Paliatívna medicína, zameraná na deti s nevyliečiteľnými chorobami, je v mnohých európskych krajinách na skutočne špičkovej úrovni. V našej oblasti však stále nedostáva dostatočnú pozornosť. Zmení to brnenský projekt Dům pro Julii, ktorý poskytuje rodinám s deťmi útočisko v najťažších chvíľach.
Výstavba prvého detského hospica v Česku sa spája so smutným príbehom malej Julky, ktorej bola tesne po narodení potvrdená pneumokoková infekcia. „Sedíte v nepohodlnej miestnosti, v hlave máte tisíc otázok, máte pocit, že sa svet zastavil, ale okrem partnera nie je nikoho, s kým by ste sa mohli porozprávať alebo o tom mlčať. Oddelenie, ktoré funguje bezchybne vo vypätých, život ohrozujúcich prípadoch, nie je absolútne pripravené na komunikáciu, pomoc rodinným príslušníkom, ktorí sa často ťažko orientujú v kritickej situácii, v ktorej sa náhle ocitnú,“ popisuje Petra Trnková, matka nebohej Julky.
O výstavbe hospica, ktorý nesie názov práve po jej zosnulej dcérke, hovorí ako o nádeji pre tých, ktorí sa ocitli v podobnej situácii. Pre tých, ktorí sa dlhodobo starajú a potrebujú si na chvíľu oddýchnuť. „Predstavujem si, aké iné by to bolo, keby sme mohli stráviť posledných pár dní v zariadení, ktoré by nám ako rodine poskytlo potrebné vybavenie a zázemie. Nielen pre nás, rodičov, ale aj pre súrodencov, tetu a starých rodičov. Predstavujem si, o koľko jednoduchšie by to vtedy bolo,“ tvrdí.
Založeniu samostatného subjektu Dům pro Julii a následnej výstavbe objektu predchádzala verejná zbierka, vyhlásená v roku 2017. Prostriedky zo zbierky Nadačného fondu ZERAFA boli postupne použité na pokrytie nákladov spojených s vypracovaním architektonickej štúdie, projektovej a realizačnej dokumentácie, a tiež na autorský dozor nad realizáciou.
Pozemok na výstavbu objektu bol vybraný v roku 2018. Dům pro Julii sa nachádza v pokojnej časti Brna, v lokalite Kociánka. Architektonickú štúdiu krátko na to vypracoval český ateliér Čtyřsten. Stavebné povolenie na stavbu bolo vydané koncom roka 2021. V rovnakom roku sa investorom celej stavby stalo mesto Brno. Podľa Davida Grunda, brnenského radného pre investície, sa mestu na výstavbu detského hospica podarilo získať približne 90 miliónov českých korún z európskych zdrojov. Zvyšné náklady pokrylo mesto z vlastného rozpočtu. Stavba stála vo výsledku takmer 185 miliónov českých korún.
„Je to útočisko, miesto, kde môžete prežívať najťažšie chvíle, nájsť pokoj a vyrovnať sa s osudom. Priestor na úľavu, vzájomnú podporu a samotu, keď to najviac potrebujete. Miesto, ktoré tu nebolo, a napriek tomu je potrebné ako soľ,“ povedali o projekte jeho autori. Dům pro Julii svojim klientom ponúka komplexnú lekársku, sociálnu, terapeutickú, psychoterapeutickú a duchovnú pomoc.
Podľa ich vlastných slov sa do dizajnu snažili dostať pocity vnútorného pokoja, vyrovnanosti, pokory a harmónie. Celý objekt bol zasadený do prírodného prostredia a mierneho svahu. Disponuje chráneným vnútorným átriom so vzrastlými stromami, a vyhliadkovým chodníkom vedúcim k miestu na rozjímanie na vrchole svahu.
Celá budova má tri podlažia, pričom najnižšie z nich je čiastočne zapustené do terénu. Nachádzajú sa v nej kancelárske priestory, zázemie pre zamestnancov a sklady. Hlavné podlažie objektu tvoria detské izby orientované do vnútorného átria, verejná časť, zdravotná a rehabilitačná časť, a apartmán poslednej rozlúčky.
„Hlavná spoločenská miestnosť je pomyselne rozdelená na dve časti. Prednú sme navrhli ako verejnú zónu pre návštevy rodiny a priateľov. Priestor druhej časti bude slúžiť ako spoločenská miestnosť pre ubytované rodiny s miestom na hranie detí,“ tvrdia architekti.
Ďalšie podlažie je venované rodičom, a od zvyšku hospicovej prevádzky je oddelené zámerne. V každej z izieb s týmto účelom sa nachádza spacia časť, dostatok úložného priestoru a menšia kúpeľňa. Zároveň je z každej z nich prístup na terasu s výhľadom na okolitý park. Prvý detský hospic v Česku disponuje desiatimi detskými izbami, ktoré sú prispôsobené deťom rôzneho veku.
„Vízia sa stala skutočnosťou. Je to vďaka úspešnej spolupráci s mestom Brno a ďalšími podporovateľmi. Bez darcov nemôžeme pomôcť. Česká legislatíva v súčasnosti neuznáva detský hospic, a preto musíme za zdravotnú starostlivosť pre deti v našom zariadení platiť predovšetkým z finančných darov od verejnosti,“ doplnila riaditeľka Vernerová. Dům pro Julii sa po dokončení stal jedným z priekopníkov detskej paliatívnej starostlivosti v Česku. Prvých klientov bude môcť prijať v auguste tohto roku.
(archiweb, Dům pro Julii, Čtyřsten, idnes.cz, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac