Račianska a Jurská ulica v bratislavskej Rači patria medzi miesta, ktoré počas prívalových dažďov opakovane trápia rozsiahle záplavy. Príčinou je hromadenie materiálu z verejných priestranstiev, čím sa trasa dažďovej vody stáva nepriechodnou. Mesto sa rozhodlo konať a predísť tak ďalšej škode spôsobenej výkyvom počasia.
Problém zaplavenia spomínaných ulíc spôsobujú nánosy sedimentov v pôvodných odvodňovacích kanáloch, ktoré bránia efektívnemu odvádzaniu dažďovej vody. Metropola však v spolupráci s viacerými organizáciami podnikla kroky na odstránenie hlavnej príčiny problému a plánuje ďalšie opatrenia, ktoré by mali zabezpečiť, aby sa situácia v budúcnosti nezopakovala.
„Kľúčovú úlohu zohráva Gaštanový kanál, ktorý je prepojený so sieťou potokov a kanálov vybudovaných ešte v 70. rokoch," objasnil primátor Bratislavy, Matúš Vallo.
Na sociálnych sieťach primátora Matúša Valla tak mesto priblížilo proces odstraňovania zahlteného kanála. Spolu s tímom sa podarilo odstrániť približne 600 ton naplaveného materiálu z retenčných šácht a pôvodných tunelových kanálov. Vyčistenie by malo predchádzať masívnemu zatopeniu spomínaných ulíc, ktoré sú jednými z hlavných dopravných aj verejných tepien Bratislavy.
Podľa tlačovej agentúry TASR, sa má v nasledujúcom období pristúpiť aj k vyčisteniu povrchovej časti kanála a zapracovať aj na obnove jeho prítokov. „Pozemky, ktorými vody pretekajú, patria rôznym správcovským subjektom, práve preto je vzájomná spolupráca obzvlášť dôležitá," objasňuje situáciu Vallo. Samotné riešenie problému si vyžadovalo spoluprácu hlavného mesta s mestskou časťou Rača, s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou a Slovenským vodohospodárskym podnikom.
Primátor zároveň pripomenul, že ide o jednu z aktivít, ktorými sa samospráva snaží reagovať na čoraz väčšie výzvy spojené s prívalovými dažďami. Podľa TASR, v súlade s Klimatickým plánom pokračuje v realizácii vodozádržných opatrení, ako sú budovanie zelených ostrovčekov, výsadba zelene či inštalácia retenčných nádrží pri mestských budovách.
Matúš Vallo taktiež ozrejmil, že zvýšená pozornosť sa v najbližšej dobe bude venovať aj obnove infraštruktúry a zdôrazní sa aj pravidelná údržba kanalizačný vpustov. Čistenie tak obnáša správu 11.000 kanalizačných vpustov minimálne raz ročne naprieč celou Bratislavou.
Minuloročné septembrové dažde priniesli záplavy Bratislavy riekou Dunaj. Povodeň, ktorú možno považovať za jednu z tých silnejších, ukázala nielen na nedostatky v kontexte vyliatia korýt riek, ale aj prívalových dažďov. Napriek tomu, že mesto konalo a využilo protipovodňové zábrany ešte pred kulmináciou hladiny rieky, viaceré ulice aj objekty sa poškodeniu nevyhli. Extrémne počasie, akým sú aj intenzívne dažde, nabádajú k vnímavejšiemu prístupu k plánovaniu podôb nábrežných oblastí, vrátane stavieb.
Nielen dlhodobé a náročné dažde, ale aj vyliatie Dunaja však patria k životu mesta, preto obyvateľom aj mestským častiam nezostáva nič iné, ako sa na zmeny počasia pripraviť. So zhoršujúcou sa klimatickou situáciou budú aj podobné zmeny metropoly častejšie, čo zasahuje verejné priestory, aj výstavbu v okolí vodného toku.
„Na pravom brehu sa pripravuje Nové Lido od JTRE a Southbank od Penta Real Estate, na ľavom pokračovanie River Parku od JTRE a Cresco Real Estate a výhľadovo aj urbanizácia Zimného prístavu. Tieto plány súvisia so záujmom verejnosti o bývanie či trávenie voľného času v nábrežných lokalitách. Taktiež rastie tlak na revitalizáciu nábreží a lepšie zapojenie do života mesta,” pripomína Adrian Gubčo, zakladateľ YIM.BA.
Odstránenie stovák ton sedimentov z Gaštanového kanála predstavuje významný krok k riešeniu dlhodobého problému zaplavovania Račianskej ulice. Mesto však nekončí len pri tejto jednorazovej akcii – v súlade s Klimatickým plánom pokračuje v budovaní systémových riešení na zvládanie dažďových vôd. Pravidelná údržba infraštruktúry, výsadba zelene a vodozádržné opatrenia by mali v budúcnosti znížiť riziko extrémnych záplav a zvýšiť odolnosť Bratislavy voči dopadom klimatických zmien. Inšpiráciou by nám mohli byť aj neďaleké metropoly v zahraničí.
Ilustračný titulný záber: www.zdronu.sk
(TASR, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac