisíc metrov štvorcových metrov prenajímateľných plôch a počas viac ako dvoch desaťročí existencie sa tu vystriedal veľký počet nájomcov vrátane kliniky, fitnesscentra, IT spoločností a i.
Napriek tomu je budova dnes už zastaraná a nedosahuje štandard súčasných bizniscentier. Záujem o tento typ nehnuteľností je nízky, čo vytvára pre majiteľov problém. Súčasným vlastníkom je spoločnosť ABCDEF a.s., za ktorou stoji Martin Vízner. Spomínaný bol v súvislosti s kauzou Mýtnik ako spolupracovník kontroverzného IT podnikateľa Michala Suchobu. V budove napokon sídlila aj spoločnosť QSBW, ktorá podľa portálu Aktuality.sk získala podozrivé štátne zákazky.
V každom prípade, dnes sa pripravuje zmena budovy na bytový dom. V zmysle projektu majú byť na úrovni prvého nadzemného podlažia vstupné priestory, byty a nebytové priestory z dôvodu nepriaznivých podmienok z hľadiska svetlotechniky. Na druhom až piatom podlaží majú byť byty a opäť aj nebytové priestory kvôli svetlu. Na ustúpenom šiestom podlaží bude výlez na strechu a technické priestory. Vo výsledku tu bude 29 bytov a 15 nebytových priestorov.
Počet parkovacích miest bude 47, pričom podľa normy by postačovalo 33. Umiestnené budú na teréne v rámci areálu projektu. Vzniknú má aj 47 stojísk pre bicykle. Vjazd do areálu bude vedený cez chodník, ktorý bude na rovnakej výškovej úrovni ako okolité chodníky.
Architektonické riešenie spracúva kancelária architekta Eugena Kullmana. Ide o renomovaného autora viacerých interiérov alebo rodinných domov. Rekonštrukcia kancelárskeho objektu na Prievozskej by mala byť jedným z najväčších projektov ateliéru. Aktuálne vizualizácie zatiaľ dostupné nie sú.
Zámer má aktuálne vydané kladné záväzné stanovisko zo strany Magistrátu Hlavného mesta. Projekt je tak v súlade s Územným plánom. Investor sa teraz môže posunúť na územné a stavebné konanie, ktoré bude ukončené najskôr na budúci rok. Realizáciu tak možno očakávať medzi rokmi 2025-2027.
Premena kancelárskej budovy na Prievozskej sa zaradí do radu transformačných projektov, ktoré sa aktuálne budujú alebo pripravujú vo viacerých kútoch Bratislavy. Významný zámer by sa mal realizovať aj v priamom susedstve BBC III – rekonštrukcia a dostavba sa očakáva v prípade bývalého BBC IV, známom charakteristickým kruhovým najvyšším podlažím. Budova, dnes označovaná ako Pressburg Tower, bude doplnená o novú bytovku v podobnej mierke.
Popri tomto zámere možno spomenúť rekonštrukciu bývalej budovy Henkelu na Jégého ulici pod názvom Záhradnícka 91. Spoločnosť Immocap tu pripravuje nové byty, pričom predaj sa zatiaľ črtá ako mimoriadne úspešný. O obdobných projektoch sa hovorí aj v Starom Meste, Petržalke či Ružinove.
Ide v podstate o prirodzený proces, odzrkadľujúci meniace sa potreby mestskej spoločnosti. Kým v minulosti bolo potrebné vytvoriť nové kancelárske kapacity, čo sa odrazilo na prestvbe viacerých domov najmä v centre mesta, v súčasnosti sa trend obracia. Pracoviská sa medzičasom koncentrujú v supermoderných kancelárskych kampusoch v niekoľkých koncentrovaných lokalitách.
Mlynské Nivy sú v tomto smere špecifické. Administratíva si tu aj naďalej udrží silné postavenie. Popritom tu ale budú v najbližších rokoch a desaťročiach pribúdať rezidenčné a polyfunkčné zámery. Lokalita sa má premeniť na vzorový príklad súčasnej štvrte krátkych vzdialeností, kde budú všetky potreby dostupné do 15 minút pešo. Posilnenie rezidenčnej zložky je v tomto smere pozitívnym krokom.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre