Pokračovanie multifunkčného projektu Eurovea sa dostáva do finálnej fázy výstavby. Developer J&T Real Estate sa blíži k dokončeniu všetkých objektov, tvoriacich tento mohutný súbor. Pred dosiahnutím plnej architektonickej výšky je aj Eurovea Tower, prvý bratislavský a slovenský mrakodrap, z ktorého je už dnes dominanta metropoly.
Centrum Bratislavy v poslednom období získava mnoho zrekonštruovaných budov. K lepšiemu sa mení aj historické jadro metropoly, ktoré poslednými rekonštrukciami získalo atraktívnejší vzhľad. Obnovy neprinášajú len úpravy fasád, ale niekedy aj zmeny funkcie. Príkladom je dom na Sedlárskej ulici neďaleko Hlavného námestia.
Bývanie, ktoré kombinuje dostupnosť centra mesta s dotykom s prírodnou zeleňou, by bolo v každej metropole hodnotné. Platí to aj v Bratislave, kde je takýmto miestom najmä vstup do lokality Železná studnička. Už v najbližších rokoch by sa mala preto celá zóna výrazne transformovať, pričom tu pribudne množstvo nových bytov aj ubytovacích kapacít. Podieľať sa na tom budú aj zahraniční investori.
Vysoké stropy, ľahké kovové konštrukcie a bohaté proporcie jednotlivých hál. To všetko môžu ponúknuť často nevyužívané priemyselné budovy. V bývalej elektrárni v českom meste Trutnov sa tieto architektonické kvality rozhodli investori využiť na vytvorenie nových galerijných priestorov. Projekt EPo1 je obdivuhodným príkladom využitia potenciálu industriálneho dedičstva.
Bratislavský samosprávny kraj podporuje športovanie deti a mládeže. Trochu agitačne znejúci slogan, ktorý zažiaril na oficiálnej stránke župy v úvode článku len tri dni pred komunálnymi voľbami, nemohol spochybniť, že modernizácia vnútorných školských priestorov a vonkajších športovísk má čoraz systematickejší charakter, čo dokazuje ďalší projekt.
Bratislava získava sériu dokumentov technického charakteru, ktoré definujú, ako by mal vyzerať verejný priestor. Hlavné mesto už vytvorilo pravidlá pre lavičky, cyklostojany, reklamu, odpadkové koše, povrchy chodníkov, zeleň v meste a mnoho ďalších. Aktuálne sa k nim pridáva nový manuál, ktorý zjednotí povrchy nástupíšť MHD.
V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.
Verejné priestranstvá slovenských panelových sídlisk sú neoddeliteľnou súčasťou urbanizmu našich miest. Snahy o revitalizáciu týchto priestorov sa objavujú čoraz častejšie. Najnovším príkladom je urbanisticko-architektonická súťaž na revitalizáciu mestskej časti Diely v Nitre.
Taktický urbanizmus pomáha mestám lepšie využívať potenciál ich jednotlivých častí. Deje sa to formou umiestnenia dočasnej inštalácie na problematické miesto, čím sa poukáže na jeho nedostatky. Skvelým príkladom tohto prístupu je aj najnovší projekt od štúdia LAAB, ktorý klasickú mestskú pešiu komunikáciu premieňa na pobytový priestor.
Zánik Parku kultúry a oddychu (PKO) bol časťou verejnosti vnímaný ako tragédia. V objektoch výstavných hál pre Dunajský veľtrh na nábreží rieky sa desaťročia konali kultúrne a komunitné podujatia, čo je spojené s mimoriadnou dávkou nostalgie. Samospráva sa tak už dlho zaoberá možnosťami obnovenia PKO na inom mieste.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac