Author photoAdrian Gubčo 07.04.2022 09:09

Budovy A0, konferencia trochu inak

Dokážeme sa kriticky pozrieť na súčasnú situáciu a nájsť kľúč ku kvalitnejšiemu životnému štýlu, ktorý nebude záťažou pre prostredie v ktorom žijeme? Sme to my, ktorí súčasný konzumný spôsob života dokážeme zmeniť, architekti, inžinieri, developeri, politici, úradníci, obyvatelia, všetci, ktorí svojimi rozhodnutiami tvoríme budúcnosť. YIM.BA je opäť partnerom zaujímavého podujatia.

Ďalší ročník konferencie, opäť inej, nadväzuje na predchádzajúce ročníky o pasívnych domoch a budovách A0. Tentokrát sa vraciame nielen naspäť ku koreňom a do mesta…

Vraciame sa NASPÄŤ K HODNOTÁM a inšpiráciou sa nám stal Nový európsky Bauhaus, ktorý sa hlási k udržateľnosti, estetike a inklúzii. Budeme ich spoločne hľadať v urbánnom aj rurálnom prostredí.

Stojíme na križovatke pred výzvami, akými sú klimatická kríza, energetická závislosť, pandémia, ale aj nedostatok dostupného bývania. Zdá sa však, že pokračovať po tejto ceste nedáva zmysel, no späť sa vrátiť nedá. Jediná možnosť je nájsť cestu novú, ktorá vytvorí nové príležitosti pre našu i budúce generácie.

Jednotlivé tématické bloky budú okrem kľúčových rečníkov obsahovať moderované diskusie pozvaných hostí, do ktorých sa budú môcť zapojiť aj diváci pomocou aplikácie sli.do.

Zahraniční hostia, inšpiratívna architektúra, podnetné diskusie. Pozývame vás na IV. ročník konferencie A0. Bude opäť iná, opäť výnimočná, určená pre architektov, ale aj všetkých tých, ktorí sú ochotní počúvať a majú chuť o veciach diskutovať. 

Konferencia sa bude konať už 13.4.2022 v Novej Cvernovke. Lístky nájdete na webe eventu

 

Konferencia A0 v roku 2020

 

Program konferencie

9:00 – 9:30 Príchod a registrácia

09:30 – 9:45  OTVORENIE

Ľubica Šimkovicová, Inštitút pre pasívne domy
Iľja Skoček, Slovenská komora architektov
Tomáš Vanický, Centrum pasívního domu

9:45 – 12:00 NOVÝ EURÓPSKY BAUHAUS

Súčasťou európskej Zelenej dohody sa stal Nový európsky Bauhaus. Jeho hodnoty udržateľnosť – estetika – inklúzia prinášajú do agendy energetickej efektívnosti kultúrny rozmer. Akú úlohu zohrávajú pasívne domy, či budovy A0 v Novom európskom Bauhause?

Peter Beňuška (SK): Inšpiratívne hodnoty Nového európskeho Bauhausu
David Juárez Latimer-Knowles, Straddle3 (ESP): Taktika bývania pre kompaktné mesto
Markus Zilker, Einszueins Architektur (AT): Objavovanie modelu co-housing vo Viedni: Gleis 21
Alexandra Georgescu a Tomáš Kozelský, KOGAA studio (CZ): City re-use by KOGAA

Diskutujú: David Juárez Latimer-Knowles, Markus Zilker, Alexandra Georgescu, Tomáš Kozelský
Moderujú: Ľubica Šimkovicová, Peter Beňuška

12:00 – 13:00 PRESTÁVKA NA OBED

13:00- 14:30 SÚČASNÁ SLOVENSKÁ A ČESKÁ ARCHITEKTÚRA V ZNAMENÍ RE-GENERÁCIE

Postupne dospievame k poznaniu, že nemôže existovať udržateľná a iná architektúra. Sú len rôzne spôsoby, ako k tejto téme pristupovať. Programovo, či mimovoľne ako k prirodzenej súčasti tvorby? Pohľadom do budúcna, či do minulosti? Kde sa rôzne aspekty prelínajú a ako ich vo svojej práci reflektuje súčasná generácia aktívnych architektov 40+/-?

Štěpán Valouch, ov-a (CZ): Několik domů zpátky ve hře
Andrea Ambrovičová Mikolajová (SK)
Martin Skoček (SK): Dom V – proces

Diskutujú: Štěpán Valouch, Andrea Ambrovičová Mikolajová , Martin Skoček
Moderujú: Nora Vranová, Martin Kusý

14:30 – 15:00 PRESTÁVKA NA KÁVU

15:00 – 17:00 TVORBA UDRŽATEĽNÝCH ŠTVRTÍ

Udržateľná architektúra v mierke mestských štvrtí? Mestské plánovanie ako cesta k energetickej nezávislosti? Dá sa to. Pod taktovkou kvalitnej architektúry, prepracovaných energetických konceptov a s ohľadom na ostatné piliere udržateľnosti, vznikajú v Európe pilotné štvrte ako ÉcoQuartier Clichy-Batignolles v Paríži, alebo Seestadt Aspern vo Viedni. Ako prebieha spolupráca mesta, developerov a architektov?

Catherine Centlivre, Paris & Métropole aménagement (FR): Ekoštvrť Clichy-Batignolles: benchmark pre trvalo udržateľný rozvoj
Jakob Dunkl a Carmen Hottinger, Querkraft Architekten (AT): Emocionálna udržateľnosť a láska v architektúre
Filip Gulan a Samuel Csáder, Corwin (SK): Palma: Z brownfieldu zelená mestská štvrť
Boris Meluš, Nová Cvernovka (SK) : Laboratórium udržateľnej štvrti – kampus Nová Cvernovka
Diskutujú: Jakob Dunkl, Carmen Hottinger, zástupca Paris & Métropole aménagement, Filip Gulan, Samuel Csáder, Boris Meluš
Moderuje: Zuzana Hudeková

DISKUSIA/ ZÁVER

17:30 – 22:00 VEČERNÁ PÁRTY  

 

Zmena programu vyhradená.

 

Clichy-Batignolles v Paríži

 

Témy prednášok

Peter Beňuška (SK): Inšpiratívne hodnoty Nového európskeho Bauhausu

Tri piliere Nového európskeho Bauhausu (NEB) a ich uplatnenie v oblasti architektúry. Aké sú limity – geografické ci profesné - uplatnenia hodnôt NEBu? Bilancia výsledkov po prvom roku existencie.


David Juárez Latimer-Knowles, Straddle3 (ESP): Taktika bývania pre kompaktné mesto

Stratégie ATRI a APROP ponúkajú riešenia na rýchly rozvoj udržateľného cenovo dostupného bývania do konsolidovanej mestskej štruktúry. S týmto zameraním sa zrealizovalo niekoľko projektov, ktoré ponúkajú kreatívne urbanistické prístupy a technický prínos v stavebníctve a zároveň otvárajú možnosti pre participáciu občanov počas ich rozvoja. Tieto budovy spĺňajú vysoké environmentálne štandardy vďaka vedomému používaniu materiálov a ich hospodárnosti s vodou a energiou.


Markus Zilker, Einszueins Architektur (AT): Objavovanie modelu co-housing vo Viedni: Gleis 21

Kultúrne iniciatívy a sociálna angažovanosť sú stredobodom záujmu Gleis 21: Vytvorené prostredníctvom participácie, obyvatelia vlastnia, prevádzkujú a riadia projekt co-housingu kolektívne sami s veľkým vonkajším vplyvom. Drevená hybridná konštrukcia je technickou inováciou, spĺňa nízkoenergetický štandard, vytvára individuálne riešené byty a spoločné priestory, navrhnuté jeho obyvateľmi. Niektoré byty boli naplánované v spolupráci s Diakonie Flüchtlingsdienst (organizácia na pomoc utečencom) a sú určené pre ľudí v núdzi. Parter je venovaný kultúre, kuchyni a kreativite. Gleis 21 bol vybraný je v užšom výbere Ceny Mies van der Rohe Award 2022.


Alexandra Georgescu a Tomáš Kozelský, KOGAA studio (CZ): City re-use by KOGAA

Ako stavať nesmrteľné mestá? Udržateľnosť ako cesta k lepšej kvalite života. V KOGAA vytvárame podstatu vybudovaného prostredia, pričom sa zaväzujeme k projektom s pozitívnym dopadom na používateľov, komunity a miestny kontext. Prostredníctvom projektov riešime problematiku neaktívnych štruktúr a ich adaptáciu na náhradné funkcie. Projekty Distillery, KUMST a DADA Distrikt sú reprezentatívnymi príkladmi toho, ako sa z prázdnych nehnuteľností môžu stať živé lokality, ktoré zohrávajú aktívnu úlohu v urbanistickej a ekonomickej transformácii okolitej štvrte a života v meste.


Štěpán Valouch, ov-a (CZ): Několik domů zpátky ve hře

Domy mají svou životnost, často zmizí původní funkce a zbyde prázdná skořápka. O vracení některých domů zpátky do života, o jejich proměnách a ztrátách, o přístupu, který se dotýká udržitelnosti.

 

Catherine Centlivre, Paris & Métropole aménagement (FR): Ekoštvrť Clichy-Batignolles: benchmark pre trvalo udržateľný rozvoj

Hustota, udržateľnosť a spoluzodpovednosť. Prezentácia realizovanej udržateľnej štvrte ÉcoQuartier v Paríži. Komplexnosť riešenia revitalizácie brownfieldu železnice, s predstavením všetkých zásadných tém.

 

Jakob Dunkl a Carmen Hottinger, Querkraft Architekten (AT): Emocionálna udržateľnosť a láska v architektúre

Historické budovy, ktoré sú obľúbené, charakterizujú naše najkrajšie miesta na svete. Ak je niečo prináša pozitívne emócie, ak je to milované, potom sa to bude starostlivo udržiavať, bude to zachované a bude sa to znova používať po stáročia. Toto je najvyššia forma udržateľnosti. Querkraft sa snaží o novú emocionálnu udržateľnosť.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Konferencia Budovy A0

17.02.2020 12:43:00 Adrian Gubčo

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube