Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.
Werkstatte Wattens je medzinárodné obchodné a kreatívne centrum pre zakladateľov firiem, startupy či poskytovateľov rôznych služieb, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na technológie, inovácie a udržateľný rast. Priestory centra sa rozprestierajú na viac ako 7.000 metroch štvorcových, v ktorých sa nachádza spoločný pracovný priestor, tímové kancelárie, výrobné priestory aj laboratóriá na individuálne využitie.
Budova, v ktorej centrum sídli, nesie typické prvky ranej priemyselnej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia. Jej rekonštrukcia prebiehala v dvoch fázach. Za návrhom oboch stojí rakúske architektonické štúdio obermoser+partner architekten.
V prvej fáze sa architekti zamerali predovšetkým na odhalenie pôvodných konštrukcií aj samotných priestorov, ktoré v priebehu rokov už dávno stratili svoju pôvodnú jasnú priestorovú a architektonickú štruktúru. Zároveň bol súčasťou prestavby aj návrh nových konštrukcií, ktoré mali byť jasne odlíšené od zachovaných častí budovy.
Počas rekonštrukcie boli do pôvodného stavu vrátené podlahy, steny, stropy a značná časť nákladov putovala aj do rekonštrukcie oceľového schodiska. Aby sa podporil priemyselný charakter budovy a zároveň aj niekdajšie otvorené pôdorysné členenie, architekti navrhli jednotlivé priestory oddeliť veľkorozmernými presklenými stenami. Práve tie svojou subtílnou konštrukciou podporujú ľahkosť priestorov aj priemyselný charakter budovy.
S cieľom vytvorenia o čosi príjemnejšieho pracovného priestoru, všetky kancelárske jednotky disponujú menším boxom, obloženým dubovými panelmi. Vďaka kontrastu medzi pôvodnou surovou architektúrou a minimalisticky poňatými novými prvkami tak vznikol jedinečný pracovný priestor. V tejto fáze boli okrem nových kancelárií navrhované aj spoločné dielne. Navyše pribudla aj nová rampa pre invalidné vozíky, sprchy a skladové priestory.
Druhá fáza následne nadviazala na skoršiu rekonštrukciu, a to architektonickým prístupom aj zvolenými materiálmi. Opäť bolo hlavným zámerom uvoľnenie celého pôdorysu a odstránenie neskorších architektonických zásahov, ktoré pôvodné dispozičné riešenie dehonestovali.
Aj počas tejto fázy rekonštrukcie došlo k odhaľovaniu pôvodných materiálov a vkladaniu nových prvkov, ktoré sú v priestore jasne vymedzené. Existujúca liatinová podlaha bola vybrúsená, liatinové stĺpy natreté tmavosivou farbou a steny vyfrézované, aby sa tak podporil industriálny charakter objektu.
Dielne, nachádzajúce sa na druhom podlaží, sú riešené ako jeden otvorený priestor, dostatočne presvetlený z oboch strán. Umelé osvetelenie bolo navrhnuté pomocou integrovaných LED pásov, umiestených do existujúcich stropných nosníkov.
Výrazným bodom návrhu sa stali aj dve čierne boxy, ktoré sú v kontrastne s na bielo natretými stenami a stropmi v hlavnej miestnosti. Užívateľom by mali poskytnúť súkromnejšie priestory, ktoré sú od zvyšku miestnosti oddelené pomocou veľkorozmerných presklených stien.
Jedným z hlavným cieľov projektu je podporiť vzájomnú spoluprácu a budovanie akejsi komunity. K tom prispieva nielen otvorenosť kancelárskych či výrobných častí, ale aj niekoľko miestností na usporadúvanie rôznych podujatí, spoločná jedáleň či strešná terasa s výhľadom na neďaleké údolie Halltal.
Wattens sa nachádza v krásnom, no pomerne odhľahlom regióne Rakúska neďaleko horského Innsbrucku. „Naším poslaním je podporovať a vychovávať startupy a podniky v rôznych štádiách rozvoja na ich ceste rastu. Náš cieľ dosiahneme, keď sa podniky rozhodnú rásť a rozvíjať sa tu s nami, v našom regióne. Co-working space vo Werkstätte Wattens je dokonalým podnikateľským a kreatívnym prostredím s optimálnou infraštruktúrou a maximálnou flexibilitou,” prezentuje filozofiu priestoru Werkstatte Wattens.
Rekonštrukcie priemyselných budov sa v posledných rokoch stávajú čoraz populárnejšími. Dôvodom k tomu sú najmä ich architektonické kvality a špecifické genius-loci. Konštrukcie bývalých priemyselných hál či tovární dovoľujú vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, čo je jedným z dôvodov, prečo sa takéto objekty v posledných rokoch stávajú miestami co-workingových centier či kultúrnych inštitúcii.
Príklad z rakúskeho mesta Wattens je ekvivalentom bratislavskej Jurkovičovej teplárne, avšak s obmedzenejším rozpočtom a nachádzajúci sa v menej lukratívnej lokalite (čím pripomína aj iný projekt - Mlynicu). Nič to však nemení na tom, že ide o zaujímavý prístup k rekonštrukcii zanedbanej priemyselnej budovy, ktorá aj napriek zmene svojej funkcie ostáva verná svojmu pôvodnému architektonickému zámeru.
Možno aj toto je spôsob, ako udržať ľudí v regióne - poskytnúť im miesto a možnosti pre prácu v atraktívnom prostredí, ktoré v ničom nezaostáva za podobnými centrami vo veľkých metropolách. Bonusom je zachovanie architektonického dedičstva, čím sa zároveň posilňuje miestna identita. Mohlo by ísť aj o cestu pre mnoho slovenských miest, kde sa dnes nachádzajú opustené priemyselné areály.
(Werkstatte Wattens, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac