Podunajské Biskupice alebo Vrakuňa sa v mysli väčšiny Bratislavčanov nespájajú s kvalitnou súčasnou architektúrou alebo príťažlivými verejnými priestranstvami. Napriek tomu aj tu pribúdajú prvé kvalitnejšie realizácie. Na diskusiu ostáva, či ide o ojedinelé „výkriky“ alebo náznaky výraznejšieho trendu. Obe mestské časti majú totiž veľký rozvojový potenciál.
Podunajské Biskupice aj Vrakuňa sú voči centru Bratislave relatívne odľahlé. Viac ako reálna vzdialenosť však ich vnímanie ovplyvňujú dopravné a urbanistické bariéry, v dôsledku čoho pôsobia ako odlúčenejšie. Od kompaktnej mestskej zástavby sú oddelené poliami, diaľnicou, Malým Dunajom alebo pásmi riedkej predmestskej zástavby. Okrem toho sem nevedie električková trať, čo napríklad spôsobuje, že centrum Rače, ktoré je voči jadru mesta vzdialenejšie, je omnoho dostupnejšie.
Obraz vnímanej odľahlosti sa podieľa na formovaní realitného trhu – bývanie je tu o niečo lacnejšie, preto sem v takej miere neprichádzajú developeri, ktorí by považovali architektúru za zásadnú hodnotu. Podunajské Biskupice, zvlášť časť Centrum v blízkosti Kazanskej ulice. Na začiatku 21. storočia tu vyrástla séria bytových, resp. polyfunkčných bytových domov, ktorých úroveň zodpovedala dobe aj miestu. Ulica dostala mestskejší ráz, o vysokej kvalite ale nemožno hovoriť.
Len v poslednej dobe sa objavili prvé lastovičky vyššej úrovne. Patrí k nim predovšetkým Bytový dom Podunajská na rovnomennej ulici. V prostredí prechodnej zástavby medzí sídliskom a rodinnými domami vznikla budova s triezvou mierkou piatich podlaží, charakteristická výraznou architektúrou. Dom je tvorený dvomi hmotami, vyššou a nižšou, pričom výrazná úzka predná fasáda vyššej z hmôt zároveň definuje celý projekt.
Investor, spoločnosť Proxin s.r.o., tu realizuje 14 bytov. Väčšie jednotky majú byť umiestnené v nižšej časti, menšie vo vyššej. Parkovanie v celkovom počte 16 stojísk je riešené na teréne, vrátane podnože objektu. To umožní otvoriť okolitý priestor v prospech zelene, umiestnenej vo dvore za objektom. Dokončený bude projekt v priebehu tohto roka, hoci sa pôvodne hovorilo o konci minulého.
Za architektonickým riešením stojí vysoko hodnotená kancelária Kuklica Smerek Architekti. Za sebou má viacero víťazstiev v architektonických súťažiach a kultivované realizácie interiérov alebo rekonštrukcií. Bytovka v Podunajských Biskupiciach bude najväčšou novostavbou v portfóliu. V tomto momente sa ale zdá, že sa oproti vizualizáciám líši len v detailoch.
Podunajská ulica, ale aj mestská časť tak získa príťažlivý nový projekt, ktorý svojou úrovňou prevyšuje štandardnú developerskú produkciu. Kontrast bude obzvlášť viditeľný aj oproti v susedstve realizovanému Bytovému domu Geologická. Na mieste staršieho rodinného domu tu rastie šesťpodlažná budova s 27 bytmi. Ťažko povedať, či je web projektu pravidelne aktualizovaný, keďže udáva, že z tohto počtu sú len dva byty rezervované.
Investorom je spoločnosť AKIF, s.r.o. Projekt bol predmetom kontroverzií. Okrem tradičných obáv zo zahusťovania sa časti obyvateľov nepozdávalo prepojenie developera s bývalým vedením mestskej časti, čo malo pomôcť pri mimoriadne rýchlom schvaľovaní. Každopádne, výstavbu to neurýchlilo. Pôvodne mala byť dokončená v priebehu minulého roka, aktuálne tu ale len rastú podlažia. Dobudovanie tak možno očakávať ku koncu tohto roka.
Touto dvojicou projektov by sa rozvoj končiť nemal. V príprave je obytný súbor Laurin dvor (aktuálne je vyčistený pozemok), naplánovaný na ploche západne od Ulice Svornosti. Ponúkať má 86 1- až 4-izbových bytov v šestici nižších bytoviek pozdĺž Špaldovej. Investor, spoločnosť LeiLa, avizuje, že pôjde o „komunitné a cenovo dostupné bývanie“ pre rodiny s deťmi. Klientov chce zaujať nadštandardnými rozmermi parkovacích miest, samostatnými skladmi, zeleňou s ihriskami (a bazénmi) či štandardom. Architektúru spracovala kancelária RBB Architekti.
Na Kazanskej zas má vzniknúť Polyfunkčný dom Biskupice od spoločnosti DomBytDevelopment, blízkej developerovi RETEP Slovakia. Pozostávať bude z troch objektov, prepojených halovou podzemnou garážou. Priamo popri Kazanskej vznikne osempodlažný dom s aktívnym parterom smerom do ulice, vnútri pozemku budú umiestnené dva štvorpodlažné domy. Celkovo je tu naplánovaných 89 bytov a 4 apartmány. K developmentu patria aj dva dnes už dokončené rodinné domy pri Podzáhradnej ulici.
Relatívne väčšie projekty dopĺňa niekoľko menších. Nedávno dokončené boli napríklad rodinné domy na Rebarborovej ulici vo Vrakuni od kancelárie Alexy&Alexy, ktoré majú podobu príťažlivej obytnej kolónie. Aktívna je vo Vrakuni architektonická kancelária Endorfine, ktorá tu prostredníctvom vlastnej developerskej firmy Endorfine Investments postavila malý bytový dom ŽeBy na Železničnej a v jej blízkosti rodinný dom.
Krok po kroku tak dochádza k vypĺňaniu prázdnych alebo nevyužitých pozemkov, pričom ich nahrádza bývanie – a vo viacerých prípadoch aj celkom príťažlivé. Kľúčovou úlohou pre obe mestské časti je však zlepšenie v iných oblastiach.
Tými sú predovšetkým kvalita sociálnej občianskej vybavenosti a verejných priestorov. Miestni obyvatelia nemajú prístup k takej širokej škále zariadení – komunitných priestorov, kultúrnych objektov či špičkových športovísk – ako obyvatelia iných štvrtí v Bratislave. Takisto sa tu nevyformovali ani moderné alebo zrevitalizované verejné priestranstvá, ktoré by spĺňali súčasné nároky.
Určité pokusy v minulosti boli. V rokoch 2021 a 2022 vtedajšie vedenie Podunajských Biskupíc prezentovalo plány na premenu veľkej trávnatej ploche pri Pošte 214 pri Uzbeckej ulici. Vzniknúť tu mal tzv. Park pri Pošte, ktorého podoba bola výsledkom participácie a spolupráce s uznávanou kanceláriou Between, ktorá je v poslednom období mimoriadne úspešná vo viacerých urbanistických aj krajinárskych súťažiach. Sľubný koncept rátal so vznikom zhromažďovacieho priestoru, kultivovanejšej zelene, nového detského ihriska aj výsadbou zelene.
Zámer však zapadol prachom. Nie je známe, že by sa jeho príprava aktuálne hýbala, preto môže jeho komunita pravdepodobne o novom centrálnom priestore len snívať. Pred časom odhadovaný rozpočet vyše 2,15 miliónov eur bol označovaný za privysoký.
Najvýraznejším zásahom do rozvoja verejného priestoru je tak revitalizácia parčíku pri zdravotnom stredisku na Bebravskej ulici, na ktorom spolupracujú mestská časť Vrakuňa s Metropolitným inštitútom Bratislavy. O architektonický návrh sa postarali architekti z ateliérov Plural, zerozero a Diervilla. Ide o súčasť iniciatívy Živé miesta.
Revitalizáciou sa má územie rozdeliť na dve časti, a síce na park a alej. Park bude rozdelený na dva trojuholníky. Rozdelenie vychádza z prirodzeného pohybu ľudí, ktorí si diagonálne skracujú cestu medzi hlavnou cestou a sídliskom. Trojuholník na nároží Kazanskej a Čiernovodskej bude mať najmä pobytovú funkciu. V druhom trojuholníku sa momentálne nachádza zeleň a bude sa tu realizovať len minimum zásahov. Na hranici oboch plôch pribudnú lavičky na sedenie.
Betónová plocha, ktorá dnes vedie k vstupu do zdravotného strediska, by mala po revitalizácii slúžiť ako kultivovanejší nástup do objektu. Okrem toho sa v tomto priestore budú môcť konať aj občasné jarmoky, trhy a podobné udalosti. Líniový charakter spevnenej plochy má podporiť nová alej. Reštaurovať sa má aj kamenná plastika Kvet od sochára Karola Lacka z roku 1984. V priestore pribudne mobiliár – cyklostojany, odpadkové koše a lavičky. Zrekonštruuje sa tiež verejné osvetlenie.
Plocha bola donedávna skôr obchádzaná. Spájaná bola najmä s pobytom ľudí bez domova. Samosprávy v minulosti ale realizovali pomerne represívne opatrenia (najmä Podunajské Biskupice za minulého vedenia najali SBS), aby sociálne vylúčených ľudí doslova vyhnali. Inak pozitívna revitalizácia tak je spojená s určitým tieňom – verejný priestor nie je úplne pre každého.
V kontexte celkového stavu oboch mestských častí je to však málo. Dôležitých priestranstiev, ktoré by si zaslúžili dramatické zlepšenie stavu, je veľa. V Podunajských Biskupiciach je to samotné jadro pôvodnej obce, teda Trojičné námestie, alebo priestor pri železničnej stanici. Úpravu by si zaslúžil aj zelený vnútroblok blízko supermarketu Billa na Uzbeckej. Vo Vrakuni zas na obnovu čaká „pešia zóna“ aj vnútrobloky na sídlisku Medzijarky.
Obyvatelia by tým mohli získať kvalitnejšie podmienky pre trávenie voľného času vonku, čo by pomohlo rozvoju retailu aj tvorbe komunity. Komunitné centrá sú totiž taktiež absentujúcim prvkom, takže miestne záujmové združenia či jednotlivci nemajú veľa priestoru pre rozvoj svojich aktivít. V Podunajských Biskupiciach je takouto budovou Dom kultúry Vetvár a Vesna, vo Vrakuni kultúrne stredisko Tallinn. Z týchto objektov je len prvý menovaný v ako-tak uspokojivom stave.
Azda sa ale schyľuje k zlepšeniu, keďže vedenie Podunajských Biskupíc oznámilo, že prebralo Vetvár a Vesnu do vlastnej správy. Umožniť to má ich ďalší rozvoj. V prípade Vetváru ide o prestavanú stajňu niekdajšieho Ormosdyho kaštieľa, Vesna (aj Tallinn) je typový objekt z normalizačného obdobia. Ide o podobnú budovu ako Kultúrne stredisko Žarnovická v Rači.
Potenciál transformácie takéhoto objektu ukázala nedávna architektonická súťaž, ktorú usporiadala račianska samospráva. Na základe návrhu od kancelárie young.s architekti by sa mohol premeniť na moderné kultúrne centrum s knižnicou aj priestormi pre záujmové združenia a krúžky. Využitá by pritom bola konštrukcia budovy, hoci navonok by sa úplne zmenila a získala súčasný nádych. Lepšie využitý by bol aj okolitý verejný priestor.
Podunajskobiskupická samospráva tak má pred sebou jasný príklad, ako zaobchádzať s daným majetkom. Zorganizovať architektonickú súťaž už dnes nie je nič náročné, keď existujú skúsení konzultanti, MIB alebo iné spriaznené samosprávy, ktoré už súťaže organizovali. Výsledkom môže byť omnoho kvalitnejší a aj ekonomicky výhodnejší projekt, ktorý želané výsledky prinesie na vyššej úrovni.
To sa ale napokon týka celej tejto časti mesta. Fakt, že dnes nejde o prémiovú štvrť, neznamená, že by tu mala vznikať nekvalitná architektúra a realizácie, ktoré nemajú žiadnu pridanú hodnotu. Dobrá architektúra nie je definovaná drahými materiálmi, extravaganciou ani náročnými konštrukciami. Dôležité sú skôr premyslené a efektívne riešenia. Dokazujú to prvé príklady, ktoré v oboch mestských častiach aktuálne vznikajú.
Fotografie z 31.1.2024. Pozrite si výstavbu v Podunajských Biskupiciach a Vrakuni vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre