Obnove historickej budovy predchádzal ničivý požiar. V snahe zachovať toto architektonické dedičstvo sa majitelia susedných objektov rozhodli pre jej kúpu a následné sprístupnenie verejnosti v podobe apartmánov a komunitného centra. Vďaka obnove vzdušné interiéry s minimalistickým dizajnom zvýrazňujú krásu pôvodných materiálov a detailov. Projekt Guesthouse50 sa nachádza v Luxembursku, podobný projekt však má aj Slovensko, dokonca ocenený cenou CE ZA AR.
Výstavba meštianskych domov sa v rôznych kútoch Európy spája predovšetkým s obdobím humanizmu a renesancie. Postupné šírenie týchto myšlienok v európskom prostredí malo za následok odlišné časové etapy, keď k výstavbe meštianskych domov a inej renesančnej architektúry dochádzalo v jednotlivých krajinách. Hlavným účelom týchto stavieb bolo zabezpečiť bývanie pre obyvateľov, ktorí žili a pracovali v mestách, najmä obchodníkov a nižšiu šľachtu.
Meštianske domy boli typické svojou viacpodlažnou štruktúrou, ktorá umožňovala efektívne využitie obmedzeného mestského priestoru. Okrem praktickej funkcie mali tieto stavby aj reprezentatívnu úlohu, keďže odrážali spoločenské postavenie ich majiteľov. Na Slovensku táto architektúra dodnes tvorí významnú súčasť väčšiny miest, obzvlášť ich historických jadier a širšieho okolia historických centier. Ich výstavba napokon prekonala obdobie svojho vzniku a našla uplatnenie aj v neskorších storočiach.
Práve vďaka svojej polohe a vysokej architektonickej hodnote sú meštianske domy dodnes využívané na rôzne účely – od obchodných prevádzok cez kancelárske priestory až po bývanie. Výnimkou nie je ani ich využitie na prechodné bývanie či komunitné priestory. Prevádzky sídliace v obdobných objektoch sa môžu pochváliť výnimočným geniom loci, čo miestny aj návštevníci z rôznych kútov sveta rozhodne ocenia.
Jedným z takýchto prípadov je aj Guesthouse50, ktorý sa nachádza v meste Luxemburg, len 10 minút jazdy električkou od hlavnej železničnej stanice. Objekt, slúžiaci ako komunitné centrum a apartmánový dom, bol postavený na sklonku 19. storočia a v roku 2012 len tak-tak prežil ničivý požiar.
Práve ten zároveň odštartoval jeho renováciu, ktorá neskôr viedla k vzniku jedinečných vnútorných priestorov. „Našťastie, majitelia susedných objektov uznali jeho hodnotu a rozhodli sa ho odkúpiť, aby tak zabránili jeho zničeniu,“ približujú okolnosti architekti zo štúdia Kaell architecten, ktorí stoja za projektom obnovy meštianskeho domu.
Dôležitou súčasťou rekonštrukcie bolo odhalenie pôvodných stavebných štruktúr a materiálov. Po odstránení neskorších stavebných nánosov, tapiet či kobercov sa architekti prepracovali k pôvodným dreveným trámom, pieskovcovým povrchovým úpravám stien či zachovaným klenbám. Obnovu objektu, okrem jeho nových majiteľov, podporili aj luxemburské orgány na ochranu kultúrneho dedičstva INPA.
Guesthouse50 dnes okrem prechodného ubytovania ponúka aj priestory na jógu či iné cvičenia, organizuje výstavy a slúži ako coworkingové centrum. Dom sa rozprestiera na štyroch nadzemných podlažiach. K objektu navyše prislúcha zadné nádvorie a novopostavený ateliér. Každý z apartmánov s rozlohou 35 m² je vhodný pre jednu až dve osoby a pozostáva z jednoduchej, ale útulnej obývacej izby, malej kuchyne s jedálenským kútom, spálne s manželskou posteľou a kúpeľne.
Z materiálového hľadiska sa interiér všetkých miestností nesie v minimalistickom duchu. Príznačné je použitie svetlých a neutrálnych farebných tónov a prírodných textúr. Zariadenie izieb, rovnako ako nábytok v spoločenských priestoroch, bolo vybrané s cieľom nepútať na seba prílišnú pozornosť a nechať tak vyniknúť jedinečné vnútorné priestory meštianskeho domu.
Projekt Guesthouse je ukážkovým príkladom toho, ako možno historickým budovám a priestorom znovu prinavrátiť ich zašlú slávu. Za obdobným zážitkom však nemusíte chodiť až do Luxemburska. Unikátne ubytovacie priestory v historickom objekte, vytvorené pod taktovkou uznávaného architektonického štúdia, nájdete aj na Slovensku. Apartmány v Rožňavskom kláštore tento rok dokonca ako jediný mimobratislavský projekt bodoval v rámci ocenenia CE ZA AR 2024, čo svedčí o jeho vysokej kvalite.
Citlivú a úctivú obnovu priestorov malo, okrem miestneho združenia, na starosti aj známe architektonické štúdio Sadovsky & Architects. „Jej cieľom bolo zachovať historickú hodnotu a zároveň vytvoriť priestory, ktoré spĺňajú aktuálne potreby ubytovania. Náš návrh je minimalistický, zdôrazňuje estetiku a atmosféru kláštora. Zdôraznili sme tiež použitie lokálnych tradičných materiálov,“ približujú svoj zámer architekti.
Rovnako ako v prípade projektu Guesthouse, aj renovácia priestorov kláštora podčiarkla už aj tak silný genius loci objektu. Jednoduché, čisté a nenútené zásahy do priestorov boli vykonané s cieľom podporiť novú funkčnú náplň bez výrazného zásahu do už existujúcej architektúry.
(Kaell architecten, urlaubsarchitektur, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac