Bez veľkého ruchu bol pred niekoľkými mesiacmi definitívne dokončený projekt CityPark Ružinov. Výstavba pomerne masívneho developmentu sa spustila už v roku 2009, výrazne však do nej okrem krízy zasiahol pád strechy parkovacieho domu v júli 2012. To nakoniec viedlo k výmene developera, ktorý projekt ukončil až po vyše desaťročí od prvých výkopov.
CityPark Ružinov, ešte pod pôvodným názvom 3nity, mal byť jedným z prvých projektov, ktoré do priemyselnej a administratívnej časti Bratislavy – zóny Mlynské Nivy – Západ, prinesú funkciu bývania alebo rozsiahlejšie nákupné a relaxačné možnosti. Izraelský developer Vara Group, spojený s investorskou spoločnosťou Nadlan, v tomto smere navrhol súbor trojice rezidenčných veží, prepojených spoločnou nákupnou pasážou, kanceláriami, športovo-relaxačným centrom a parkovacím domom.
V roku 2012, keď došlo k zrúteniu strechy parkovacieho domu, bola dokončená najzápadnejšia z veží a stredná bola v štádiu hrubej stavby. Tretia veža mala vybudovaná časť patriacu pod nákupnú pasáž. Každopádne, prepad v dôsledku neúmerného zaťaženia zelenej strechy ďalšie pokračovanie výstavby zastavil a viedol aj ku koncu pôvodného developera.
V roku 2013 sa k projektu dostal jeho generálny dodávateľ, spoločnosť Metrostav, ktorý vstúpil do investorskej spoločnosti. Po úvodných zabezpečovacích prácach sa nový developer nejakú dobu venoval novému konceptu, marketingu – vrátane premenovania – či naceneniu projektu, a výstavbu obnovil v priebehu roka 2016.
Metrostav viacmenej pokračoval v koncepte troch rezidenčných veží, no so zásadnou zmenou – rozhodol sa odstrániť pôvodne uvažovanú nákupnú a relaxačnú pasáž, hoci tá už bola z veľkej časti postavená. Namiesto nej navrhol zazelenené nádvoria s ihriskami a športoviskami, odkazujúc na nový názov aj marketingové heslo „najzelenšia časť Ružinova“. Okrem toho sa navýšil aj počet bytov na miestach, kde boli pôvodne plánované kancelárie.
Po novom tak CityPark Ružinov obsahoval 547 bytov, apartmánov a „loftov“, teda bývalých administratívnych priestorov, v ktorých bolo možné kombinovať prácu aj bývanie. Predané sú s výnimkou jedného bytu úplne všetky, pre developera tak ide napriek negatívnemu imidžu z minulosti o úspešný projekt.
V štandarde boli hliníkové okná a predpríprava na klimatizáciu na nižších podlažiach, na vyšších podlažiach (od 21.) bola klimatizácia súčasťou štandardu. Vzhľadom na tieto okolnosti bola predajná cena pri spustení predaja – teda 2,2-tisíc eur na meter štvorcový – vcelku nízka, čo je však dané práve prekonaním zlej povesti. Čo sa týka samotných bytov, viaceré z nich sa vyznačovali vcelku veľkorysou metrážou.
Menší úspech ako pri bytoch je zatiaľ viditeľný pri obchodných priestoroch. V projekte sa nachádza 2,2-tisíc metrov štvorcových pre retail, obsadená bola zatiaľ jediná jednotka (z 13). Samozrejme, atraktivita prevádzok bude rásť s postupným sťahovaním obyvateľov, na druhej strane, konkurencia v okolí čoskoro narastie, keďže veľkú nákupnú pasáž obsahuje susedný projekt Jarabinky.
Plne dokončené sú už pobytové a relaxačné priestory v rámci areálu, ktoré sú do veľkej miery voľne prístupné. Vznikli tu dve detské ihriská, lezecká stena, výbeh pre psy alebo exteriérové fitness. V budúcnosti by mali byť do zelených častí orientované letné terasy gastronomických zariadení.
Posledná časť projektu, veža C, bola po určitých prieťahoch skolaudovaná až na jar tohto roku. CityPark Ružinov tak možno zaradiť medzi dokončené projekty.
Kolaudácia dala definitívnu bodku za jednou z výrazných káuz v rámci bratislavského developmentu. Po zrútení strechy bol za vinného označený statik, pričom preverenie aj iných jeho realizácií ukázalo, že problémy 3nitov neboli ojedinelé. „Vďaka“ jeho chybe bude čoskoro asanované administratívne centrum Apollo Business Center a a nahradené projektom Nové Apollo.
Zároveň sa týmto zrevitalizovala ďalšia postindustriálna plocha v bývalej priemyselnej časti Bratislavy, a to v podobe ďalších výškových budov. Hoci na bratislavské pomery ide o prakticky nevýrazné veže s výškami 76, 78 a 89 metrov, vo výsledku ide stále o veľký projekt. Existuje veľká šanca, že do lokality, ktorá ožíva len počas určitých častí pracovných dní, prinesie funkciu, ktorá tento nepomer čiastočne vyrovná.
Čo sa týka architektúry, tá nie je výnimočná a na prvý pohľad je pre Bratislavu skôr netypická – skutočne pripomína, odkiaľ pochádza pôvodný developer. Napriek tomu však jej úroveň nie je ani zlá a metropolu dobre doplní. Pozitívom je zlepšenie priečnych väzieb v zóne, vytvorenie nových pobytových priestranstiev a celkové zvýšenie hodnoty okolia.
Metrostavu sa podarilo hlavne marketingovo mimoriadne náročnú úlohu zvládnuť. Pred stavebnou firmou, ktorá sa začína čoraz viac zaujímať aj o development, tak stoja ďalšie výzvy. Tou najzaujímavejšou môže byť pripravovaný rozvoj v petržalskej zóne Matador, kde spoločnosť pripravuje výstavbu polyfunkčného komplexu.
Ten má vzniknúť v susedstve Novej Matadorky, ktorá sa aj na základe novopredstavených vizualizácií črtá ako jeden z najsľubnejších nových projektov v Bratislave, čo nemožno povedať aj zmieňovanom polyfunkčnom komplexe. Metrostavu však projekt pripravuje kancelária Pantograph, ktorá patrí k najtalentovanejším architektonickým pracoviskám v krajine – prípadné úpravy by tak boli pozitívne a nepochybne by mimoriadne zvýšili kvalitu projektu, ktorý by spoločne so susedom mohol vytvoriť základy jednej z najlepších štvrtí v Bratislave.
Fotografie z 6.7.2019. Viac nájdete vo fotogalérii.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre